Słowacka kolej wąskotorowa Čiernohronská jeździ już ponad 100 lat. Od 1908 roku przemierza okolice wsi Czarny Balog na pograniczu Rudaw Weporskich i Kotliny Brezneńskiej. Jej nazwa pochodzi od Czarnego Hronu, potoku płynącego przez Balockie Wierchy. To przepiękna okolica, której gęste lasy i malownicze szczyty możecie oglądać podczas wędrówek, albo przejazdu wąskotorówką właśnie.
 

Jednak o kolejce głośno jest nie ze względu na piękną tradycję czy malowniczą trasę. Niedawno sieć obiegł film z fragmentu trasy pociągu, która przebiega przez stadion piłkarski drużyny z miejscowości Jánošovka. Zobaczcie sami - około drugiej minuty filmu. Obejrzyjcie zresztą cały przejazd kolejką - warto!

  Kolej w latach 80-tych ubiegłego wieku o mały włos uległaby zniszczeniu. Ze względu na spadającą popularność i nierentowność zdecydowano o jej zamknięciu. Przed zezłomowaniem uratowali ją miłośnicy i pasjonaci. Lokalne stowarzyszenia doprowadziły do jej ponownego otwarcia i dziś rozwija się ona jako atrakcja turystyczna.