Szkoła natury - Park Narodowy Denali

W Denali, największym parku Alaski, można poczuć się jak na szkolnej wycieczce, jeździ się bowiem po nim żółtym schoolbusem. (Pozostałe samochody nie mają tu wstępu). Gości przyciągają tu m.in. niedźwiedzie grizli, szare wilki, łosie oraz pływające w górskich rzekach łososie. Te ostatnie można zjeść w każdej parkowej restauracji. Najlepiej smakują w tych z widokiem na najwyższy szczyt Ameryki Północnej McKinley (6194 m n.p.m.). Wiecznie ośnieżony sześciotysięcznik w języku Indian nazywa się właśnie Denali. Warunki na Alasce są surowe: przez dziewięć miesięcy panuje zima, wieją silne wiatry, drogi są nieprzejezdne. Za to można tu wtedy oglądać spektakularne zorze polarne.

PN Denali gdzie: Alaska
kiedy: najlepiej: czerwiec, lipiec, sierpień
więcej: www.reservedenali.com 

 

Pływanie po trawie - Park Narodowy Everglades

Większa część parku Everglades leży na płytkiej rzece o szerokości ok. 100 km. Dlatego teren to przede wszystkim rozległe mokradła, na pierwszy rzut oka wyglądające jak olbrzymie morze trawy. Żyją tu tysiące flamingów, pelikanów, żurawi i czapli. Najciekawiej poruszać się tu kanoe. Podczas wiosłowania trzeba tylko uważnie wypatrywać aligatorów! Raz, że to jedna z ważniejszych atrakcji okolic, dwa, że te gady mogą być niebezpieczne. Przewodnicy zapewniają jednak, że nie atakują one człowieka, póki nie uderzy się ich wiosłem. Park Everglades to największy obszar dzikiej przyrody subtropikalnej zachowany w Stanach Zjednoczonych. Bogactwo flory i fauny zachwyca ponadmilionową rzeszę turystów rocznie.

PN Everglades
gdzie: Floryda
kiedy: cały rok
więcej: www.nps.gov/ever

 

Podróż do wnętrza ziemi - Park Narodowy Grutas de Cacahuamilpa

Miłośnicy cavingu, czyli rekreacyjnego chodzenia po jaskiniach, twierdzą, że w meksykańskim parku Cacahuamilpa można tu odbyć jedną z najpiękniejszych wypraw w głąb ziemi. Na terenie parku znajduje się bowiem jeden z największych systemów jaskiń na świecie. W grotach panuje kompletna cisza przerywana jedynie piskiem nietoperzy. Światło tu nie dochodzi lub jest bardzo nikłe. Komory są olbrzymie, miewają nawet 80 m wysokości. Około 20 można zwiedzać.

PN Grutas de Cacahuamilpa
gdzie: Meksyk
kiedy: cały rok
więcej: www.cacahuamilpa.conanp.gob.mx

 

Lawina przygód - Park Narodowy Glacier


Nie trzeba jechać na biegun, żeby podziwiać lodowce. W kanadyjskim Parku Narodowym Glacier jest ich ponad 400. Utworzony w okolicach Przełęczy Rogersa swoje istnienie zawdzięcza cywilizacji. Pod koniec XIX w. wytyczono tu bowiem linię kolejową Pacific Railway i to dzięki niej zaczęli tu ściągać turyści, czyniąc Glacier kolebką północnoamerykańskiego alpinizmu. Do dziś znaczna część parku dostępna jest tylko dla wspinaczy – w pobliżu zbudowanej w 1962 r. autostrady znajdują się jednak krótkie szlaki dla mniej doświadczonych. Dzięki specjalnemu systemowi ratowniczemu opanowano też problem nawiedzających okolicę groźnych lawin.