W cyklu Smaki świata” jako dziennikarze National-Geographic.pl rekomendujemy tylko te lokale, które sami odwiedziliśmy. I te, które zrobiły na nas wrażenie podawanymi daniami i atmosferą miejsca. Tym razem zabieramy was w podróż do naszych południowych sąsiadów, a dokładnie do położonego w zachodniej części kraju Pilzna, uznawanego za kulturalną i przemysłową metropolię Czech. 

Pilzno – co warto zjeść? 

Liczące ok. 175 tysięcy mieszkańców Pilzno (porównywalnie do Gliwic i Olsztyna) kojarzone jest przede wszystkim z najlepszym w Europie, a może i na świecie, piwem. Kto był, ten wie, że wytwarzanego w lokalnym browarze „złotego trunku” można spróbować na każdym kroku, w każdym pubie i w każdej restauracji. Jednak nie samym piwem żyją Czesi. Wizyta w stolicy kraju pilzneńskiego to niepowtarzalna okazja do spróbowania tamtejszej kuchni.

fot. materiał prasowy Visit Pilsen

Nie jest tajemnicą, że nasi sąsiedzi z południa lubią zajadać się obfitymi, tłustymi posiłkami. Dlatego osoby, które są na diecie lub całkowicie zrezygnowały z produktów odzwierzęcych, będą musiały obejść się smakiem. Podstawę czeskiej kuchni stanowi bowiem mięso, najczęściej w duecie z ziemniakami pod każdą postacią. Czego zatem warto spróbować podczas podróży do Pilzna? Przy doborze dań należy zwrócić uwagę na: 

  • Smažený sýr (smażony ser) – smażony w panierce kawałek sera (przeważnie edam lub munster), podawany z frytkami, surówką i sosem tatarskim. 
  • Česneková polévka (zupa czosnkowa) – przygotowywana na bazie warzywno-mięsnego wywaru, czosnku i ziemniaków zupa z dodatkiem żółtego sera i pokrojonego w kostkę chleba. 
  • Knedlíky (knedliki) – potrawa mączna przygotowywana na bazie gotowanych ziemniaków lub mąki pszennej, z dodatkiem drożdży. 
  • Hovězí guláš (gulasz wołowy)
  • Veprové koleno (pieczona golonka) 

Gdzie zjeść w Pilźnie?

1. Restauracja Plzeňka, Riegrova 7

Obowiązkowym punktem zwiedzania Pilzna będzie przepiękny rynek, gdzie ulokowana jest Katedra św. Bartłomieja. W samym sercu miasta znajduje się także restauracja Plzeňka. Oprócz wyśmienitego czeskiego jedzenia i dobrego piwa restauracja zapewnia także znakomitą atmosferę. To doskonałe miejsce na spotkania w gronie rodziny, przyjaciół i znajomych. 

2. U Salzmannu, Pražská 90/8

Wnętrza tej tradycyjnej czeskiej restauracji nawiązują do początku XX wieku, gdy lokal był jednym z ulubionych miejsc spotkań mieszkańców Pilzna i znanych osobistości. Dziś goście doceniają nie tylko przepiękne wnętrza, wyśmienitą kuchnię, ale również doskonałe, niepasteryzowane piwo Pilsner Urquell, które serwują mistrzowie piwowarstwa. Latem na odwiedzających czeka przyjemnie zaaranżowany ogródek. 

3. Na Parkánu, Veleslavínova 59/4

W zabytkowym budynku pod murami miejskimi znajduje się restauracja-piwiarnia Na Parkánu. Lokal połączony jest z Muzeum Piwowarskim (czes. Pivovarské muzeum), poświęconym produkcji i historii znanego na całym świecie pilzneńskiego piwa, w szczególności Pilsner Urquell. Specjalnością szefa kuchni jest golonka na lokalnym piwie z musztardą, chrzanem i „kapustą po chodaku”.

Jak dojechać do Pilzna?

Pilzno cieszy się dużą popularnością wśród polskich turystów nie tylko ze względu na masę atrakcji, dobre piwo czy smaczną kuchnię, ale także łatwy i szybki dojazd. Do czeskiej stolicy piwa bez problemu dotrzemy na własną rękę samochodem (podróż z Warszawy potrawa ok. 4–5 godzin). Doskonałą opcją będzie również lot samolotem do Pragi (czas przelotu to niewiele ponad godzinę z Lotniska Chopina), skąd można przesiąść się w bezpośredni autobus lub pociąg do Pilzna. 

Po więcej informacji na temat Pilzna i jego okolic odsyłamy was na stronę www.visitpilsen.eu oraz www.turisturaj.cz, które odpowiadają za promocję regionu. 

fot. materiał prasowy Visit Pilsen

Źródło: materiały prasowe Visit Pilsen