Oksford Tolkiena, Carolla i Lewisa

Podróże literackie po Anglii to temat na wiele osobnych artykułów. Zdecydowanie najbardziej inspirującym miastem, którego poznawanie sprzyja rozwijaniu wyobraźni, jest akademicki Oksford. To miejsce, gdzie mieszkał, tworzył, ale i uczył się J.R.R. Tolkien. Gdzie powstały jego największe dzieła - "Hobbit", "Władca Pierścieni". Gdzie w końcu mieszkali i tworzyli tacy autorzy jak: Lewis Caroll ("Alicja w krainie Czarów"), C.S. Lewis ("Opowieści z Narnii").

Wnętrza college’u ChristChurch wciąż są tak niezwykłe, że zainspirowały twórców filmowej sagi o Harrym Potterze do zwizualizowania wnętrz Hogwartu. Natomiast w nieodległym pałacu Bleinhem urodził się i wychował Winston Churchill - swoją drogą również laureat literackiej nagrody Nobla.

- Zwiedzając Oxford czujemy się jak w innej rzeczywistości. Ogród Botaniczny, zakamarki, wąskie uliczki, średniowieczne kwartały, prawdziwe drzwi z lwem i faunem, które przyciągnęły wzrok C.S. Lewisa - te miejsca istnieją naprawdę. Mury tego miasta wołają do nas, nie dziwne, że Tolkien tak je lubił - opowiada Marcin Nowak.

Blogerzy odwiedzili też ulubiony pub, kamienną ławeczkę i grób pisarza, który - jak się okazało - znajduje się w polskim kwartale lokalnego cmentarza obok grobów emigrantów z Polski.

- Co kilka minut ktoś przychodzi na grób, z dowolnego kraju na świecie i zostawia karteczkę z podziękowaniami za twórczość tego znanego na całym świecie pisarza. To bardzo wymowne obrazki - dodaje Nowak.

 

Południe Anglii z Jane Austin

Nowakowie odwiedzili też południe Anglii, gdzie pomiędzy miejscowościami Chawton, Winchester oraz Bath poszukiwali śladów Jane Austen, przez wielu uznawanej za jedną z najbardziej wpływowych kobiet-pisarek w historii świata.

Dotarli też do jej grobu w Katedrze w Winchestera. Odwiedzili urokliwy dom rodzinny w Chawton, w którym można zobaczyć prawdziwe biurko, na którym tworzyła autorka "Dumy i uprzedzenia", “Rozważnej i Romantycznej” czy “Emmy.

Na koniec podróży odkrywali wpisane na listę UNESCO Bath, w którym pisarka przez długi czas mieszkała

Aby lepiej wczuć się w klimat epoki, blogerzy zwiedzali w strojach sprzed ponad 200 lat! 

 

Podróże tematyczne

- Uważamy, że podróże tematyczne to sposób na podwójne podróżowanie. Podwójnie intensywne, emocjonalne, osobiste i dające sporo radości. Z pewnością Anglia sama temu sprzyja, bo mnogość wątków filmowych czy literackich daje szereg możliwości na tego typu zabawę podróżą - opowiada Anna Nowak.

- Wielu z nas Anglia kojarzy się tylko z kierunkiem emigracji ekonomicznej, a wątek turystyczny umyka. Bardzo spodobała nam się angielska prowincja, soczysta zieleń i porządek angielskich wsi. Dużo łatwiej było nam poczuć taką specyficzną, niespieszną atmosferę z pogranicza fantasy i Austenlandu, którą umieli pokazać pisarze, do których czasów się przenieśliśmy - dodaje.

Nowakowie specjalizują się w podróżach tematycznych. Rok temu zwiedzali francuską Prowansję śladem Van Gogha i odnajdywali prawdziwe miejsca z obrazów, które malarz tworzył w plenerze. W planach mają powrót do Anglii, by odkrywać ślady legend arturiańskich oraz wizytę w Wiedniu, by zgłębić historię secesji i życie Gustawa Klimta.

Zobaczcie krótki film o literackiej podróży w czasie “Kiedy John poznał Jane”:


Ania i Marcin Nowakowie są autorami popularnego bloga gdziewyjechac.pl i kanału podróżniczego Wędrowne Motyle a także laureatami nominacji plebiscytu National Geographic Traveller w kategorii “Podróżnik Online” w roku 2018. Od kilku lat promują świadome podróżowanie, głównie tematyczne, proponując nieszablonowe pomysły na podróż: śladem filmów, książek, stylów architektonicznych czy obrazów.