Pogoda w Norwegii: wiosna

Pogoda w Norwegii bywa zmienna. Wiosna zaczyna się tutaj zdecydowanie później, niż w Polsce. W kwietniu zaczyna topnieć śnieg, lecz temperatury w nocy ciągle są minusowe. Co więcej na szlakach zalega jeszcze gruba pokrywa śniegowa, a wiele dróg jest zamkniętych. Pogoda w Norwegii w czerwcu także nie musi być letnia. Często śnieg w nieco wyższych partiach znika dopiero w połowie czerwca. Warto jednak pamiętać, że maj i czerwiec to najsuchsze miesiące w roku. To także czas poza sezonem turystycznym, gdy norweska przyroda dopiero budzi się po zimowym śnie. Warto wybrać się wiosną do Norwegii, jednak będąc gotowym na śnieg i dość niskie temperatury. Śnieg topi się tym szybciej, im bliżej wybrzeża znajduje się dana lokalizacja.

Prognoza norweska zaczyna pokazywać letnie temperatury dopiero w lipcu.

 

Pogoda w Norwegii: lato

Pogoda w Norwegii latem raczej nie wiąże się z upałami. Lato jest słoneczne i bardzo ciepłe, jednak trwa dość krótko. W lipcu w ciągu dnia temperatury wynoszą średnio 25°C, jednak pogoda chłodniejsza o 10°C nikogo nie zdziwi. Pogoda w Oslo w Norwegii jest zbliżona do pogody panującej w Polsce w tym okresie. Im dalej na północ tym zimniej, choć nie są to drastyczne różnice. Na przełomie lipca i sierpnia temperatura wody wynosi nawet 18°C, można więc pływać w zatokach i jeziorach - o ile uda się trafić na cieplejszy okres. Latem blisko koła podbiegunowego można doświadczyć "białych nocy", gdy słońce przez całą dobę nie chowa się za horyzont. To zjawisko szczególnie dobrze obserwuje się na Lofotach.

Letnia Norwegia jest zielona i ciepła. Nie można jednak zapominać, że pogoda płata tu figle - mogą się zdarzać intensywne deszcze lub nagłe ochłodzenia, nawet znaczne. Trzeba o tym pamiętać zwłaszcza w górach.