Według badań Instytutu Gallupa Duńczycy to najszczęśliwsi mieszkańcy globu. I w sumie nie ma co się dziwić, bo Dania to kraj, w którym wiele rzeczy jest „naj”. To tutaj można udać się do najlepszej restauracji na świecie, Nomy, lub skosztować przysmaków najlepszego szefa kuchni Rasmusa Kofoeda w knajpie Geranium. W obydwu tych miejscach spróbuje się majstersztyków kuchni skandynawskiej w minimalistycznej oprawie. Bo w duńskich wnętrzach zamiast marmurów i złota znajdziemy surowe drewno i dizajnerskie dodatki w najlepszym stylu. Kopenhaga uważana jest za jedno z najbardziej przyjaznych miast. Na cyklistów czeka rozbudowana sieć ścieżek rowerowych, sportowcy mogą korzystać z licznych miejskich stadionów i parków, a młode rodziny z kin, w których obsługa pilnuje wózków, podczas gdy rodzice mogą spokojnie obejrzeć nowości filmowe. Weekendy Duńczycy uwielbiają spędzać na łonie natury. Nad pięknym wybrzeżem, na pachnących łąkach Jutlandii czy wspinając się na białe klify wyspy Mon. W tym idealnym świecie jest tylko jeden mankament. Dania to bowiem jeden z najdroższych krajów Europy, w którym serwuje się podobno najdroższą kawę latte na świecie. Na szczęście Traveler wie, jak najlepiej poradzić sobie z tym problemem.

9 SPOSOBÓW, JAK TANIO PODRÓŻOWAĆ PO DANII

1 ŚPIJ POD CHMURKĄ
A właściwie pod namiotem. Hotele w Danii nie należą do najtańszych, ale na szczęście bardzo dobrze rozwinięta jest sieć kempingów. Najtańszą opcją są tzw. naturlejrplads (kempingi w naturze), których w Danii jest ponad 900. Są to przygotowane miejsca na namiot (bez większych udogodnień), za które trzeba zapłacić symboliczną sumę, ok. 15 zł. www.teltpladser.dk

2 PRZERZUĆ SIĘ NA ROWER
Bilet komunikacji miejskiej w Kopenhadze kosztuje ponad 10 zł. Za to wypożyczenie miejskiego roweru nie kosztuje nic, trzeba tylko wrzucić 20 koron kaucji, którą po zakończeniu użytkowania dostaje się z powrotem. System działa podobnie do koszyków w supermarketach. Lubimy to! www.bycyklen.dk

3 SZTUKA ZA FRIKO
Od 2006 r. wszystkie stałe wystawy w muzeach państwowych są darmowe. Dlatego nawet ci z najskromniejszym budżetem mogą podziwiać zbiory m.in. Nationalmuseet w Kopenhadze. Prywatne kolekcje zazwyczaj są udostępniane do zwiedzania za darmo w wybrany dzień. Dlatego do Thorvaldsens Museum z pięknymi XIX-wiecznymi rzeźbami należy udać się w środę, a do Ny Carlsberg Glyptotek z antyczną kolekcją – w niedzielę.

4 WORK & TRAVEL
Tydzień spędzony na pracy sezonowej w Danii pozwoli ci korzystać z uroków tego kraju przez kolejne dni bez martwienia się o stan portfela. Dlatego coraz więcej studentów decyduje się w wakacje na zbieranie truskawek czy groszku lub pomoc na duńskich farmach. Szczególnie że wykonując tego typu zajęcie do 90 dni, obywatele UE nie potrzebują zezwoleń.  Więcej o możliwościach pracy sezonowej można znaleźć na www.seasonalwork.dk.

