Pogoda w Norwegii: wiosna

Pogoda w Norwegii bywa zmienna. Wiosna zaczyna się tutaj zdecydowanie później, niż w Polsce. W kwietniu zaczyna topnieć śnieg, lecz temperatury w nocy ciągle są minusowe. Co więcej na szlakach zalega jeszcze gruba pokrywa śniegowa, a wiele dróg jest zamkniętych. Pogoda w Norwegii w czerwcu także nie musi być letnia. Często śnieg w nieco wyższych partiach znika dopiero w połowie czerwca. Warto jednak pamiętać, że maj i czerwiec to najsuchsze miesiące w roku. To także czas poza sezonem turystycznym, gdy norweska przyroda dopiero budzi się po zimowym śnie. Warto wybrać się wiosną do Norwegii, jednak będąc gotowym na śnieg i dość niskie temperatury. Śnieg topi się tym szybciej, im bliżej wybrzeża znajduje się dana lokalizacja.

Prognoza norweska zaczyna pokazywać letnie temperatury dopiero w lipcu.

Pogoda w Norwegii: lato

Pogoda w Norwegii latem raczej nie wiąże się z upałami. Lato jest słoneczne i bardzo ciepłe, jednak trwa dość krótko. W lipcu w ciągu dnia temperatury wynoszą średnio 25°C, jednak pogoda chłodniejsza o 10°C nikogo nie zdziwi. Pogoda w Oslo w Norwegii jest zbliżona do pogody panującej w Polsce w tym okresie. Im dalej na północ tym zimniej, choć nie są to drastyczne różnice. Na przełomie lipca i sierpnia temperatura wody wynosi nawet 18°C, można więc pływać w zatokach i jeziorach - o ile uda się trafić na cieplejszy okres. Latem blisko koła podbiegunowego można doświadczyć "białych nocy", gdy słońce przez całą dobę nie chowa się za horyzont. To zjawisko szczególnie dobrze obserwuje się na Lofotach.

Letnia Norwegia jest zielona i ciepła. Nie można jednak zapominać, że pogoda płata tu figle - mogą się zdarzać intensywne deszcze lub nagłe ochłodzenia, nawet znaczne. Trzeba o tym pamiętać zwłaszcza w górach.

Pogoda w Norwegii: jesień

Pogoda w Norwegii jesienią zazwyczaj dość szybko się ochładza. Zdarzają się lata, w których letnie, przyjemne temperatury utrzymują się aż do października, jednak przeważnie już pod koniec września w ciągu dnia nie bywa cieplej niż  10°C. W nocy zdarzają się coraz częstsze przymrozki. Wrzesień i październik to miesiące, w których warto wybrać się do Norwegii i zwiedzać. Wprawdzie nie można już liczyć na kąpiele w zatoce z fiordami w tle, jednak krajobrazy o zmieniających się barwach są naprawdę piękne.

Turyści wybierający Norwegię jesienią bardzo często koncentrują się na górskich wędrówkach. Tundra staje się kolorowa, a lasy w górach wywierają niezapomniane wrażenie. Dobrze ubrani i przygotowani turyści mogą przemierzyć kilometry w komforcie termicznym. Około połowy października i w listopadzie zaczynają się deszcze, przymrozki w ciągu dnia, a temperatura gwałtownie spada. To bardzo niekorzystny moment na podziwianie norweskiej przyrody, świetnie sprawdza się za to zwiedzanie muzeów. Bilety lotnicze do Oslo w tym okresie są naprawdę tanie.

Pogoda w Norwegii: zima

Pogoda w Norwegii zimą to wyzwanie dla podróżników. Pora roku, którą można określić jako zimę ze względu na panującą pogodę zaczyna się w listopadzie i kończy dopiero w kwietniu. Zima jest tu zawsze mroźna i śnieżna. W całej Norwegii nie brakuje ośrodków narciarskich, a największym powodzeniem wśród zimowych sportów cieszy się narciarstwo biegowe.Wokół dużych miast ciągną się setki kilometrów dobrze zorganizowanych tras biegowych.

Im dalej wgłąb lądu, tym niższe są temperatury. Co ciekawe, zima na południu i północy Norwegii nie różni się znacznie, jeśli chodzi o temperatury i intensywność opadów śniegu. Wybierając się zimą na Lofoty lub dalej na północ, można podziwiać jedyne w swoim rodzaju zjawisko atmosferyczne - przepiękną zorzę polarną. Nie warto wybierać się zimą do Norwegii bez solidnego przygotowania - ciepłe ubrania to absolutna podstawa.

Najzimniejsze i najcieplejsze miejsca w Norwegii

Pogoda w Norwegii nie musi przyciągać jedynie amatorów ekstremalnych doznań. Wszystko zależy od pory podróży, a także od tego, jaki region jest celem podróży. Pogoda norweska różni się bowiem w zależności od położenia danego miejsca. Różnice te nie są znaczne - za to, że na północy kraju nie jest dużo zimniej niż na południu odpowiada prąd zatokowy. To także dzięki niemu w Norwegii jest cieplej niż choćby na Alasce, położonej na podobnej szerokości geograficznej.

Jaka zwykle panuje pogoda w Bergen? Norwegia jest krajem pogodowych niespodzianek. Bergen, jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miast, leży blisko wybrzeża. Jest tu dość ciepło, a śnieg topi się stosunkowo szybko. Pogoda w Oslo przypomina bardzo często tę warszawską. Do najchłodniejszych miejsc należą te wysunięte daleko na koło podbiegunowe - temperatury zimą mogą tu wynieść nawet kilkadziesiąt stopni na minusie.

Pogoda w Norwegii: kiedy jest najlepszy czas na wyjazd do Norwegii?

Pogoda w Norwegii jest kapryśna i dość zmienna. Wybierając się do tego północnego kraju warto być przygotowanym na różne ewentualności. Pogoda nie zachwyca tu raczej stałością. Trudno więc wskazać, jaki moment w roku jest najlepszym na wyjazd do Norwegii.

Turyści, którzy marzą o kąpieli przy fiordach i chcą być pewni, że wszystkie drogi będą otwarte i przejezdne, powinni zdecydować się na podróż latem. Niestety, lato to także szczyt sezonu turystycznego i trudno wtedy o samotność, szczególnie w popularnych lokalizacjach.

Świetnym momentem na wędrówki po norweskich górach jest wiosna oraz jesień. W tym celu do Norwegii warto przyjechać w maju (z nastawieniem na zimowe trasy) i czerwcu, a także we wrześniu. Szlaki są wtedy nie tylko piękne, ale często także puste.

Z kolei amatorzy białych szaleństw i poszukiwacze prawdziwej zimy powinni zdecydować się na Norwegię zimą. Najmniej przyjazny miesiąc na podróżowanie do tego północnego kraju to listopad.