Przed wyjazdem
 1. Zdobądź informacje o kraju pobytu: korzystaj z przewodników, czasopism, blogów podróżniczych, opinii znajomych, a także oficjalnych raportów np. WHO, CDC. Sprawdź poziom bezpieczeństwa w danym rejonie i aktualne zalecenia.
 2. Zaplanuj wizytę u lekarzy specjalistów, których regularnie odwiedzasz i omów z nimi plan wyjazdu, pamiętaj również o wizycie u stomatologa.
 3. Przed wyjazdem w tropiki pomyśl o wizycie w Poradni Medycyny Podróży. Umów wizytę na około 3-6 miesiące (min. 8 tyg.) przed wyjazdem.
 4. Zapisz kontakt do właściwej placówki konsularnej (w razie wątpliwości – skontaktuj się z przedstawicielem przed wyjazdem) oraz do lokalnych służb ratunkowych.
 5. Odpowiednio przemyśl zakupy i pakowanie bagażu. Odśwież wiedzę w zakresie pierwszej pomocy i wybranych aspektów bezpieczeństwa w tropikach (więcej na: www.pmm.org.pl/pl/edukacja-i-szkolenia/kurs-t4-dla-podroznikow/)
Niezbędne dokumenty
 1. Sprawdź ważność paszportu (zazwyczaj min. 6 miesięcy), rozważ wyrobienie międzynarodowego prawa jazdy, upewnij się czy potrzebujesz wizy lub innego zaświadczenia.
 2. Zrób kopię zabieranych ze sobą dokumentów i przechowuj je w bezpiecznym miejscu (np. w wersji elektronicznej w „chmurze”/ skrzynce mailowej).
Ubezpieczenie
 1. Pamiętaj o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia na czas podróży (zwróć uwagę na sumę gwarancyjną ubezpieczenia w aspekcie kosztów leczenia i transportu międzynarodowego).
 2. Rozważ dodatkowe pakiety obejmujące choroby zakaźne, koszty poszukiwania i ratownictwa, odpowiedzialność cywilną, ubezpieczenie pojazdu i bagażu, a w niebezpiecznych rejonach świata – klauzulę na wypadek zagrożeń o charakterze militarnym i terrorystycznym.
 3. Przy wyjeździe do kraju członkowskiego UE zadbaj także o wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).
Środki pieniężne
 1. Sprawdź, jaka jest waluta w kraju/krajach docelowego pobytu.
 2. Rozważ zabranie łatwo wymienialnych walut w gotówce (dolar amerykański/euro).
 3. Upewnij się, czy karty płatnicze są respektowane, a korzystanie z bankomatu bezpieczne.
Komunikacja
 • Wyznacz osobę kontaktową w kraju (zapisz jej numer w telefonie jako „ICE” – ang. In Case of Emergency).
 • Ustal, jak często będziesz się kontaktował z bliskimi osobami w kraju oraz przekaż im plan Twojej podróży.
 • Przed wyjazdem sprawdź możliwe kanały i dostępne środki łączności w kraju pobytu: roaming lub lokalna sieć GSM, dostęp do Internetu, telefonia satelitarna lub łączność radiowa.
Apteczka

Najważniejsze etapy przygotowania do podróży już za nami. Teraz przyszła pora na spakowanie apteczki wyprawowej. Nigdy nie będziemy w stanie stworzyć jednej, uniwersalnej listy obejmującej wszystkie środki, które mogą przydać się w naszej podróży. Każdorazowo to, co ze sobą zabierzemy, będzie zależało m.in. od kraju i terenu, w jaki się wybieramy oraz typu turystyki jaki planujemy uprawiać.


WAŻNE: Niniejszy tekst nie zastępuje wizyty lekarskiej lub porady farmaceuty! Przed wybraniem się w podróż koniecznie udaj się do swojego lekarza lub Poradni Medycyny Podróży celem konsultacji.


Kompletując niezbędny sprzęt:

 1. Zapoznaj się z informacjami o kraju ,do którego się udajesz, pod względem specyficznych czynników ryzyka, panujących zagrożeń zdrowotnych, a także klimatu. Dzięki temu będziesz wiedział jakiego typu leki najbardziej przydadzą się w Twojej apteczce;
 2. Rozważ zabranie ze sobą odpowiedniego zapasu leków. Czy wybierasz się na 2-tygodniowe wakacje w miejscu, gdzie będziesz miał dostęp do apteki, czy w 3 miesięczną podróż po odległych zakątkach, z dala od większych miast czy wiosek;
 3. Przygotowując się, zawsze weź pod uwagę dostępność oraz jakość lokalnej opieki medycznej. Czy w razie nagłego zachorowania będziesz miał do dyspozycji dobrze wyposażony szpital w odległości do 2km, czy raczej musisz liczyć na własne przygotowanie;
 4. Po spakowaniu apteczki, zapoznaj innych uczestników wyprawy z jej składem i sposobem pakowania, tak, aby w razie nagłego zdarzenia, każdy mógł z niej skorzystać.
 5. Mając powyższe na uwadze, rozważ wybór sprzętu i grup leków, które powinny znaleźć się w Twojej apteczce.
 • Leki: przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, przeciwmalaryczne, przeciwalergiczne, rozkurczowe, przeciwbiegunkowe, przeciwwymiotne, witaminy, leki „wzmacniające”, ORS, antybiotyk, leki przyjmowane z powodu chorób przewlekłych.
 • Środki do użytku zewnętrznego: po ukąszeniu, na oparzenia, na stłuczenia i obrzęki, do dezynfekcji, zasypka/talk, krem z filtrem oraz po opalaniu, na bóle stawowo-mięśniowe, 0,9 % NaCl czyli sól fizjologiczna.
 • Inne: bandaże, kompresy, plastry, stripy, tamowanie krwotoków (stazy, opatrunki hemostatyczne), folia ratunkowa (NRC), rękawiczki, unieruchomienia, termometr, ciśnieniomierz.
 • Dodatkowe: repelenty, środki do odkażania wody, aspirator jadu, aparat do płukania oka, pęseta, nożyczki, pisak, długopis, źródło światła.