Pies w wielu domach jest traktowany jak członek rodziny. Nic więc dziwnego, że coraz więcej opiekunów zabiera swoich czworonożnych przyjaciół na urlop. Jednak przed planowaniem wspólnego wyjazdu z pupilem, warto zapoznać się z obowiązującymi przepisami. Wiele krajów wymaga od podróżujących i ich zwierzaków posiadania psiego paszportu

Z dalszej części artykułu dowiesz się: 

 • jak i gdzie wyrobić paszport dla psa;
 • jaki jest czas oczekiwania na decyzję o wydaniu dokumentu;
 • ile kosztuje psi paszport;
 • o czym warto pamiętać przed wyjazdem z psem za granicę. 

Czy paszport dla psa jest potrzebny? 

Paszport dla psa będzie potrzebny, jeśli chcemy podróżować z pupilem po Unii Europejskiej. Do dokumentu potwierdzającego tożsamość naszego pupila wkleja się naklejki z międzynarodowo rozpoznawanymi nazwami szczepionek i lekarstw (np. odrobaczających). Psi paszport wyróżnia niebieska okładka z unijnymi gwiazdkami, o wymiarach wynoszących 100 × 152 mm. 

Paszport dla psa zawiera takie informacje, jak: 

 • umiejscowienie transpondera lub tatuażu oraz datę jego wszczepienia lub naniesienia albo datę odczytu transpondera lub tatuażu, a także kod alfanumeryczny wskazywany przez transponder lub widniejący na tatuażu;
 • imię, gatunek, rasa, płeć, umaszczenie, data urodzenia podana przez właściciela i wszelkie cechy charakterystyczne bądź wyróżniające lub znaki szczególne danego zwierzęcia domowego;
 • imię i nazwisko oraz dane kontaktowe właściciela;
 • imię i nazwisko, dane kontaktowe oraz podpis upoważnionego lekarza weterynarii, który wystawia lub uzupełnia dokument identyfikacyjny;
 • podpis właściciela;
 • informacje dotyczące szczepienia przeciwko wściekliźnie;
 • data pobrania próbki krwi do badania poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie metodą miareczkowania;
 • informacje na temat zastosowania wszelkich profilaktycznych środków zdrowotnych w odniesieniu do chorób lub zakażeń innych niż wścieklizna;
 • inne stosowne informacje dotyczące stanu zdrowia zwierzęcia domowego.

Gdzie wyrobić paszport dla psa?

Paszport dla psa można wyrobić uprawniony do tego lekarz weterynarii. Aktualny wykaz weterynarzy upoważnionych do wydawania paszportów dla zwierząt towarzyszących dostępny jest na stronie internetowej Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej

Psi paszport, w przeciwieństwie do paszportu dla ludzi, wydawany jest od ręki i nie wymaga zdjęcia pupila. Jak podaje Główny Inspektorat Weterynarii, „w przypadku niekomercyjnego przemieszczania w UE psów, kotów i fretek w liczbie większej niż 5 sztuk zwierzętom, oprócz paszportu, musi towarzyszyć świadectwo zdrowia”.

Ile kosztuje paszport dla psa?

Koszt paszportu dla psa to około 100 złotych. Ale pamiętajcie – każde szczepienie, każde odrobaczenie przed podróżą musi być wykonane w obecności i potwierdzone pieczątką lekarza weterynarii.

Jednak każdy kraj rządzi się swoimi prawami. Dlatego wybierając się w podróż do państw spoza struktury UE, konieczne będzie dodatkowo wykonanie badania, tzw. miareczkowania poziomu przeciwciał dla wirusa wścieklizny. Koszt to ok. 200–350 zł, a na wyniki można czekać aż do miesiąca. Za to tego typu badanie robi się raz w życiu psa.

Wyjazd z psem za granicę

Wybierając się poza terytorium Polski w towarzystwie czworonożnego przyjaciela, warto być świadomym pewnych obostrzeń. Niestety, nasi pupile nie mogą zwiedzać świata tak swobodnie, jak my. Ale spokojnie – wszystko się da ogarnąć. Ten krótki przewodnik przeprowadzi cię przez najważniejsze punkty.

To nie są utrudnienia, nie traktuj ich tak. To dbanie o to, by psiak był bezpieczny.

1. Chip i szczepionka

Psy ze schronisk są już zwykle zaczipowane, psiaki z hodowli mogą mieć tatuaże identyfikacyjne. Koniecznie udaj się do weterynarza, żeby potwierdził, czy twój psiak posiada jedno albo drugie. Jest to warunek konieczny przy przekraczaniu granic. 

