Polacy z ekipy OSHEE Slide Challenge postawili sobie za cel zdobycie Korony Wodospadów. Projekt zakłada zdobycie i zjazd na linach z 10 najwyższych wodospadów świata. Pomysłodawcą i głównym organizatorem przedsięwzięcia jest Dariusz Pachut. Eksploratorzy zaczęli realizować cel w 2019 r. W pierwszej kolejności wybrali najwyższy wodospad na świecie, czyli Salto Angel w Wenezueli.

W 2022 r. po trzyletniej przerwie spowodowanej pandemią ruszyli dalej. Zimą ubiegłego roku Polacy zjechali na linach z drugiego co do wielkości wodospadu na świecie – Tugela w RPA. Dokonali tego jako druga ekipa na świecie. Wyprzedzili ich tylko Słowacy.

OSHHE Slide Challenge z kolejnym wodospadem na koncie

Tym razem ekipa OSHEE Slide Challenge ruszyła do Peru. Tam udało im się zdobyć kolejny wodospad: Yumbilla Falls o wysokości 896 m. Jest to piąty najwyższy wodospad na świecie.

Polacy zdobyli wodospad Yumbilla Falls w Peru / fot. Jan Wierzejski

– Pogoda w Peru rozdawała karty, przez co próba zdobycia go i zjazdu z niego na linach należała do bardzo wymagających. Wodospad Yumbilla ze względu na bardzo trudne warunki atmosferyczne podzieliliśmy na 3 etapy. Łącznie cała akcja zajęła prawie 40 godzin pracy w ścianie – relacjonują Polacy dla national-geographic.pl.

Jak dodają, Tumbilla różni się od pozostałych wodospadów, które zdobyli. W trakcie wyprawy musieli mierzyć się z ciasnymi kanionami i ponad 100-metrowymi zjazdami, gdzie byli całkowicie zalani wodą. Otaczały ich wysokie malownicze ściany z egzotyczną roślinnością. – Musieliśmy działać sprawnie i być przygotowani na każdą sytuację spowodowaną dużymi opadami deszczu oraz zróżnicowaniem terenu. Był to już nasz czwarty wodospad pokonany w tym składzie. Wiedzieliśmy więc, jak zachować się w sytuacjach kryzysowych. Zmęczeni, ale szczęśliwi wracamy do domu i planujemy kolejną wyprawę – zapowiadają.

Kulisy kolejnej wyprawy w ramach zdobywania Korony Wodospadów / fot. Jan Wierzejski

Wyprawa na wodospad Yumbilla Falls w Peru

Razem z Dariuszem Pachutem Yumbilla Falls zdobyli Dimitri Wika, z zawodu arobrysta i lekarz drzew, prywatnie miłośnik sportów ekstremalnych; Jakub Poburka, ratownik TOPR, uczestnik wielu wypraw w góry Pamiru, Karakorum oraz Himalaje; Miłosz Forczek, instruktor ratownictwa górskiego GOPR i grotołaz; Tomasz Grodzicki, były funkcjonariusz jednostek specjalnych, skoczek spadochronowy i pasjonat gór.

Projekt Korona Wodospadów jest dokumentowany na filmach i zdjęciach przez Jana Wierzejskiego i Wojciecha Kozakiewicza – specjalistów od pracy z kamerą w górskim środowisku. Za swoją artystyczną pracę byli wielokrotnie nagradzani na festiwalach górskich i filmowych w kraju i za granicą.

Ekipa OSHEE Slide Challenge / fot. Jan Wierzejski