1. Autostop - z czym to się je?

Czy jest to popularne i czy wszędzie można podróżować w ten sposób? Mogłoby wręcz się wydawać, że autostop istnieje od kiedy powstał transport na świecie. W mniej zamożnych krajach stał się głównym sposobem poruszania się, ponieważ nie było dostępu do publicznych środków transportu.
W dzisiejszych czasach autostop nabrał innego charakteru. Głównie młodzi ludzie decydują się na tego rodzaju podróżowanie, aby zdobyć nowe doświadczenia, otworzyć się na ludzi, przeżyć przygodę jakiej nie zaznają w zorganizowanej wycieczce i oczywiście, aby zaoszczędzić na całej wyprawie. Zostaje wybierany bez względu na poziom zamożności czy możliwości jakie daje lokalna infrastruktura.

Najpopularniejsze miejsce do łapania stopa? Oczywiście stacje benzynowe, przy głównych drogach. Można na nich czuć się bezpiecznie i nigdy nie jest się na nich samemu. Co bardzo ważne, mamy na niej wystarczającą ilość czasu, aby móc samemu ocenić, co jest bardzo ważnym aspektem zarówno dla kierowcy, jak i autostopowicza.

Wystarczy wystawiony kciuk i karton, aby dotrzeć na drugi koniec świata!

2. Skąd się wziął ten cały autostop?

Autostop istnieje praktycznie od kiedy ludzie zapragnęli przemieszczać się szybciej, niż pozwalają im na to ich własne nogi.

W Stanach Zjednoczonych w dziewiętnastym wieku wypuszczone zostały pierwsze pociągi. Często zdarzało się, że ludzie wskakiwali do otwartych wagonów i jechali na gapę, nawet nie znając ich trasy docelowej.

Kilkadziesiąt lat później pojawiły się pierwsze samochody na drogach. Do auta jednak było trudniej wskoczyć, należało więc je najpierw w jakiś sposób zatrzymać. Z początku ludzie podróżowali na stopa, ponieważ byli praktycznie do tego zmuszeni.

W dzisiejszych czasach coraz mniej dziwią podróżnicy, którzy z własnej woli zwiedzają cały świat jeżdżąc z nieznajomymi kierowcami. Jednym z najbardziej znanych przykładów wśród autostopowiczów jest Faza Fazowski, który przemierzył tysiące kilometrów, aby napić się wódki z pingwinami na Antarktydzie! Żyjemy w czasach łatwego dostępu do internetu, możemy więc łatwo znaleźć wsparcie, inspiracje i odpowiedzi na wszelkie nasze wątpliwości. Powstało wiele blogów z poradami jak przygotować się do takich podróży, jak skutecznie łapać stopa  i czego się spodziewać.

3. “Na pewno Cię porwą i zabiją podczas podróży”... czyli kilka słów o bezpieczeństwie

Bezpieczeństwo w stopowaniu budzi zawsze wiele kontrowersji. Osobom, które nie praktykują takiej formy podróżowania wydaje się, że jest to jej najbardziej niebezpieczna wersja. Nie jest to jednak zgodne z prawdą, a wszystko jest kwestią odpowiedniego przygotowania.
Jak więc autostopować, by nie narazić się na jakiekolwiek zagrożenie? Przede wszystkim, choć porada ta może wydać się oczywista i banalna, łapać w miejscach, które nie grożą kolizją z nadjeżdżającymi pojazdami. Mogą to być stacje benzynowe, parkingi, zjazdy z drogi jak również okolice miast, gdzie następuje ograniczenie prędkości.

Jedną z najważniejszych kwestii jest to, w sposób TY się prezentujesz. Kierowca, co zrozumiałe, nie pozwoli wejść do swojego auta osobie, która wydaje im się podejrzana i której intencji nie mogą być pewni. Należy zrobić wszystko, żeby wręcz uśmiechnęli się na Twój widok! Wszystkie ruchy dozwolone! Tańce, śpiewy i skakanie- im bardziej pozytywnie się przedstawicie, tym większa szansa, że szybko złapiesz stopa!

Należy pamiętać o tym, że autostop to transakcja wymienna i wszyscy powinni czuć się komfortowo. Ponadto, warto mieć ze sobą w zapasie drobne pamiątki, polskie słodycze, czy upominki, którymi można będzie podziękować kierowcy za podróż.

