Nie jest tajemnicą, że PKP nie cieszy się najlepszą opinią wśród pasażerów. Podróżni skarżą się przede wszystkim na wielogodzinne opóźnienia, słabą częstotliwość pociągów oraz wysokie ceny biletów. Mimo to przewoźnik na każdy możliwy sposób stara się zachęcić do skorzystania z jego usług. Ostatnio informowaliśmy o wyjątkowej akcji promocyjnej, w ramach której udostępniono aż milion biletów w super niskich cenach, rozpoczynających się od 19 złotych, a na przejazdy Pendolino od 49 zł. 

PKP Intercity zapowiada lepszy zasięg w pociągach 

W ostatnich dniach PKP Intercity przekazało kolejne wspaniałe wiadomości dla pasażerów. Państwowy przewoźnik zdecydował się na instalację mobilnych wzmacniaczy (tzw. repeatery), które mają polepszyć zasięg telefonów komórkowych i szybkość transmisji danych. Nie od dziś wiadomo, że problemy z jakością sieci komórkowej w czasie podróży pociągiem potrafią być uciążliwe i irytujące. 

– Od lat słyszeliśmy, że pociągi PKP Intercity poruszają się w miejscach, gdzie zasięg pozostawia wiele do życzenia. Jesteśmy świadomi, że w dzisiejszych czasach dostęp do telefonii komórkowej czy Internetu jest kluczowy dla wielu osób, w tym także dla naszych podróżnych. Zdecydowaliśmy się więc na instalację mobilnych wzmacniaczy sieci komórkowych, dzięki czemu podróże koleją po Polsce będą jeszcze bardziej komfortowe – zaznacza Tomasz Gontarz, wiceprezes zarządu PKP Intercity.

Na początku wzmacniacze zainstalowane zostały w 300 wagonach. Pierwszą partię 50 repeaterów uruchomiono 1 września, z kolei proces instalacji kolejnych 250 zakończono 10 października. Według wstępnych zapowiedzi, do końca 2023 roku ma być ich łącznie 554. 

Wzmacniacze sieci w wagonach PKP Intercity

PKP Intercity uruchamia mobilne wzmacniacze sieci komórkowych w kooperacji z największymi polskimi operatorami jako pierwszy przewoźnik w kraju. Z komunikatu prasowego dowiadujemy się, że repeatery, w które zostały doposażone wagony przy naprawach modernizacyjnych i dostawach nowego taboru, umożliwiają wzmacnianie 5 pasm: 800, 900, 1800, 2100 i 2600MHz.

– Należy pamiętać, że wzmacniacze mobilne, w odróżnieniu od stacjonarnych, wymagają znacznie bardziej złożonej konfiguracji. Ich specyfikacja musi pozwolić na wyłączanie funkcjonalności wzmacniania sygnału m.in. przy przekroczeniu przez wagon granicy Polski. Dlatego konfiguracja i testy ruchowe były złożonym procesem przed jakim stanął personel techniczny PKP Intercity, jak i podmioty współpracujące, czyli Ledatel i PKP Telkol oraz operatorzy sieci komórkowych – czytamy na stronie intercity.com. 

Przypomnijmy, że rok 2023 był dotychczas niezwykle udany dla polskiej kolei. Jak wynika z danych PKP Intercity, od stycznia do końca sierpnia udało się przewieźć aż 45 mln podróżujących, czyli o 8 mln więcej niż 12 miesięcy wcześniej. Prognozy wskazują, że wynik roczny osiągnie pułap 60 milionów.

Cele na kolejne lata są jeszcze bardziej ambitniejsze. Po 2030 roku z usług PKP Intercity ma korzystać nawet 88 mln podróżnych, a pomoże w tym większa częstotliwość kursowania pociągów i podniesienie ich prędkości. 

Źródło: intercity.pl