Lot paralotnią jest jednym z najbardziej dostępnych i najtańszych sportów lotniczych. W środowisku paralotniarzy paralotnię określa się jako glejt, a sami siebie nazywają glajciarzami. Określenia wywodzą się z języka angielskiego od słowa paragliding, czyli paralotniarstwo.  

Do Polski paralotniarstwo dotarło pod koniec lat. 80. XX wieku. W 1992 roku w Zakopanem na stoku Nosala (Tatry) odbyły się pierwsze zawody latania na paralotni, w których wystartowało blisko 80 zawodników. Z każdym rokiem sport ten zyskiwał coraz liczniejsze grono miłośników.   

Jak działa paralotnia?

Rekordowo paralotnie potrafią wzbić się nawet do ponad 8 tysięcy metrów. Natomiast na lotach widokowych najczęściej są na wysokości od 400-800 metrów. Pierwsze loty widokowe odbywają się z instruktorem, który dba o bezpieczeństwo. Jednak przed samym zakupem trzeba pamiętać o tym, jeśli kupuje się dla siebie lub w prezencie dla osoby, która powinna:   

  • mieć co najmniej 10 lat (w przypadku nieletnich, powinna otrzymać zgodę opiekuna  prawnego);
  • ważyć między 30 a 120 kg;
  • być na tyle sprawna fizycznie, by biec podczas startu i lądowania.

Pierwszy lot paralotnią – jak się przygotować?  

Warto zacząć od lotu w tandemie z instruktorem, by przekonać się czy ten sport jest dla ciebie, a przy tym zachować kwestie bezpieczeństwa. Paralotniarstwo na pewno nie jest dyscypliną, którą należy rozpoczynać od „skoku na głęboką wodę”. Warto dlatego poznawać je dokładnie oraz etapowo.    

Pierwszy etap przed startem polega na tym, że pasażer przechodzi pierwsze krótkie szkolenie i zapoznaje się ze sprzętem. Poznaje kilka podstawowych zasad latania na paralotni, dotyczących  startu, zachowania w czasie lotu oraz lądowania. Latanie wymaga aktywnej współpracy z danym instruktorem, szczególnie na samym początku m.in. po to, by wsiąść w uprząż i zająć wygodną pozycję. W trakcie instruktor steruje paralotnią za pomocą linek nazywanych sterówkami, których pociągnięcie powoduje zmianę położenia.   

Arkadiusz Marucha, instruktor i założyciel szkoły paralotni, ARAgliding.pl dzieli się radami dotyczących pierwszego lotu. – Należy założyć wygodne ubranie i sportowe buty, najlepiej za kostkę. Pamiętaj o tym, że w powietrzu jest trochę chłodniej niż na ziemi, dlatego ubierz się ciepło. Nie zapomnij zabrać też okulary przeciwsłoneczne, które chronią nie tylko od słońca, ale i od wiatru oraz insektów. O wszystko inne zadba doświadczony instruktor, który będzie z Tobą leciał. Przed lotem zostaniesz odpowiednio przeszkolony i poinformowany o przebiegu lotu – zaznacza nasz rozmówca. 

Ile kosztuje lot paralotnią? 

Wszystko zależy od danej szkoły paralotniarskiej i miejsca, gdzie startuje się oraz czasu w powietrzu czy dodatkowych opcji, jak nagranie wideo lotu. Ceny zaczynają się od 250 złotych za lot.  

Zazwyczaj po pierwszym locie z instruktorem podejmuje się decyzję, czy chciałoby się kontynuować i rozwijać w paralotniarstwie. Warto wtedy poszukać dobrą szkołę, najlepiej z rekomendacji i przystąpić do kursu. Tam kursanci otrzymują pełną i niezbędną wiedzę dotyczącą latania. 

Jak wygląda kurs paralotniarstwa?

Szkolenia paralotniarskie oferują wiele godzin praktycznej nauki, ale też dbają o stronę teoretyczną. To najlepszy sposób na naukę pod okiem doświadczonych instruktorów. Aby latać na paralotni bezpiecznie i zgodnie z prawem, należy ukończyć szkolenie raz uzyskać odpowiednie uprawnienia państwowe.

W Polsce Świadectwa Kwalifikacji Pilota Paralotni wydawanie są przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. System szkolenia jest ujednolicony, dlatego każdy z nich można odbyć w innej szkole, która posiada certyfikat ULC. Aktualny wykaz ośrodków, które prowadzą takie szkolenie można znaleźć na stronie urzędu.  

Jakie są wymagania do rozpoczęcia kursu? Przede wszystkim trzeba wykazać się dobrym stanem zdrowia (bez zaświadczenia lekarskiego) oraz posiadać wykształcenie minimum podstawowe. Aby podejść do egzaminu kończącego kurs należy mieć ukończone 15 lat  (w przypadku nieletnich obowiązuje pisemna zgoda rodziców lub prawnych opiekunów).