4. Czy płeć ma znaczenie?

Oczywiście, że tak! Mężczyźni często mogą sprawiać podejrzenia, czy aby na pewno nie są groźni bądź agresywni. Nie powinni więc ubierać się w rzeczy, które sprawia, że wyglądają na tajemniczych. Oczywiście dla wygody często zakładane są dresy, nie należy jednak zasłaniać w nich swojej twarzy kapturami czy czapkami.

Dziewczyny natomiast nie powinny ubierać się w wyzywająco. Nawet jeżeli jest to gorący kraj o wysokich temperaturach… niewłaściwy ubiór może dać fałszywe sygnały i stworzyć zagrożenie!

To wszystko ma bardzo duże znaczenie, najważniejsze jest jednak, aby wiedzieć, że możesz powiedzieć: nie. Zaufaj swojej intuicji. Nic Cię nie zmusza, by wsiadać do każdego auta, które się zatrzyma. Jeżeli nie będziesz mieć pewności, po prostu podziękuj i znajdź kogoś, z kim poczujesz się bezpiecznie.

5. Czynniki sukcesu autostopowicza- jak łapać?

Każdy z nas zna powiedzenie “Podróż za jeden uśmiech” - i to właśnie uśmiech często jest kluczem do złapania stopa. Prawdopodobnie żaden kierowca nie zabierze na pokład swojego samochodu ponurej osoby, która smutek ma wypisany na twarzy i jej mimika sygnalizuje, że wspólna konwersacja w trakcie podróży nie będzie udana.

Nie ma odgórnie ustalonej reguły, jak łapać stopa. Niektórzy machają kciukiem, inni zaś bazują na metodzie zagajenia potencjalnego kierowcy na parkingu/stacji benzynowej, część autostopowiczów zwraca na siebie uwagę kolorowymi atrybutami, a pozostali zdają się na metodę tabliczki z napisaną miejscowością. W przypadku podróży za granicę, warto zabrać ze sobą flagę Polski- wówczas można liczyć na szczególną pomoc Polaków.

6. Co warto spakować - podstawowe wyposażenie.

Wybierając się w podróż autostopem wskazane (nawet bardzo!) jest spakowanie potrzebnych rzeczy w plecak, nie walizkę. Biorąc pod uwagę trasę, która może potrwać 2 lub więcej dni niezbędny będzie namiot (bądź tarp, który jest o wiele lżejszy), karimata oraz śpiwór. Warunki są dość nieprzewidywalne, więc warto przygotować się na rozmaite stany pogody. Ponadto warto wziąć pod uwagę, że nie zawsze zostaniemy wysadzeni przez kierowcę w dogodnym miejscu. Często dochodzi do sytuacji, gdzie autostopowicz musi przejść z plecakiem na plecach kilka kilometrów, by dojść do stacji benzynowej czy zatoczki - dlatego ważne jest, aby pakować się z rozsądkiem. Odzież przeciwdeszczowa, pokrowiec przeciwdeszczowy na plecak, powerbank, grzałka, czapka, okulary przeciwsłoneczne, wygodne buty, kamizelka lub odblaskowe opaski, latarka - te atrybuty są jak najbardziej pożądane i z pewnością ułatwią (jak nie uratują) podróż.

7. Moda na stopa- nowy trend wśród młodych podróżników.

Wielu z Was, czytelników pewnie łapie się za głowę, myśląc “tylko szaleńcy jeżdżą na stopa”. Otóż nie! Ta metoda podróżowania zdobywa coraz więcej fanów. Szczególnie popularna jest w gronie studentów, którzy biorą udział w rozmaitych wyścigach wyruszających z różnych miast w Polsce np. z Sopotu, Krakowa, Poznania czy Wrocławia.

Najbardziej znanym i największym wyścigiem w kraju jest Auto Stop Race- inicjatywa organizowana przez grupę studentów z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Ponad 1000 uczestników corocznie spędza majówkę, próbując jak najszybciej dostać się do jednego z miast na południu Europy - dla wielu z nich to najbezpieczniejszy sposób, aby zacząć swoją przygodę z autostopem.