Miejscowe zwyczaje
Przede wszystkim warto sprawdzić, gdzie jedziemy. Brzmi to banalnie, ale prawda jest taka, że w każdym kraju obowiązują inne zwyczaje i lepiej się z nimi zapoznać zanim przekroczymy granicę. Dotyczy to przede wszystkim zachowań, które w Polsce wydają normalne, a w niektórych państwach mogą uchodzić za obraźliwe: np. w Wielkiej Brytanii pokazywanie na palcach liczby dwa w ten sposób, że grzbiet dłoni zwrócony jest do rozmówcy będzie odebrany tak samo, jak u nas pokazanie środkowego palca. Z kolei wybierając się do Bułgarii, trzeba wiedzieć, że kiwanie głową w tym kraju oznacza zgodę, zaś kręcenie nią na boki – zaprzeczenie.
Rady dla podróżujących samochodem
Jeśli w podróż za granicę wybieramy się własnym samochodem, powinniśmy również zapoznać się z przepisami obowiązującymi na drogach danego państwa. Może się okazać, że posiadanie odpowiedniej liczby kamizelek odblaskowych czy okularów przeciwsłonecznych w aucie uchroni nas przed mandatem i nieprzyjemnościami ze strony policji. Podróżujący samochodem powinni również zaopatrzyć się w aktualne mapy drogowe. Nawigacja zainstalowana na telefonie może okazać się zgubna, dlatego lepiej zaplanować trasę korzystając z tradycyjnego atlasu samochodowego. Co jeszcze należy ze sobą zabrać? Koło zapasowe, apteczkę samochodową, żarówki na wymianę i komplet podstawowych narzędzi. Jeśli nie jesteśmy pewni co do tego, czy nasze auto wytrzyma daleką podróż, możemy wykupić specjalne ubezpieczenie gwarantujące bezpłatne holowanie w razie awarii (zarówno w kraju, jak i za granicą). Warto też przed wyjazdem sprawdzić, czego mieć w samochodzie nie możemy – zgodnie z prawem w niektórych państwach posiadanie popularnego w Polsce CB-radia, czy antyradarów jest zakazane, nawet jeśli te urządzenia są wyłączone.
Co powinno znaleźć się w apteczce turysty?
Charakter przygotowań w dużej mierze zależy od celu podróży. Dotyczy to głównie bagażu, a przede wszystkim – odzieży jaką ze sobą zabieramy. Jeśli jednak jedziemy do krajów tropikalnych, nie możemy zapomnieć o wizycie u lekarza i szczepieniach, a przy okazji można zapytać specjalistę w jaki sposób skompletować apteczkę na czas podróży. Zasadniczo powinny się w niej znaleźć „standardowe” leki, np. przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, a także środki do opatrywania ran. Podróżującym w tropiki na pewno przydadzą się medykamenty przeciwko malarii, środki odkażające wodę lub specyfiki przeciwko owadom. Oprócz tych podstawowych pozycji, apteczka na podróż powinna zawierać również leki stosowane zwykle przez jej właściciela. Osoby, które jadą na wakacje wygrzewać się na plaży, nie mogą zapomnieć o kremach z filtrem – poparzona skóra potrafi skutecznie zepsuć urlop. Na wszelki wypadek można też zabrać ze sobą środki łagodzące skutki zbyt długiego przebywania na słońcu.
Aby było bezpiecznie
Przed wyjazdem warto też zapisać sobie adresy i numery telefonów do polskich urzędów konsularnych, które przydadzą się w razie kłopotów. Jeśli w danym kraju Polska nie ma swojego przedstawicielstwa, jej obywatelom przysługuje opieka ze strony innych państw członkowskich Unii Europejskiej. Można też dla bezpieczeństwa zostawić rodzinie adres i numer telefonu hotelu, a także plan podróży. Warto też utrzymywać regularny kontakt telefoniczny z bliskimi, zwłaszcza jeśli wybieramy się za granicę na dłużej. Ceny połączeń można sprawdzić np. poprzez dedykowany kalkulator cen w roamingu na http://www.play.pl/pomoc/pomoc-techniczna/roaming/kalkulator-cen-w-roamingu/