Szlak Piastowski w muzeach, skansenach, rezerwatach archeologicznych i zabytkowych budowlach skrywa dziedzictwo pierwszych Piastów. Dwie trasy przebiegające przez Wielkopolskę i województwo kujawsko-pomorskie łączą najważniejsze miejsca związane z początkami państwa polskiego. To właśnie tu powstawały pierwsze grody i rodziła się nasza państwowość. I choć początki Słowian do dziś owiane są tajemnicą, to Szlak Piastowski przeniesie was do odległej historii.

 

Kalisz. W domach Piastów

Jak się żyło w czasach piastowskich, zobaczycie w najstarszej części Kalisza – Zawodziu, w rezerwacie archeologicznym pełnym drewnianych fortyfikacji i dawnych budynków mieszkalnych. Panowanie pierwszych Piastów wiąże się też z chrystianizacją państwa polskiego. Idąc tym tropem, warto odwiedzić gotycką katedrę św. Mikołaja w Kaliszu, w której zachwycają sklepienia krzyżowo-żebrowe i kolorowe freski.

 

Poznań. Region w pigułce


Fot. Shutterstock

Najważniejszym miejscem na piastowskiej mapie jest Poznań, a w nim Ostrów Tumski. To wyspa na Warcie, która ponad tysiąc lat temu była jedną z głównych siedzib pierwszych władców Polski. Książę Mieszko I wzniósł tutaj gród z potężnymi wałami obronnymi. Dla siebie i swojej żony Dąbrówki zbudował palatium z przyległą kaplicą. W grodzie w 968 r. powstało pierwsze w Polsce biskupstwo i katedra. Stała się ona nekropolią władców. Mauzoleum Mieszka Ii Bolesława Chrobrego znajduje się obecnie w Złotej Kaplicy. Pozostałe piastowskie zabytki można obejrzeć, spacerując turystycznym traktem królewsko-cesarskim i po Starym Mieście po drugiej stronie Warty. Na promenadzie znajdują się kamienne płyty z obrazkami nawiązującymi do legend. Są tam opowieści o dziewczętach, które były mewami, opowiastka o tym, jak Maciek został rybakiem, o dziurawej łodzi i mówiącym morzu, o pannie wodnej, o Klabaterniku (opiekuńczy duszek statku), bajka o ościach, o zaklętym podwodnym grodzie, o królu ryb, o krzywym rybim pysku i opowiadanie starego raka.

 

W miniaturze. Między Gnieznem a Poznaniem

Jeśli nie macie czasu, żeby zwiedzić wszystkie punkty na Szlaku Piastowskim, wybierzcie się do Skansenu Miniatur w Pobiedziskach. Zobaczycie 30 najważniejszych budowli wykonanych w skali 1:20. Ich dokładność i wierność oryginałom robi imponujące wrażenie. Tuż obok jest gród Pobiedziska z rekonstrukcjami machin oblężniczych. Świetna atrakcja dla fanów średniowiecznej myśli technicznej. Zrekonstruowano fortyfikację i machiny wojenne, takie jakich używano w czasach Piastów, m.in. taran na kółkach, wieżę oblężniczą, trebusza i ogromną kuszę.

 

Gniezno. Śladami Słowian z królikami


Fot. Shutterstock

Gniezno to centrum szlaku. Historia miasta splata się z losami św. Wojciecha, które przedstawiają gotyckie drzwi w katedrze gnieźnieńskiej. W mieście wytyczony jest Trakt Królewski, na którym historię opowiadają nam pomniki królów i… królików, które stają się przewodnikami. To świetna zabawa i to nie tylko dla dzieci. W połowie drogi między Gnieznem a Pobiedziskami zatrzymajcie się w Lednicy. Położona na jeziorze Lednica wyspa – Ostrów Lednicki – bywa nazywana chrzcielnicą Polski, bo to właśnie tutaj mógł odbyć się chrzest Mieszka I. Odnajdziecie w tym miejscu ślady budowli z czasów panowania Mieszka I i Bolesława Chrobrego, relikty kaplicy z basenami chrzcielnymi, pozostałości domostw, mostów i wał grodu. Jednym słowem: kawał historii.