■ Petersburg leży nad rzeką Newą, uchodzącą do Zatoki Fińskiej. To drugie, po Moskwie, największe miasto Rosji.
■ Liczba mieszkańców: 6 mln.
■ Powierzchnia 1 439 km kw. Miasto rozpościera się na 42 wyspach nad 40 kanałami.
■ W mieście obowiązuje czas moskiewski. Kiedy w Polsce jest 10.00, kuranty soboru śś. Piotra i Pawła wybijają 12.00.
■ Waluta: rubel rosyjski (RUB) 1 PLN = 9,6 RUB Petersburg najlepiej zwiedzać podczas białych nocy, czyli od połowy czerwca do początku lipca. Zimą dni są bardzo krótkie. Zdarzają się gwałtowne opady śniegu powodujące metrowe zaspy. Temperatura spada poniżej –10°C. ■ Pociągiem jest najtaniej, choć stosunkowo długo (podróż trwa prawie dobę). W sezonie turystycznym (2.06.–18.10.) pociągi z Warszawy Centralnej do Petersburga kursują codziennie oprócz poniedziałków i sobót (wyjazd o 23.15). Wagony są rosyjskie (nie można otworzyć okien), śpi się w kuszetkach. Bilet w obie strony kosztuje ok. 600 zł.
■ Samolotem jest znacznie drożej. Najtańszą ofertę ma LOT – od 1 377 zł w obie strony. Po dwóch godzinach spędzonych w powietrzu jesteśmy na lotnisku Pułkowo II na obrzeżach miasta. ■ By dotrzeć do Petersburga, potrzebujemy dwóch wiz – rosyjskiej i białoruskiej (tranzytowa). Wiza rosyjska kosztuje od 130 zł do 250 zł, białoruska – 60 zł.
■ Ze względu na kolejki do konsulatów warto skorzystać z usług biur podróży, które szybciej wyrabiają wizy (wyższa opłata).
■ Na granicy kolejowej w Brześciu czeka nas pobudka kontroli granicznej oraz zmiana kół (za wschodnią granicą tory są szersze). Kontrola może być bardzo dokładna, dotyczy zarówno dokumentów, jak i bagażu.


■ Sześć dni w Petersburgu od 1 510 zł. Na wycieczkę można pojechać od czerwca do sierpnia. W programie m.in.: Ermitaż, krążownik Aurora, sobór św. Mikołaja, Pałac Katarzyny i zabytki z okresu caratu. Cena nie obejmuje biletów wstępu i wizy rosyjskiej; www.traveligo.pl
■ Samolotem do Petersburga – pięciodniowa wycieczka w cenie 3 300 zł. Cena nie obejmuje: opłaty lotniskowej, wizy rosyjskiej, biletów wstępu. W programie m.in.: Teatr Maryjski, cypel Wyspy Wasilewskiej, nabrzeże pałacowe i uniwersyteckie, Carskie Sioło, Peterhof oraz Twierdza Pietropawłowska z katedrą śś. Piotra i Pawła; www.bertur.pl ■ Po mieście najlepiej jeździć metrem uruchomionym w 1955 r. Każda z 59 stacji jest inna. Uwagę zwracają niemal pałacowe wnętrza, wykonane z marmurów, granitów, ozdobione socrealistycznymi rzeźbami i mozaikami. Cztery linie metra łączą odległe przedmieścia z centrum, gdzie jest sześć stacji przesiadkowych. Pociągi kursują co kilka minut, aż do północy. W kasie (przy wejściu na każdą stację) można kupić żeton (20 rubli), który upoważnia do przejazdu (jednego przejścia przez barierkę stacji; zmiana linii na stacji przesiadkowej nie wymaga nowego żetonu). Bilet tygodniowy na 10 przejazdów kosztuje 165 rubli.
■ Będąc w Petersburgu, warto odwiedzić kilka miejscowości położonych w pobliżu miasta. Do Nowogrodu Wielkiego najszybciej dojedziemy autobusem z nabrzeża kanału Obwodnego (bilet w jedną stronę: 300 rubli).
