Skąd się wzięły walentynki? Święto wypada 14 lutego, w dniu wspomnienia świętego Walentego. Biskup z Rzymu jest patronem zakochanych. Tradycja obchodzenia walentynek narodziła się na południu i zachodzie Europy jeszcze w średniowieczu. Dopiero później dotarła do pozostałych krajów, w tym Polski. Według niektórych źródeł walentynkowy zwyczaj wywodzi się od Dnia Płodności i Macierzyństwa, który był obchodzony w Starożytnym Rzymie. Wówczas panny wrzucały kartki ze swoim imieniem do wielkiego dzbana. Następnie losowali je kawalerowie.

Pomysły na romantyczny wyjazd

Co robić w walentynki? To pytanie zadają sobie miliony par na całym świecie. Jeśli ty i twoja druga połówka tak samo kochacie podróże, może warto pomyśleć o krótkim wypadzie do innego miasta lub za granicę? Zimą – a więc poza sezonem – bilety lotnicze i hotele są tańsze. Oczywiście z okazji walentynek niektóre obiekty podnoszą ceny, ale i na to jest sposób. W tym roku walentynki mogą zacząć się już w piątek 11 lutego.

Chełmno – polskie miasto zakochanych

Chełmno to polska stolica miłości. / fot. Getty Images

Żeby spędzić wyjątkowy czas w miejscu, gdzie miłość czuć w powietrzu, wcale nie trzeba jechać za granicę. W końcu Polska też ma swoje miasto zakochanych. Jest nim Chełmno w województwie kujawsko-pomorskim. Urokliwe stare miasto to idealna sceneria na spacer. Obowiązkowym punktem wspólnego zwiedzania jest Ławeczka Zakochanych na Nowych Plantach. Pocałunek na niej ma być gwarancją udanego związku. O miłosnej atmosferze przypominają również dwa nachodzące na siebie serca w Parku Pamięci i Tolerancji im. L. Rydygiera oraz sercowe dywany z kwiatów.

Do Chełmna dojedziemy autostradą A1. Zjazd na wysokości wsi Nowe Marzy.

Romantyczny weekend w Pradze

Nocą Praga jest jeszcze bardziej klimatyczna. / fot. Getty Images

Czeska Praga często pojawia się w zestawieniach najpiękniejszych stolic nie tylko w Europie, ale również na świecie. Miasto można zwiedzać piechotą lub ze statku. Wieczorny rejs Wełtawą pozwoli stworzyć wyjątkowy klimat. Romantyczną atmosferę na pewno podtrzyma wspólne wyjście do cieszącego się ogromną popularnością i prestiżem Narodowego Teatru w Pradze na balet lub operę. Wyjazd do Pragi można połączyć z wypoczynkiem na Dolnym Śląsku. Zimą Szklarska Poręba jest wyjątkowo malownicza.

Z Warszawy, Łodzi i Wrocławia do Pragi pojedziemy FlixBusem.

Galešnjak – wyspa w kształcie serca

Kształt tej wyspy przyciąga wiele par nie tylko z Chorwacji. / fot. Getty Images

Chętnie odwiedzamy Chorwację latem, ale zimą również warto tam zajrzeć – zwłaszcza, że nawet w lutym temperatury są wyższe niż w Polsce. Adriatyckie wybrzeże jest upstrzone malowniczymi miasteczkami, które zimą mogą wydawać się nieco senne, a na pewno są bardziej kameralne niż w zatłoczonym sezonie letnim. Zakochani na pewno zainteresują się też wyspą Galešnjak, która ma naturalny kształt serca. Jak się do niej dostać? Łodzią lub samolotem. Najbliższe większe miasto to Zadar. Najszybciej dolecimy tam z Warszawy (LOT) z przesiadką w Zagrzebiu.

Hiszpańska miłość

W Mijas zrobicie sobie zdjęcia na tle pięknej scenerii. / fot. Getty Images

Marzycie o city breaku w Hiszpanii, ale boicie się tłumów turystów? Barcelona i Madryt to niejedyne miasta warte odwiedzenia. Ciekawą i romantyczną alternatywą jest niewielkie miasteczko Mijas położone zaledwie 30 km na południe od Malagi. W jego starszej części znajduje się charakterystyczna biała zabudowa – Pueblo Planco – z kwiatami. To świetne miejsce na spacer i wspólną sesję zdjęciową.

Do Malagi najtaniej dostaniemy się tanimi liniami lotniczymi Ryanair, EasyJet i Jet2 z Rzeszowa.

Walentynki w Paryżu

Paryż często jest nazywany najbardziej romantycznym miastem na świecie. / fot. Getty Images

I wreszcie: Paryż. Miasto tak samo uwielbiane, jak i omijane przez turystów. Stolicy Francji nie można jednak odmówić miłosnej aury, która od lat inspiruje twórców komedii romantycznych. Wspólny wyjazd do Paryża to dobra okazja, żeby odwiedzić kultowe miejsca i odtworzyć sceny z popularnych filmów. Zakochani w szczególności upodobali sobie Montmartre – historyczną dzielnicę miasta położoną na wzgórzu o tej samej nazwie. Wisienką na torcie będzie wjazd na szczyt wieży Eiffla. W połowie lutego zaręczyła się tam niejedna para.

Bezpośrednio do Paryża polecimy z Krakowa (EasyJet) i Warszawy(LOT, Airfrance i Wizz Air).