Po pandemicznych obostrzeniach w branży turystycznej nie ma już śladu. Na podróżnych otworzyły się nawet te kraje, które były zamknięte niemal przez trzy lata, w tym Chiny. Aby odrobić straty spowodowane długim zastojem, w wielu miejscach na świecie można trafić na promocje ułatwiające podróżowanie. W Europie część z nich zbiegła z się rosnącą, a właściwie wracającą, popularnością kolei.

I tak w ostatnie wakacje po Niemczech można było podróżować regionalnymi pociągami za 9 euro. Hiszpania poszła o krok dalej i wprowadziła darmowe przejazdy koleją. Do wakacji zostało jeszcze co prawda parę miesięcy, ale w mediach już pojawiają się informacje o tegorocznych okazjach.

Podróże pociągiem za darmo

Hitem, jak co roku, będzie program DiscoverEU. Aby wziąć w nim udział trzeba mieć 18 lat (nie mniej, nie więcej) i mieszkać w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub kraju uczestniczącym w wymianie uczniowskiej Erasmus (Islandia, Liechtenstein, Macedonia Północna, Norwegia, Serbia i Turcja). Zainteresowani muszą złożyć wniosek online do 29 marca.

W trakcie czeka ich kontrola kwalifikacyjna, podczas której zostaną zapytani o wiek i narodowość. Dodatkowa weryfikacja to test wielokrotnego wyboru na temat UE, składający się z pięciu pytań.

W aplikacji trzeba również napisać, w jaki sposób zostaną wykorzystane bezpłatne bilety kolejowe. Kto je wygra, może podróżować w pojedynkę lub w towarzystwie maksymalnie 5 osób.

Program DiscoverEU to ukłon w stronę młodych podróżnych / fot. Lucia Romero Herranz/Getty Images

Dla kogo bezpłatne bilety kolejowe?

Bezpłatny bilet umożliwia podróże pociągiem przez siedem dni w miesiącu między 15 czerwca 2023 r. a 30 września 2024 r. W przypadku podróżnych, którzy mieszkają na wyspach lub innych odizolowanych miejscach, w cenę podróży wliczone będą też bilety na prom i samolot.

Zwycięzcy otrzymają również Europejską Kartę Młodzieżową, która przez rok upoważnia do wielu zniżek na terenie UE. Promocje dotyczą między innymi:

  • transportu lokalnego,
  • zakwaterowania,
  • wyżywienia,
  • edukacji,
  • aktywności sportowych i kulturalnych.

Kandydaci zostaną wybrani na podstawie aplikacji i odpowiedzi na quizy oraz dostępnego budżetu. Dla każdego kraju zostanie ustalony limit biletów na podróż. Jeśli kraj będzie miał mniej wniosków niż przydzielona kwota, pozostałe bilety zostaną przyznane krajom z większą liczbą aplikacji. Jeśli chętnych będzie więcej niż biletów, zostanie przyjęta zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, dlatego warto się pospieszyć.

Jak podróżować za darmo?

Niemieckie i francuskie koleje również zapowiadają ulgi dla młodych podróżnych. Ministrowie transportu obu krajów, Clément Beaune i Volker Wissing, ogłosili, że do osób poniżej 27. roku życia trafi 60 000 bezpłatnych biletów kolejowych. Główne cele programu to promocja turystyki oraz budowanie wymiany kulturalnej między Francją a Niemcami.

Nowe połączenia kolejowe w Europie

W maju 2023 r. na tory ma wyjechać nocny pociąg łączący Brukselę i Berlin. Zgodnie z rozkładem jazdy po drodze zatrzyma się w Amsterdamie i Rotterdamie. Co ciekawe, to połączenie ułatwi dojazd pociągiem z Londynu do Polski. Rok później uruchomiona zostanie nowa trasa pociągu TGV między Paryżem a Berlinem. Obecnie nie ma bezpośredniego połączenia między stolicami, przez co podróżni muszą przesiadać się w Kolonii lub Frankfurcie.

Również z Polski można coraz łatwiej podróżować pociągiem do naszych sąsiadów. Między innymi na Litwę (stacja Mockava). W ostatnich miesiącach uruchomione zostały również dodatkowe połączenia do Berlina i Pragi. Co prawda przejazd koleją trwa dłużej niż lot samolotem, ale nie brakuje chętnych na nowe połączenia. Wśród argumentów przeważają komfort i ograniczenie emisji CO2.