5 WYSOKA KULTURA BEZ KORONY
Duńczycy kochają kulturalne wydarzenia, festiwale, koncerty, przeglądy filmów. Wiele z nich jest darmowych. Można je wyszukać m.in. na www.musikkalenderen.dk albo zapytać w informacji turystycznej. Za to miłośnicy kinematografii powinni sprawdzić Zulu Sommerbio – doroczny festiwal, na którym wyświetlane są najciekawsze filmy ostatnich miesięcy. Projekcje odbywają się na świeżym powietrzu, w kilku największych miastach kraju. Wstęp gratis. zulu.tv2.dk

6 ZRÓB TO SAM
Dania znana jest z najlepszej restauracji na świecie i najlepszego szefa kuchni. Na szczęście najlepszy duński przysmak każdy może przygotować sam. Smorrebrod to rodzaj wykwintnej kanapki na ciemnym chlebie, z wołowiną, dużą ilością warzyw i słodkawym sosem remoulade. Koszt składników ok. 10 zł.

7 POSTAW NA DIZAJN
Tych, którzy liczą na tani zakup agge, słynnego fotelu autorstwa Arne Jacobsona, muszę zmartwić. Nawet w Danii są one drogie, choć na ebay.dk można trafić na okazję. Na pocieszenie zostają zakupy w Illums Bolighus lub Magasin, tam dizajnerskie rzeczy są ok. 30 proc. tańsze niż w Polsce.
8 ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM
Co roku w Danii odbywa się wiele ciekawych festiwali muzycznych. Jednak ceny biletów często odstraszają. Na szczęście jest metoda, by ten problem obejść: wolontariat. W ten sposób można uczestniczyć między innymi w festiwalu Roskilde, jednej z największych imprez rockowych w Europie. Wolontariusze oprócz pomocy w organizacji promują ekologię i walkę o prawa człowieka. roskilde-festival.dk

9 BEZ TRAGEDII
Jak tylko zaczniesz tragizować, że w Danii jest pioruńsko drogo, przejedź się (najlepiej na rowerze) do miasta Helsingor oddalonego o 40 km od stolicy. Piękną nadmorską drogą da się dojechać do samego zamku Hamleta. Można tam do woli biadolić na swój los, i to zupełnie za darmo. I nikt się nawet nie zdziwi ani nie obejrzy, bo jak wiadomo, miejsce to widziało już większe tragedie!

INFO DANIA

Powierzchnia: 43 tys. km2, a z Grenlandią i Wyspami Owczymi aż 2,2 mln km2.

Ustrój: monarchia konstytucyjna.

Ludność: 5,5 mln.

Religia: luteranizm.
 
Język: duński, ale bez problemu można się dogadać po angielsku.

Waluta: korona duńska  (DKK); 1 DKK = ok. 0,50 zł.

PEŁNA KULTURKA

Urocza starówka, muzeum wikingów, dizajnerski ratusz i jeden z najciekawszych festiwali w kraju (odbędzie się w tym roku między 26 sierpnia a 4 września) – to tylko parę powodów, by odwiedzić Arhus.

BYĆ ALBO NIE BYĆ?

Oczywiście, że być! W Helsingor nie tylko w zamku Hamleta, ale też na zabytkowej starówce.

NIEBO W GĘBIE

W Kopenhadze to powiedzenie staje się faktem, bo stolica może się poszczycić aż 11 gwiazdkami Michelina i najlepszą restauracją świata.

WOLNOŚĆ I SWOBODA

Choć rząd Danii coraz bardziej kontroluje liberalną dzielnicę stolicy Christianię, to nadal można tu poczuć hippisowski klimat.

BAJKOWE MIASTO

Zajmuje 140 tys km2, do jego budowy użyto 59 mln klocków lego. Legoland to frajda nie tylko dla dzieciaków.

BIAŁE KLIFY MON

To najwyższe i najpiękniejsze klify na Morzu Bałtyckim.

Z WIZYTĄ U ZNANYCH

To tutaj urodzili się pisarz Hans Christian Andersen i znana tenisistka Caroline Wozniacki.

WYSPA ZA WINKLEM

100 km dzieli polskie wybrzeże od wyspy Bornholm, która jest rajem dla rowerzystów.