Park rozrywki to propozycja nie tylko dla dzieci, ale także dla całych rodzin. Zwłaszcza że największe karuzele i kolejki powstają z myślą o młodzieży i dorosłych. Niektóre parki rozrywki w Europie nawiązują do postaci znanych z bajek czy komiksów – tak jest w Disneylandzie i sąsiednim Parc Astérix. Nie tylko Francja szczyci się spektakularnymi lunaparkami. Gdzie jeszcze można się wyszaleć?

Najlepszy park rozrywki w Polsce

Najbardziej znany i największy park rozrywki w Polsce to Energylandia. Położone w Zatorze centrum rozrywki zostało otwarte w 2014 r. Od tamtej pory stale się rozrasta. W 2016 r. park poszerzył się o aquapark. W Energylandii na gości czeka łącznie ponad 100 atrakcji.

Energylandia. / fot. NurPhoto/Getty Images

Energylandia w krótkim czasie dotarła do czołówki najlepszych parków rozrywki w Europie. Małopolski lunapark często zajmuje wysokie miejsca w zestawieniach przygotowywanych przez zagraniczne serwisy turystyczne.

Parki rozrywki w Europie

Ktoś spyta, po co jechać do parku rozrywki za granicę, skoro w Polsce poza Energylandią mamy też Legendię w Chorzowie, Rabkoland czy Suntago niedaleko Warszawy? Odpowiedź: dla porównania i dla jeszcze większych wrażeń. Jak na razie to nie polskie, a inne europejskie wesołe miasteczka wyznaczają trendy w rozrywkowej branży.

Europa Park, Niemcy

Niemcy mają kilkadziesiąt parków rozrywki, ale to Europa Park jest największy i najbardziej znany. Ba, to drugi najpopularniejszy park rozrywki w Europie. Znajduje się w Rust przy granicy z Francją, na południe od Strasburga.

Europa Park w Niemczech / fot. Alexander Hessenstein/Getty Images

Park jest podzielony na tematyczne krainy nawiązujące do wybranych europejskich państw – od Islandii po Austrię. 13 kolejek górskich zadowoli wszystkich miłośników adrenaliny. Szczególnie Blue Fire Megacoaster, która przyspiesza od 0 do 100 km/h w zaledwie 2,5 sekundy. Europa Park zajmuje powierzchnię ponad 900 tys. m2, dlatego odwiedzający często decydują się na dwudniowe karnety, aby mieć więcej czasu na eksplorowanie i zabawę.

Tivoli Gardens, Dania

Położony w sercu Kopenhagi park rozrywki Tivoli Gardens jest jednym z najstarszych w Europie. Został założony w 1843 r. i do dziś zachowuje swój oryginalny urok. Jest i diabelski młyn, i klasyczna karuzela. Wesołe miasteczko najlepiej wygląda nocą, kiedy atrakcje i alejki oświetlają klimatyczne latarnie oraz cyrkowe lampki.

Spokojny, niemal romantyczny klimat to tylko pozory. W Tivoli Gardens nie trudno o dreszcze i podwyższone ciśnienie. Na karuzeli Aquila zobaczymy świat do góry nogami z wysokości 11 metrów, a na kolejce Demon doznania podkręcają gogle VR.

Gardaland, Włochy

Gardaland w północno-wschodnich Włoszech to nie tylko park rozrywki. Nie mniejszą atrakcją jest oceanarium Garda Sea Life. Zamieszkują go rekiny, płaszczki i inne tropikalne zwierzęta. Obiekt został podzielony na kilkadziesiąt tematycznych akwariów.

Gardaland we Włoszech. / fot. NurPhoto/Getty Images

W wesołym miasteczku najmłodszych na pewno zainteresuje część inspirowana światem świnki Peppy oraz park wodny z klocków Lego. Na starszych czekają kolejki górskie i absolutny hit – Space Vertigo. To 40-metrowa wieża z pionowym spadkiem.

Disneyland, Paryż

W zestawianiu nie mogło zabraknąć Disneylandu. Wizyta w krainie Myszki Miki i Kaczora Donalda to marzenie nie tylko dzieci. Disneyland zawdzięcza swoją popularność nie kolejkom czy karuzelom – choć i te robią wrażenie – a właśnie bohaterom znanych na całym świecie bajek. Tylko tu można ich spotkać i dotknąć. Obowiązkowym punktem wizyty w parku Disneya jest baśniowa parada i pokaz fajerwerków nad zamkiem Śpiącej Królewny.

Disneyland w Paryżu / fot. Handout/Getty Images

Jedna z najbardziej kultowych atrakcji paryskiego Disneylandu to filiżanki Szalonego Kapelusznika z „Alicji w Krainie Czarów”. Dużą popularnością cieszą się też Hyperspace Mountain – największa kolejka górska w parku – i dom strachów Phantom Manor.

Nie masz pomysłu na prezent na Dzień Dziecka. Zobacz nasze propozycje.