Do Carskiego Sioła i Peterhofu z placu Moskovskaja (przy Moskovskij Prospekt) kursują busiki (bilet: 97–194 rubli). Dotarcie do Kronsztadu wymaga dwóch przesiadek. Najpierw z dworca Bałtyckiego lub Finlandzkiego jedziemy pociągiem do Łomonosowa (bilet: 97–194 rubli). Z Łomonosowa co godzinę odpływa prom na Kronsztad (48–97 rubli). ■ Najtańsze noclegi (do 60 zł za noc) znajdziemy w hostelach sieci International Youth Hostels oraz Hostelling Russia. Niedaleko historycznego centrum miasta znajduje się kilka godnych polecenia obiektów: City Hostel St. Petersburg (Newski Prospekt 16), Nord Hostel (Bolszaja Morskaja 10) i Zimmer Nice Hostel (Małaja Morskaja 8). Więcej adresów na: www.hostelworld.com W Petersburgu najlepiej stołować się w barach szybkiej obsługi. Oto kilka sprawdzonych lokali:
■ Jelisiejewskoje, ul. Mała Sadowa 8, otwarte całą dobę, obiad od 250 rubli.                                             
■ Łajma, Newski Prospekt 30/6, otwarte całą dobę, obiad od 180 rubli wzwyż.                                 
■ Orient, ul. Bolszaja Morskaja 25, czynne całą dobę, obiad od 160 rubli.                                                  
■ Samson, ul. Bolszaja Morskaja 28/13, czynne 9.00–20.00, obiad od 140 rubli.              
■ U tieszczi na blinach. Sieć bistro czynnych całą dobę, za skromny obiad zapłacimy 200–300 rubli, za kawę i ciastko 300 rubli.
W muzeach, teatrach, pałacach i innych zabytkach obowiązują dwa rodzaje biletów: dla Rosjan i obcokrajowców (oczywiście znacznie  droższe).
■ Domek Piotra I – bilet normalny/ulgowy: 200/70 rubli.
■ Twierdza Pietropawłowska – bilet normalny/ulgowy: 250/130 rubli.
■ Ermitaż – bilet normalny: 350 rubli. Studenci wchodzą za darmo (niezbędna legitymacja, karty ISIC lub Euro 26).  
■ Muzeum Rosyjskie – bilet normalny/ulgowy: 350/150 rubli.
■ Sobór śś. Piotra i Pawła – bilet normalny/ulgowy: 170/80 rubli.
■ Sobór Isakijewski – bilet normalny/ulgowy: 320/170 rubli.
■ Kolumnada Isakija – bilet normalny/ulgowy: 160/100 rubli.
■ Cerkiew Spas-na-Krowi – bilet normalny/ulgowy: 320/170 rubli. ■ Ulicą zakupów jest Newski Prospekt. Znajdziemy tam zarówno luksusowe butiki Kenzo, salon „Baboshka” (tj. Gucci, Armani itp.), jak i wiele sklepów z pamiątkami. Godna uwagi jest księgarnia mieszcząca się na parterze secesyjnej kamienicy Singera. Można tam kupić mapy, przewodniki, kalendarze, matrioszki oraz bardzo dobre albumy o rosyjskiej sztuce.
■ Ważnym miejscem handlu jest Gostinnyj Dwor (300 kramów, sklepików z rosyjskimi i zagranicznymi produktami), a także znajdujący się naprzeciw pasaż.
■ Duży wybór albumów, pocztówek, kalendarzy oferują sklepy muzealne (zwłaszcza w Ermitażu i Muzeum Rosyjskim). W Muzeum Rosyjskim sprzedawane są również „gadżety” (od chust, poduszek, misiów po filiżanki) związane z awangardą rosyjską.
■ Duży, turystyczny (uwaga na bardzo wysokie ceny!) targ z typowymi rosyjskimi pamiątkami, znajduje się przy cerkwi Spas-na-Krowi. www.st-petersburg.ru
www.turist-spb.ru ■ Książki: Fiodor Dostojewski – Zbrodnia i kara; Aleksander Puszkin – Jeździec Miedziany; Josif Brodski – Dyptyk petersburski, czyli przewodnik po przemianowanym mieście;  Marliz de Custine – Listy z Rosji.
■ Filmy: Rosyjska arka w reż. Aleksandra Sokurowa; Blokada, dokument w reż. Siergieja Loznica; Lenin w październiku w reż. Michaiła Romma.