Jakie są parki rozrywki w Polsce?

Parki rozrywki w Polsce dostarczają atrakcji dla wszystkich członków rodzin. Są one sposobem na poprawę humoru, zapewnienie rozrywki najmłodszym i wspólną, emocjonującą zabawę. Wyróżniamy pośród nich parki tematyczne dla dzieci, wesołe miasteczka i aquaparki.

Niektóre polskie parki rozrywki stawiają także na dostarczenie cennej wiedzy. Dają możliwość poznawania starożytnego świata magii, albo pozwalają zobaczyć dinozaury, które wyginęły miliony lat temu. Wesołe miasteczka w Polsce wyzwalają adrenalinę i dostarczają emocji.

Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko

Rodzinne parki rozrywki w Polsce mają swoją historię, która rozpoczęła się w 1959 roku. W Chorzowie powstało Śląskie Wesołe Miasteczko – najstarszy lunapark. Polska może się więc poszczycić pierwszym, historycznym już parkiem rozrywki, które w latach swojej świetności ściągało na Śląsk ludzi z całego kraju.

Obecnie historyczne wesołe miasteczko funkcjonuje pod nazwą Legendia. Znajduje się na granicy Katowic i Chorzowa. Przygotowanych jest tam ponad 40 atrakcji dla całej rodziny, m.in. kolejki górskie – koło widokowe i diabelska pętla, karuzele, tematyczne strefy bajkowe, część wodną i wiele innych, ekstremalnych atrakcji.

Cennik:

 • bilet normalny – dorośli i dzieci od 12 lat – 139 zł (offline), 129 zł (online);
 • bilet ulgowy – dziecko od 3 do 12 lat – 119 zł (offline), 109 zł (online);
 • bilet ulgowy – dziecko od 0 do 2 lat – 1 zł.

JuraPark w Krasiejowie

Parki rozrywki w Polsce to nie tylko wesołe miasteczka z rollercoasterami. Obecnie przyciągają one odwiedzających także mocą innych atrakcji – zarówno ze świata nauki, jak i rozrywki i wypoczynku.

Przykładem różnorodnego parku rozrywki i nauki jest JuraPark w Krasiejowie na Opolszczyźnie. Na terenie całego kompleksu znajdują się ścieżki tematyczne z 250 modelami dinozaurów rzeczywistych rozmiarów. Ponadto na gości czekają: kino 5D, lunapark, plac zabaw, prehistoryczne oceanarium, tunel czasu przez który przejeżdża kolejka i plaża z wodnymi atrakcjami.

Cennik:

 • JuraPark + Park Ewolucji – 79 zł (ulgowy), 89 zł (normalny);
 • JuraPark – 55 zł (ulgowy), 65 zł (normalny);
 • Park Ewolucji – 33 zł (ulgowy), 39 zł (normalny).

JuraPark Bałtów

Kolejnym polskim parkiem naukowo-rozrywkowym jest JuraPark Bałtów. Odwiedzający ten park w województwie świętokrzyskim, znajdą ponad 100 modeli dinozaurów. Dla młodych uczestników przygotowano karuzele, gokarty, kino 5D, prehistoryczne oceanarium i Zwierzyniec Bałtowski. W sezonie zimowym można tam korzystać nawet ze stoku narciarskiego.

Cennik:

 • Pakiet Kompleksowy – 89 zł (ulgowy), 99 zł (normalny), wstęp dla dzieci do lat dwóch kosztuje złotówkę; 
 • Pakiet JuraPark – 39 zł (ulgowy), 45 zł (normalny), wstęp dla dzieci do lat dwóch kosztuje złotówkę;
 • Pakiet Rozrywka – 42 zł (ulgowy), 48 zł (normalny).

Lunapark Sowiński 

Będąc we Władysławowie warto odwiedzić Lunapark Sowiński – kolejny park rozrywki. Polska posiada sześć stacjonarnych  lunaparków, w tym właśnie to nadmorskie wesołe miasteczko, oddane gościom do użytku w 1997 roku. Tutaj znajdziemy karuzele, kolejkę górską, dom do góry nogami, budynek strachu i park linowy. Zarówno dziecko, jak i dorosły znajdą dla siebie moc atrakcji.

Cennik: ceny za większość atrakcji, które oferuje lunapark, oscylują od 10 zł do 15 zł za osobę. 

Energylandia

Energylandia to największy park rozrywki w Polsce. Znajdują się tutaj największe europejskie i światowe coastery. Jest to obiekt łączący rozrywkę z zabawą i wypoczynkiem. Znajdziemy tu bowiem zarówno szybkie i wysokie kolejki, jak i strefy tematyczne dostosowane do wieku uczestników. Cała rodzina może także skorzystać z parku wodnego przypominającego tropikalną wyspę.

Cennik:

 • Dzieci do 3 lat – 1 zł;
 • Bilet ulgowy (do 140 cm) – 129 zł;
 • Bilet normalny (powyżej 140 cm) – 179 zł;
 • Bilet urodzinowy (do 18 lat) – 1 zł;
 • Bilet 2-dniowy, ulgowy (do 140 cm) – 229 zł;
 • Bilet 2-dniowy, normalny (od 140 cm) – 319 zł. 

Rabkoland

W miejscowości Rabka-Zdrój znajduje się Rabkoland. Jest to typowy lunapark z karuzelami i coasterami. Cała rodzina może odwiedzić Szlak Ruchomych Figur, Muzeum Orderu Uśmiechu oraz wejść do domu do góry nogami. 

