W tym roku mija 220 lat, odkąd dobra wilanowskie przejęli Aleksandra i Stanisław Kostka Potoccy. To dzięki ich inicjatywie powstały tu kolekcja oraz muzeum pokazujące skarby sztuki europejskiej i dalekowschodniej. Pierwsze muzeum sztuki na ziemiach polskich zostało otwarte w 1805 r. Sam pałac stał się także centrum opowieści o królu Janie III Sobieskim i jego czasach.

Burzliwe lata poprzedzające bitwę pod Wiedniem, płomienna miłość króla Jana III i królowej Marii Kazimiery, początki nowoczesnej archeologii i badań kultury Etrusków – to tylko część opowieści, które gromadzi i przedstawia gościom wilanowskie muzeum.

W Wilanowie historię można poznać na wiele sposobów: oglądając wystawy stałe i czasowe, słuchając opowieści snutych przez edukatorów muzealnych i rekonstruktorów, biorąc udział w różnorodnych warsztatach historycznych i przyrodniczych, a także uczestnicząc w spektaklach teatralnych i koncertach muzyki dawnej. Spośród bogatej oferty kulturalnej warto wyłonić choćby staropolskie warsztaty kulinarne, które pokazują dzieciom i dorosłym, jak wyglądało przygotowywanie posiłków na królewski stół. Wilanowscy goście mogą wziąć udział w spacerach tematycznych po pałacu i parku oraz w warsztatach rękodzieła. Miłośnicy ciekawostek przyrodniczych zaproszeni są do historycznych ogrodów, w których odkrywają sekrety świata roślin i zwierząt. Muzeum żyje w dzień i w nocy, latem i zimą… W jesienne i zimowe wieczory tłumy warszawiaków i gości z całego świata odwiedzają niepowtarzalny, klimatyczny Królewski Ogród Światła.

„Wilanów stanowi – nie bójmy się wielkich słów – wzorzec odniesień dla polskiej tożsamości narodowej” – pisze o tym miejscu dyrektor muzeum Paweł Jaskanis. „To miejsce wykreował król Jan III Sobieski, w pewnym stopniu jako pomnik postawiony samemu sobie, ale potem kolejni właściciele kultywowali je, dbali o nie, wyrażając przez to szacunek dla osoby i dokonań króla. W ten sposób Wilanów wrósł w polską świadomość”.

Muzeum prężnie działa również w świecie cyfrowym. „Silva rerum” to nazwa księgi, w której za czasów szlacheckiej Rzeczypospolitej zapisywano najważniejsze wydarzenia, przemówienia, sentencje itp. Taką nazwę otrzymał realizowany przez wilanowskie muzeum projekt edukacji online. Strona internetowa placówki to źródło niezliczonych informacji o życiu, historii i kulturze Rzeczypospolitej w czasach króla Jana III (i nie tylko).

Wiedza zaprezentowana w sposób prosty i przystępny może być doskonałą pomocą dla uczniów, studentów czy nauczycieli, a w przeciwieństwie do wielu innych źródeł w sieci – nie ma wątpliwości, że tworzyli ją najlepsi eksperci w swoich dziedzinach. Od wielu lat wilanowski wortal wiedzy jest wzorem doskonałego projektu e-learningowego i wyznacznikiem dla wielu innych placówek.

Wizyta turystyczna w Warszawie bez odwiedzenia Muzeum Pałacu w Wilanowie jest porównywalna do pominięcia Łuku Triumfalnego w Paryżu, Tower w Londynie czy Koloseum w Rzymie. Tytuł Najlepszego Produktu Turystycznego, w tym Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej, są przypieczętowaniem wartości tego miejsca.