Fot. Quinn Rooney/Getty Images

Pierwszy etap szkolenia na paralotnię trwa od 4 do 6 dni. Podczas zajęć teoretycznych kursanci poznają wiedzę z zakresu meteorologii, aerodynamiki i prawa lotniczego, a w czasie zajęć praktycznych zapoznają się ze sprzętem oraz odbywają minimum 20 lotów niskich, dzięki którym szlifują umiejętności. Po zdaniu egzaminu można rozpocząć drugi etap kursu, obejmujący loty wysokie oraz doskonalenie pilotażu.

Dopiero po ukończeniu drugiego etapu szkolenia kursant ma prawo przystąpić do egzaminu państwowego przed Lotniczą Komisją Egzaminacyjną w celu uzyskania Świadectwa kwalifikacji pilota paralotni. Takie świadectwo uprawnia również do wystąpienia o przyznanie międzynarodowej licencji IPPI (The International Pilot Proficiency Information Card), która pozwala na loty paralotnią w wielu krajach.  

Z jakimi kosztami wiążę się kurs? Cena zależy również od szkoły paralotniarskiej. Najczęściej cena zaczyna się od 1500 zł (w przypadku szkoleń grupowych) lub od 2000 zł (w przypadku szkoleń indywidualnych). Co do kosztów sprzętu też jest dosyć zróżnicowany. Gdy kursanci decydują się na zakup swojego sprzętu to można wybrać używaną paralotnie i dodatkowy sprzęt (to koszt około 7 tysięcy zł). Natomiast koszt nowego sprzętu mieści się w okolicach od 15 do 20 tysięcy zł minimum.   

Paralotniarstwo dla każdego? 

W tej dyscyplinie sportu głównym treningiem jest po prostu latanie. Duża liczba godzin spędzonych w powietrzu procentuje. Dodatkowo kondycja fizyczna jest też niezwykle ważna. 

Co na to instruktor latania? Najważniejsze, żeby rozwijać się progresywnie, pod okiem profesjonalistów. Na kursach doszkalających pracujemy z młodymi pilotami nad doszlifowaniem wybranych elementów techniki pilotażu. Najwięcej doświadczenia można zdobyć w trakcie lotu, dlatego ważne jest żeby na początku jak najwięcej latać. Prace paralotni możemy symulować na ziemi w bezpiecznych warunkach dlatego zalecam młodym pilotom aby mieli przynajmniej tyle samo godzin ćwiczeń naziemnych jak lotu w powietrzu. Najlepszym sposobem rozwoju dla młodych pilotów są szkoleniowe wyjazdy paralotniowe – podkreśla Arkadiusz Marucha.  

Fot. Emrah Gokmen/Anadolu Agency/Getty Images

I dodaje: Wybieramy najlepsze paralotniowo miejsca, dostosowane pod względem trudności do umiejętności uczestników, gdzie piloci mogą nabrać dużo doświadczenia w powietrzu a wieczorami prowadzimy wykłady teoretyczne i robimy analizy lotów. Inną drogą rozwoju jest trenowanie akrobacji w powietrzu, które uczą doskonałego panowania nad skrzydłem, są widowiskowe i dają ogromną satysfakcję. Można też latać z napędem na plecach, z nartami na nogach, latać sportowo w zawodach, czy bić rekordy najdłuższych przelotów. 

Gdzie można latać na paralotni?

W Polsce nie brakuje dobrych miejsc do rozpoczęcia przygody z paralotniarstwem. Paralotnią można latać nie tylko w górach, lecz także na terenach nizinnych, gdzie starty odbywają się z użyciem wyciągarki.   Zaawansowani miłośnicy lotów chętnie podróżują w poszukiwaniu nowych miejsc i doznań. Na południu mamy wiele możliwości latania w górach, od Bieszczad po Góry Izerskie.

Najpopularniejsze miejsca to góra Żar, Skrzyczne, Bezmiechowa, czy Mieroszów. Co do Tatr to Tatrzański Park Narodowy zakazuje startowania i lądowania na ich terenie. Natomiast nad Tatrami natomiast można latać, ale trzeba wystartować (potem lądować) po słowackiej części.  

Środkowa Polska to głównie latanie holowane z wyciągarek, co przyciąga fanów dalekich przelotów (do kilkuset kilometrów). Można również latać z klifów nad Bałtykiem, chociaż tutaj trzeba uważać na silne i zmienne wiatry.

Jakie są najlepsze miejsca do latania w Europie?

Przede wszystkim są to Alpy, które są prawdziwym rajem dla paralotniarzy na każdym stopniu zaawansowania. Jest tam przygotowana świetna infrastruktura, jak tzw. lądowiska i startowiska. Inne miejsca to m.in. Czechy (Czarna Góra), Słowacja (Tatrzańska Łomnica) i Turcja (Ölüdeniz). Zimą warto udać się na latanie na południe Hiszpanii, na Teneryfę, czy Maderę. Tam sezon paralotniowy trwa praktycznie przez cały rok.    

W artykule zostały umieszczone wypowiedzi na temat paralotniarstwa autorstwa Arkadiusza Marucha, instruktora założycielem Lotynaparalotni.pl i szkoły paralotniarskiej ARAgliding.