Persepolis: historia

Persepolis to jedno z miast starożytnej Grecji, którego ruiny można dziś podziwiać w Iranie. Podwaliny pod nie położył Dariusz I, jednak rozwinął je i rozbudował Kserkses I, władca z dynastii Achemenidów. Ruiny, udostępnione dla zwiedzających, znajdują się około 70 km od irańskiego miasta Sziraz. Dzięki długotrwałym pracom archeologów znamy dziś dość dobrze kształt, jaki miało miasto i niektóre z budynków. Jeszcze przez zwiedzaniem miasta Persepolis warto zapoznać się z jego historią.

W czasach dynastii Achemenidów, panującej w Iranie w latach 550-330 p.n.e., Persepolis było bardzo prężnym i ważnym ośrodkiem miejskim. Pełniło funkcję jednej z czterech stolic ogromnego i potężnego imperium Persów. To tutaj skupiało się religijne życie obywateli państwa i odbywały się liczne ceremonie. W mieście nie mieszkało zbyt wielu obywateli. Było to centrum Zaratusztrianizmu, pierwszej wielkiej religii monoteistycznej, Persepolis było w latach swojej świetności nazywane "najbogatszym miastem pod słońcem".

W rok 330 p.n.e. miasto upadło pod naporem wojsk Aleksandra Wielkiego i zostało zniszczone w znacznym stopniu. Spalono między innymi doszczętnie pałac założycieli – Dariusza I i Kserksesa I. Źródła historyczne głoszą, że sam Aleksander nie był zwolennikiem zrównania miasta z ziemią – tę decyzję wymusiła na nim sytuacja polityczna.

Akt splądrowania i spalenia Persepolis był zemstą za zniszczenia, których dopuścili się Persowie w czasie wojen grecko-perskich. Dziś Persepolis, przywrócone powszechnej świadomości dzięki pracom archeologicznym, stanowi serce tej krainy i miejsce, które odwiedzają turyści. Oglądając ruiny skąpana w słońcu nietrudno jest wyobrazić sobie, jaką potęgę stanowiło to miasto.