Koniec roku to czas podsumowań i zestawień. National Geographic także ogłosił listę podróżniczych hitów na kolejne 12 miesięcy. Znalazły się na niej miejsca z całego świata – mniej lub bardziej znane. Jak co roku swoje zestawienie przygotowała też Światowa Organizacja Turystyki.

WTO wybrała najlepsze turystyczne wsie na świecie

Lista najlepszych turystycznych wsi na świecie obejmuje 32 miejscowości z 18 krajów. Wyróżnione zostały między innymi:

  • Sauris-Zahre we Włoszech,
  • Zell am See w Austrii,
  • Guadalupe w Hiszpanii.

Kierunki wybrała specjalnie powołana komisja. Wsie oceniano na podstawie 9 kryteriów, takich jak zasoby kulturowe i naturalne, zrównoważony rozwój środowiska, zarządzanie i priorytetyzacja turystyki oraz zdrowie i bezpieczeństwo.

Jurorzy wybrali też 20 miejscowości, które są na dobrej drodze, aby w przyszłości trafić na listę najlepszych turystycznych wsi na świecie. Tym razem w zestawieniu nie zabrakło polskiego akcentu. Obok portugalskiej Ferraria de São João czy maurytyjskiego Grand Baie znalazła się też polska wieś położona w województwie śląskim, zaledwie kilka kilometrów od granicy z Czechami.

Polska wieś w prestiżowym zestawieniu

Wieś IstebnaPolska wieś wyróżniona przez Światową Organizację Turystyki. To jedyny kierunek z Polski na 52 miejsca / fot. SQ9NIT - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=57840104

Mowa o Istebnej. Wioska w Beskidzie Śląskim jest dobrze znana miłośnikom aktywnej turystyki. To właśnie tam można podziwiać jedne z najpiękniejszych beskidzkich panoram. Szczególnie polecany jest punkt widokowy Złoty Groń.

Istebna razem z Koniakowem i Jaworzynką tworzą tzw. Trójwieś Beskidzką. Miejsce cieszy się zainteresowaniem turystów przez cały rok. Zimą do Beskidu Śląskiego chętnie przyjeżdżają narciarze. Poza białym sezonem zastępują ich górscy piechurzy. Z Istebnej można dojść między innymi na Baranią Górę – drugi najwyższy szczyt w Beskidzie Śląskim.

Trójwieś Beskidzka to nie tylko aktywna turystyka, ale też zagłębie lokalnych tradycji. W Koniakowie powstają znane na całym świecie koronkowe serwety. Warto odwiedzić także Centrum Pasterskie, a w poszukiwaniu innych góralskich tradycji Chatę Kawuloka i Chatę na Szańcach.

Kilka kilometrów na południe od trójwsi znajduje się trójstyk, czyli miejsce, w którym spotykają się ze sobą granice trzech państw: Polski, Czech i Słowacji. Gdzie jeszcze w Polsce są trójstyki? Sprawdź TUTAJ.

Z czym wiąże się wyróżnienie przez Światową Organizację Turystyki? Wszystkie wioski, te z głównej listy i z listy kandydatów, dołączą do globalnej sieci UNWTO Best Tourism Villages Global Network. Członkostwo zapewnia liczne szkolenia i międzynarodową promocję marki.

Te wsie warto znać

W czasie podróży wsie często są pomijane. Turyści chętniej wybierają większe miasta z bardziej rozbudowaną infrastrukturą. Fakt, nie we wszystkich wioskach znajdziemy hotele i typowe atrakcje turystyczne, ale na tym właśnie polega ich urok. Ba, odizolowane miejsce cieszą się coraz większą popularnością. To pokłosie trendu na podróżowanie w stylu slow.

Jeśli chodzi o najbardziej oddalone wsie, w Europie za takie miejsce uchodzi Teth. Wioska jest położona w malowniczej częściej północnej Albanii – u podnóża Gór Północnoalbańskich, nazywanych też Alpami Albańskimi. To świetna baza wypadowa dla miłośników hikingu. Najbliższe szlaki przecinające okolicę to Peaks of Balkans i Valbona Pass.

Podróżując po Rumunii, warto z kolei pamiętać o Nowym Solońcu. Tę wieś zamieszkują głównie Polacy. W 1995 r. uroczyście otwarto tam Dom Polski. Placówka służy nie tylko mieszkańcom, ale również turystom. Na miejscu działają między innymi sala widowiskowa i restauracja. Mieszkańcy Nowego Solońca chętnie nocują swoją rodaków. Część z nich nigdy nie była w ojczyźnie, więc takie spotkania mogą być dla nich emocjonalne.

A czy wiesz, która wieś w Polsce jest największa? Popularna miejscowość jest znana nie tylko jako największa, ale też najdłuższa wieś w naszym kraju.