• Pompejański Park Archeologiczny czynny jest codziennie od godz. 8.30 do 19.30 (od 1 listopada do
  • 31 marca do 17.00). Ostatnie wejście możliwe jest półtorej godziny przed zamknięciem. Bilet wstępu kosztuje 11 euro.  Dla osób poniżej 18. i dla obywateli UE powyżej 65. roku życia wstęp jest bezpłatny. Połowę ceny płacą obywatele UE, którzy nie ukończyli 25 lat.
  • Muzeum archeologiczne w Neapolu znajduje się przy Piazza Museo 19, w samym sercu miasta. Tuż koło budynku znajduje się stacja metra. Muzeum czynne jest codziennie oprócz wtorku od 9.00 do 20.00. Uwaga, 1 maja będzie zamknięte. Bilet wstępu kosztuje 6,50 euro (normalny) i 3,25 euro (ulgowy).
  • Sekretny Gabinet wciąż okryty jest tajemnicą. Aby go zwiedzić, należy zarezerwować wcześniej wizytę, tel. 00 39 815 441 14 94. Dzieci do lat czternastu mogą wejść wyłącznie z rodzicami lub opiekunami.



  • Z Neapolu do Pompejów najlepszy dojazd zapewniają pociągi podmiejskie o nazwie Circumvesu- viana. Odjeżdżają średnio co pół godziny z dworca głównego przy placu Garibaldi. Aby dostać się pod główną bramę parku archeologicznego, należy skorzystać z linii Neapol – Sorrento (przystanek Pompei Villa dei Misteri). Uwaga, jest wiele innych połączeń do Pompejów, ale pociągi zatrzymują się w samym mieście, a nie w strefie archeologicznej.
  • Szybkie połączenie kolejowe pomiędzy Rzymem a Neapolem sprawia, że można zwiedzić antyczne miasto, nie zatrzymując się na nocleg. Pociąg o nazwie Frecciarossa pokonuje tę trasę wciągu  1 godz. i 10 min. Bilet w jedną stronę kosztuje 44 euro. Podróż pociągiem Intercity kosztuje 20 euro i trwa 2 godz. 24 min.



  • W Neapolu godne polecenia  ze względu na rozsądną cenę i korzystne położenie są: B&B Dimora dei Giganti, via Violetto Giganti 55 (tel. +39 338 926 44 53, cena: od 30 do 43 euro za osobę) oraz  B&B Soriano, via San Domenico Soriano 44 (www.bbsoriano44.com, cena: 30–37 euro na za osobę).  



  • Neapol to królestwo pizzy, która jest tu nie tylko wyjątkowo smaczna, ale i dostępna dla każdej kieszeni (5–6 euro). Warto też spróbować spaghetti z małżami (8–10 euro). Uwaga!  Nigdy nie zamawiajcie menu turystycznego. 12–15 euro za dwa dania z deserem to kusząca cena, lecz nigdy nie idzie za nią jakość.  



  • Muzeum Archeologiczne w Neapolu należy do najstarszych muzeów na świecie. Jest bezpośrednim spadkobiercą Królewskiego Muzeum Burbonów, które powstało w 1586 r.
  • Latem w Pompejach odbywają się koncerty i spektakle teatralne. Bilety z reguły dużo nie kosztują, a przeżycia są niezapomniane.
  • W walentynki włoskie zakochane pary spotykają się w pompejańskim domu Casa dei Casti Amanti, nazwanym tak od znajdującego się w jego wnętrzu malowidła przedstawiającego dwoje kochanków. Ponoć jest to dobra wróżba na przyszłość.