Za miesiąc minie dokładnie rok, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę, wypowiadając tym samym wojnę naszym wschodnim sąsiadom. 24 lutego 2022 Władimir Putin podjął decyzję, by przeprowadzić atak przeciwko Ukraińcom. W telewizyjnym orędziu, wyemitowanym tuż przed godziną 4:00 nad ranem czasu polskiego, rosyjski dyktator nazwał inwazję „specjalną operacją wojskową” we wschodniej Ukrainie. Jak się później okazało, był to początek wielkiej tragedii dla milionów niewinnych ludzi i całego świata. 

Do tej pory nie jest znana dokładna liczba ofiar rosyjskiej agresji na Ukrainę. Dlatego tak ważna jest pamięć o tych, którzy zginęli w walce o wolną ojczyznę, ale także wsparcie dla tych, którzy wciąż walczą lub szukają schronienia. Obok wsparcia politycznego i militarnego nadal bowiem (co warto podkreślać) potrzebna jest także pomoc humanitarna i finansowa. 

Jak pomagać Ukrainie? Polacy w chwili rozpoczęcia wojny za wschodnią granicą stanęli na wysokości zadania i tłumnie ruszyli na pomoc przybywającym uchodźcom. Choć od ataku wojsk rosyjski mija dokładnie 11 miesięcy, w sieci znajdziemy wiele fundacji i organizacji pozarządowych, które nie zapominają o wojnie i wciąż organizują zbiórki dla potrzebujących obywateli Ukrainy.

Nie mniej ważne jest również symboliczne wsparcie. Pamiętajmy, by wyrażać solidarność naszymi ukraińskimi przyjaciółmi poprzez tak proste gesty jak zapytanie, czy czegoś nie potrzebują, jak czują się ich najbliżsi i czy są bezpieczni. 

300 słoneczników stanęło na Broadwayu. Co oznaczają? 

Z Ukraińcami solidaryzuje się cały świat. 22 stycznia, w Dzień Jedności Ukrainy i w 333. dniu wojny, w Nowym Jorku pojawiła się wyjątkowa instalacja złożona z 300 słoneczników, czyli jednego z symboli narodu ukraińskiego. Obiekt stanął na skrzyżowaniu Broadwayu i słynnej 5 Alei w ramach polskiej kampanii społecznej – Unify Ukraine. Ma ona na celu przypomnienie Amerykanom o tym, co dzieje się na wschodzie Europy oraz zachęcić ich do pomocy i demonstracji solidarności z Ukrainą. 

– Kampania Unify Ukraine ma na celu dzielenie się historiami uchodźców i ocalałych, dostarczając Amerykanom spostrzeżeń i faktów dotyczących ukraińskiej tożsamości i kultury. Cel: budowanie więzi między narodami. Razem możemy wezwać do zakończenia okupacji i pomóc Ukrainie ponownie stać się wolnym, zjednoczonym krajem – czytamy na stronie unifyukrainecampaign.org. 

Fot. Selcuk Acar/Anadolu Agency via Getty Images

Fot. Selcuk Acar/Anadolu Agency via Getty Images

Organizatorzy zachęcają mieszkańców i turystów, by fotografowali się na tle słoneczników, a zdjęcia zamieszczali w mediach społecznościowych, dodając w opisie hashtag #UnifyUkraine. – Opublikuj zdjęcie słonecznika (narodowego kwiatu Ukrainy) w mediach społecznościowych, używając #UnifyUkraine, aby zażądać zakończenia okupacji. Aby ziemia i naród Ukrainy mogły ponownie zostać zjednoczone – dodają pomysłodawcy wydarzenia.

Do akcji przyłączyło się kilka gwiazd, m.in. Bethenny Frankel czy Kat Graham. Według wstępnych zapowiedzi, podobna instalacja ma pojawić się w Waszyngtonie. 

Dlaczego słonecznik jest symbolem Ukrainy?

Słonecznik – jak już zostało wspomniane – to jeden z najważniejszych symboli Ukrainy. Swoimi kolorami nawiązuje bowiem do flagi ukraińskiej, dlatego jest tak ważny dla całego narodu. Jego żółty odcień nawiązuje do siły słońca, a także symbolizuje pracę, dobrobyt, siłę i jedność narodu. Od momentu rozpoczęcia wojny za naszą wschodnią granicą, słonecznik stał się także symbolem oporu całego kraju przeciwko rosyjskiej inwazji.

Kilka dni po tym, jak Rosjanie najechali tereny niepodległej Ukrainy, w sieci pojawiło się filmik, ukazujący odważną Ukrainkę, która wyszła na przeciw okupantom. Kobieta radziła, by żołnierze opuścili jej kraj i zabrali ze sobą nasiona słonecznika. – Włóżcie te nasiona słonecznika do kieszeni, proszę. Polegniecie tutaj z tymi nasionami. Przyszliście na moją ziemię. Rozumiecie? Jesteście okupantami. Jesteście wrogami – brzmiał fragment nagrania. 

Źródło: unifyukrainecampaign.org.