W ostatnich dwóch latach pandemia koronowirusa mocno pokrzyżowała urlopowe plany większości z nas. Ze względu na liczne obostrzenia i dużą liczbę zakażeń część Polaków – zamiast wypoczynku na plaży – była zmuszona pozostać w domach. Jednak dzięki szczepionce przeciw COVID-19, a co za tym idzie zwiększonej odporności mieszkańców Polski, tegoroczne wakacje znowu powinny przypominać te sprzed wybuchu epidemii. 

Jednym z najczęstszych kierunków wakacyjnych Polaków jest oczywiście Bałtyk. Wiele wskazuje na to, że mimo rosnącej inflacji i cen, w tym roku będzie podobnie. Sprzyjają temu okoliczności, bowiem na tory po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią powraca Pociąg „Słoneczny” łączący Warszawę z Trójmiastem i innym nadmorskimi kurortami. 

– Można powiedzieć, że w tym roku Mazowsze znów zbliża się do morza. Pierwszego dnia wakacji na tory powróci pociąg „Słoneczny”, oczywiście w barwach Kolei Mazowieckich. Myślę, że to dobra wiadomość dla wszystkich planujących w tym roku wakacje nad morzem i osób, które do tej pory chętnie korzystały z naszego połączenia – mówi Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. 

Pociąg „Słoneczny” i „Słoneczny – BIS”: rozkład jazdy 2022

Jak informuje przewoźnik, „Słoneczny” będzie kursował codziennie, począwszy od 25 czerwca, czyli pierwszego oficjalnego dnia wakacji 2022. Ze stacji Warszawa Centralna wyruszy w podróż o godz. 5:55. Do Gdańska dotrze około 9:00, a w Ustce zamelduje się chwilę przed 11:30. 

Specjalny piętrowy pociąg na trasie Warszawa Centralna – Ustka zatrzyma się na sześciu stacjach na Mazowszu: Warszawa Centralna, Warszawa Wschodnia, Legionowo, Nowy Dwór Mazowiecki, Nasielsk, Ciechanów i Mława Miasto. Na dwóch w województwie warmińsko-mazurskim: Działdowo i Iława. A także na dziesięciu na Pomorzu: Prabuty, Malbork, Tczew, Gdańsk Główny, Gdańsk Wrzeszcz, Gdańsk Oliwa, Sopot, Gdynia Główna, Wejherowo, Lębork, Słupsk i Ustka. 

Co więcej, w weekendy i święta zostanie uruchomione dodatkowe połączenie. To „Słoneczny – BIS” na linii Warszawa Zachodnia (godz. 9:03) – Gdynia Główna (przyjazd – 12:56, odjazd – 18:29) – Warszawa Centralna (godz. 21:59).  

– Pociąg „Słoneczny” co roku cieszył się ogromnym zainteresowaniem podróżnych. Teraz, po przerwie spowodowanej pandemią COVID-19, spodziewamy się jeszcze większej liczby pasażerów, chcących skorzystać z wakacyjnej oferty Kolei Mazowieckich. W związku z tym uruchamiamy dodatkowe, weekendowe połączenie „Słoneczny – BIS” . Będzie on jeździł do stacji Gdynia Główna. Idea tego połączenia to odpowiedź naszej spółki na tak ogromne zainteresowanie podróżnych – zaznacza Robert Stępień, prezes zarządu Kolei Mazowieckich.

I dodaje: „Słoneczny – BIS” zostanie zestawiony z nowoczesnych, klimatyzowanych wagonów piętrowych, które z pewnością zapewnią naszym pasażerom wygodną i bezpieczną podróż.

Pociąg „Słoneczny” i „Słoneczny – BIS”: bilety

Przedsprzedaż pierwszej puli biletów rozpocznie się w sobotę, 18 czerwca. Za przejazd ze stolicy do Ustki zapłacimy 75 zł, a do Trójmiasta – 60 zł. Z kolei studenci zapłacą odpowiednio 36,75 zł i 30 zł, a podróżujący ze Słupska jedynie 7 złotych. Warto dodać, że w obu pociągach bezpłatnie przewieziemy psa czy rower, co z pewnością ucieszy właścicieli czworonogów i miłośników kolarstwa.

Ponadto kupując bilet na pociąg „Słoneczny” lub „Słoneczny – BIS”, w ramach stałej akcji „Koleją do Kultury”, można skorzystać z atrakcyjnych zniżek u partnerskich instytucji kultury (pełną listę placówek znajdziecie tutaj). 

Przypomnijmy, że po raz pierwszy pociąg „Słoneczny” wyruszył w trasę 25 czerwca 2005. Przez ten czas, do 2019 roku, z podróży tym połączeniem skorzystało ponad milion osób – informuje przewoźnik. 

Źródło: Koleje Mazowieckie, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.