Druga sprawa – szczepienie przeciwko wściekliźnie to praktycznie must-have przy wjeździe do większości państw. I co ważne – musi być zrobione na kilka miesięcy przed podróżą (w zależności od państwa). Dlatego na samym początku planowania wyjazdu udaj się do weterynarza i na spokojnie potwierdź wszystkie daty.

2. Wybierzcie i dostosujcie do samych siebie środek transportu

Kiedy w końcu wszystkie te stresujące organizacyjno-weterynaryjne kwestie ogarnięte, można zająć się planowaniem znacznie przyjemniejszych rzeczy. I tu będzie prosto. Każdy środek transportu nadaje się na podróż z psem. Oczywiście, musisz się dogadać ze swoim futrzakiem, co preferuje i jakoś osiągnąć konsensus. Ale znamy psy jeżdżące koleją, znamy psy latające, także helikopterami, znamy psiaki łapiące stopa ze swoimi opiekunami.

Cokolwiek wybierzecie, ważne jest to, by mieć przygotowany odpowiedni sprzęt dla danego środka transportu:

 • transporter do samolotu,
 • matę i specjalną smycz z możliwością wpięcia w pas bezpieczeństwa do samochodu,
 • kaganiec – często to wymóg przy podróżowaniu publicznymi liniami,
 • przenośne składane posłanie,
 • a w przypadku wyprawy łodzią – kamizelkę ratunkową.

3. Spakuj psu plecak (i dorzuć smaczki)

Podobnie jak ty, on wyrusza w dłuższą podróż. I chociaż nie potrzebuje wiele garderoby i ręczników, to jednak są rzeczy, o których nie powinno się zapomnieć przy podróży z psiakiem:

 • miska, najlepiej taka składana, która się nie stłucze. Można też kupić od razu miskę z zamontowanym podajnikiem wody;
 • karma – jeśli możesz ją wziąć, to lepiej weź. Psy różnie reagują na nagłą zmianę karmy, a lepiej nie ryzykować biegunki w trasie;
 • psie przysmaki – i te na nudę, do dłuższego gryzienia, i te mniejsze, traktowane jako nagrody;
 • smycz, szelki, kaganiec – to zestaw obowiązkowy. W zależności od rodzaju wypoczynku można też znaleźć smycze z amortyzatorem dla tych, co lubią jazdę na rowerze i wspólny jogging;
 • obroża antykleszczowa – bardzo dobra rzecz, kiedy buszuje się po lasach i wspina w górach. Odkąd nasz psiak nosi taką obrożę (wymienianą co kilka miesięcy), nie miał ani jednego kleszcza;
 • mata lub kamizelka chłodząca mogą być waszym sprzymierzeńcem;
 • zaopatrzcie się w wazelinę na psie łapki lub specjalne buty trekkingowe dla czworonogów;
 • zawsze warto mieć w swojej ludzkiej apteczce dorzucone kilka drobiazgów dla naszego przyjaciela – specjalne bandaże trzymające się sierści, opatrunki, leki od weterynarza, np. na uspokojenie podczas podróży, maść na rany, psi (szybko działający i giętki) termometr.

4. Psie aplikacje ułatwiające podróży

Restauracje? Jest kilka portali, np. Dog In Travel, na których można sprawdzić gdzie udać się z psiakiem żeby coś zjeść. A nawet co można zwiedzić w danym mieście z psem.

Są też i aplikacje. Jeśli twój związek z futrzakiem jest słabszy niż jego wewnętrzny instynkt łowiecki, to może przydać się aplikacja. Do wyboru w sklepach iTunes i Google Play są gwizdki przywołujące psa i klikery, zwracające jego uwagę przy ćwiczeniach w rozproszeniach.

5. Uwiecznijcie wspólne chwile 

Podróż z psiakiem to wielka radość i ogrom zabawnych i wzruszających momentów wartych uwiecznienia. Nawet jeśli nie jesteś mistrzem fotografii, to zadbaj o to, żeby uchwycić kilka kadrów za pomocą aparatu w telefonie.

Masz problem ze zwróceniem uwagi psiaka podczas robienia zdjęcia? Standard, czworonogi rzadko cierpliwie pozują. Dlatego spróbuj z aplikacją BarkCam. Podczas robienia zdjęcia, wydaje dźwięk skupiający uwagę psa na telefonie (szczekanie).

A może dobrym pomysłem byłoby przekazanie części odpowiedzialności za dokumentowanie wyprawy psu? Brzmi podejrzanie? Istnieją specjalne szelki dla psów wszelkich rozmiarów, do których można doczepić na grzbiet lub pod szyję kamerę rejestrującą filmy i zdjęcia z psiej perspektywy. No bo kto zrobi ci lepsze zdjęcie niż wierny towarzysz podróży? Szczerze polecamy! 

Źródła: Kundelek na biegunieGłówny Inspektorat Weterynarii.