Sezon zimowy w branży lotniczej oficjalnie rozpoczęty. Wraz ze zmianą czasu z letniego na zimowy przewoźnicy na całym świecie modyfikują swoją ofertę na najbliższe miesiące, dzięki czemu podróżni mogą skorzystać z nowych połączeń. Wiele nowości dla pasażerów lecących z Warszawy przygotowało stołeczne lotnisko Chopinaskąd polecimy m.in. do Rzymu, Aten, Manchesteru czy Agadiru w Maroku. 

– W zimowej siatce połączeń znalazły się atrakcyjne kierunki zarówno dla miłośników wyjazdów narciarskich, osób, które wybierają wypoczynek w cieplejszym klimacie, jak i podróżnych, którzy preferują krótkie miejskie wypady – podkreślają przedstawiciele portu. 

LOT poleci do „Perły Jedwabnego Szlaku” 

Na prawdziwy hit nadchodzącej zimy zapowiada się nowe połączenie Polskich Linii Lotniczych LOT z Warszawy do Taszkentu. Początkowo rejsy do stolicy Uzbekistanu będą realizowane trzy razy w tygodniu – w środy, piątki i niedziele. Pierwszy z nich zaplanowano na 23 lutego 2024 roku. Natomiast od 2 kwietnia dostępne będą aż cztery loty w tygodniu, także we wtorki. Narodowy przewoźnik postanowił już teraz zwiększyć liczbę połączeń między oboma miastami ze względu na spore zainteresowanie trasą.  

Maszyny Boeing 737 MAX 8 będą startować z lotniska Chopina o godz. 23:00, a w porcie docelowym wylądują o 09:05 czasu lokalnego. W drogę powrotną ruszą tuż po godz. 10:00, a lądowanie w Warszawie będzie o 13:00 miejscowego czasu. Po 31 marca 2024, gdy wrócimy do czasu letniego, samolot będzie lądował w stolicy Uzbekistanu o godz. 07:55, a o 09:25 ponownie wyruszy do Polski. 

– Uzbekistan to jedno z najciekawszych turystycznie państw regionu Azji Centralnej oraz świata. Jestem przekonany, że kraj nazywany „perłą Jedwabnego Szlaku” skradnie serca polskich turystów. Coraz większe znaczenie odgrywa wymiana handlowa między Polską a Uzbekistanem, a każdego roku kolejne polskie firmy podejmują aktywność na tym rynku. Dodatkowo widzimy duży potencjał ruchu wśród obywateli Uzbekistanu rozpoczynających studia lub pracę w Polsce i Europie. Taki kapitał stwarza solidny fundament pod rozwój siatki połączeń PLL LOT w regionie Azji Centralnej – zaznacza Michał Fijoł, Prezes Zarządu PLL LOT. 

Uzbekistan turystycznym hitem 2024?

Przypomnijmy, że w 2022 r. Uzbekistan odwiedziło ponad 5 milionów zagranicznych gości. Prym wiedli Kazachowie, Kirgizi, Turcy, a wśród europejskich turystów – Włosi i Hiszpanie. W minionym roku do „Perły Jedwabnego Szlaku” zawitało niespełna dwa tysiące Polaków. Wiele wskazuje na to, że ze względu na uruchomienie połączenia między Warszawą a Taszkentem, liczba ta w 2024 r. znacznie się powiększy. 

Położony w Azji Środkowej Uzbekistan jest jednym z najludniejszych krajów w regionie i drugim po Rosji najludniejszym krajem powstałym po rozpadzie ZSRR. Taszkent, stolicę i największe uzbeckie miasto, zamieszkuje ponad 2,5 mln osób. Do najchętniej odwiedzanych miejsc w Uzbekistanie należą m.in. „Wrota Piekieł” na pustyni Karakum, Mauzoleum Gur-e Amir i Twierdza Ark. 

Jak tanio zwiedzić Uzbekistan? Oto nasze sposoby

Źródło: PLL LOT.