Cennik:

 • dziecko do 90 cm – darmowe wejście;
 • dziecko od 90 do 120 cm – 59 zł;
 • dziecko powyżej 120 cm – 69 zł. 

Łeba Park – Park Dinozaurów

Parki rozrywki w Polsce przygotowały szereg pomysłów na spędzenie wolnego czasu z dziećmi. Park atrakcji dla dzieci odnaleźć można w Łebie. Na jego terenie znajduje się około 100 figur dinozaurów. Są tam też takie atrakcje, jak kino 7D, place zabaw dla dzieci, dmuchawce, zamek strachu, bajlandia, labirynt luster, mini zoo, małpi gaj, a nawet pojazdy Flinstonów. Dzieci mogą się także zapoznać z starodawnym rzemiosłem – tkactwem i garncarstwem.

Cennik:

 • bilet normalny – 95 zł;
 • bilet ulgowy – 75 zł. 

Majaland Kownaty

W województwie lubuskim znajduje się kolejny park rozrywki dla najmłodszych. Majaland Kownaty jest bajkowym parkiem, w którym znajduje się wiele atrakcji takich jak: karuzele, zjeżdżalnie, ścianki wspinaczkowe, mini rollercoaster i dyskoteki. Są tam trzy strefy tematyczne zatrzymujące najmłodszych gości w świecie bajek: Pszczółki Mai, Wikinga Vikiego i bohaterki szwajcarskiej powieści – Heidi. Park jest otwarty przez cały rok, gdyż część atrakcji znajduje się w pomieszczeniach.

Cennik:

 • bilet dla osób do 85 cm – 1 zł;
 • bilet dla osób od 85 cm do 99 cm – 59,90 zł;
 • bilet normalny – 115 zł. 

Jak nazywa się największy park rozrywki w Polsce?

Jak już zdążyliśmy wspomnieć, największy lunapark w Polsce to Energylandia. Znajduje się w małopolskiej miejscowości Zator, w okolicy Wadowic. Z Katowic lub Krakowa można do niego dojechać w pół godziny. Park rozrywki został otwarty w 2014 roku.

Jakie są atrakcje w Energylandii? Wśród atrakcji największego parku rozrywki w Polsce znajduje się 27 dużych urządzeń, jest tam 20 gier i zabaw. Na terenie parku są przygotowane cztery sceny widowiskowe – teatry i amfiteatry. Tam każdego dnia prezentowane są pokazy pirotechniczne, artystyczne widowiska i wyświetlany jest mapping 3D.

Na terenie parku rozrywki znajduje się kino 7D, z obrazem 3D i dodatkowymi efektami specjalnymi. Filmy tematycznie dostosowane są do dzieci i młodzieży. Aby się posilić, na terenie całego obiektu przygotowano 50 punktów gastronomicznych oferujących różnorodne jedzenie pochodzące z wielu kuchni świata.

Energylandia znajduje się 50 km od Krakowa / fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images

Atrakcje największego wesołego miasteczka w Polsce zostały podzielone na sześć stref.

 • Bajkolandia – czyli park rozrywki dla najmłodszych. Tutaj prezentowane są kreskówki i filmy. Dzieci mogą stać się bohaterami ulubionych bajek: kierowcami, pilotami, księżniczkami, czy krasnoludkami. Są tu rozmieszczone karuzele, coastery, mini samoloty i auta.
 • Strefa familijna – czyli moc atrakcji dla całej rodziny, w której można skorzystać z rollercoasterów. Wszyscy doświadczają tutaj największej porcji adrenaliny. W tej części wesołego miasteczka można skorzystać ze spływu wodnego, kolejki widokowej, a nawet ścigać się na torze Formuła Autodrom.
 • Strefa ekstremalna – czyli część największych emocji i strachu. Znajdzie się tutaj najszybsze i największe europejskie i światowe coastery: Hyperion Mega Coaster i Speed Water Coaster.  
 • Smoczy Gród – jest częścią parku tematycznego dla dzieci. Prezentowany jest średniowieczny świat magii, zamków i smoków. Cała architektura tej części jest wykonana z drewna i kamieni. Za największą atrakcję Smoczego Grodu uznaje się najwyższy na świecie Wooden Coaster Zadra. Osiąga on prędkość 121 km/godz.
 • Water Park – to część basenowa – tropikalna wyspa. W Tropical Fun znajduje się dziesięć zjeżdżalni o różnych stopniach trudności, dostosowanych do poszczególnych grup wiekowych.
 • Strefa Aqualantis – część parku rozrywki oddana do użytku w 2021 roku. Jej fabuła nawiązuje do starożytnego Atlantis. Jest to kolejna część tematyczna parku rozrywki, stanowiąca królestwo oceanu. Przygotowana jest tam dla gości ekspedycja łodziami wokół wyspy, prezentacja akrobatycznych skoków do wody z wieży i nowa kolejka Disco Coaster.  

Na tym jednak nie koniec. Jeszcze w 2022 roku w Energylandii ma zostać otwarta kolejna strefa, Sweet Valley. Według wstępnych zapowiedzi, główną atrakcją liczącej ponad 4 ha Słodkiej Doliny będzie stalowy roller coaster typu mine train, Choco Chip Creek oraz Bumble Boats, czyli spływ łódkami po czekoladowej rzece.