Podwodny makrokosmos, lodowa jaskinia, różowe morze flamingów, wybuchające gejzery i rzadkie gatunki zwierząt. Najpiękniejsze parki narodowe na świecie nie tylko zachwycają swoją różnorodnością, ale i przyprawiają o (bardzo przyjemny) zawrót głowy.

Do ich zwiedzania chyba nie trzeba przekonywać. Bo czy jest coś piękniejszego niż naturalna uroda ziemi? Poniżej przedstawiamy zestawienie 10 parków narodowych z całego świata, które zachwycają i zdumiewają. 

Najpiękniejsze parki narodowe świata – ranking

  1. Park Narodowy Jeziora Plitwickie – Chorwacja, Europa
  2. Park Narodowy Torres del Paine – Chile, Ameryka Południowa
  3. Park Narodowy Jezioro Nakuru – Kenia, Afryka
  4. Park Narodowy Vatnajökull – Islandia
  5. Park Narodowy Galapagos – Prowincja Galápagos, Ekwador
  6. Park Narodowy Yellowstone – USA, Ameryka Północna
  7. Park Narodowy Sagarmatha – Nepal, Azja
  8. Park Narodowy Kruger – RPA, Afryka
  9. Park Narodowy Sipadan – Malezja, Azja
  10. Park Narodowy Denali – Alaska, Ameryka Północna

Park Narodowy Jeziora Plitwickie

Za górami, za lasami, miedzy 16 jeziorami i 90 wodospadami połączonymi 18 kilometrami kładek jest bajkowa kraina. Wiemy, matematyka nie pasuje do tego opisu, ale jest niezbędna do zrozumienia fenomenu Jezior Plitwickich.

Park Narodowy Torres del Paine

Torres to po hiszpańsku „wieże”. Ale co znaczy paine? Podróżnicy śmieją się, że „ból”. Bo tak trudno się do tego niezwykłego miejsca dostać. I jeszcze trudniej Torres del Paine zwiedzać. Zobaczyć je w pełnym Słońcu? To wcale nie jest oczywiste. Pogoda w Patagonii jest bowiem wyjątkowo kapryśna.

Park Narodowy Jezioro Nakuru

Wśród parków narodowych w Kenii jezioro Nakuru jest jednym z mniejszych, ale z pewnością najbardziej wartym zobaczenia. Gwiazdami są tu flamingi, ale przylatują też marabuty, pelikany, ibisy, afrykańskie orły... Pełen odlot!

Park Narodowy Vatnajökull

Weź gigantyczny lodowiec (drugi co do wielkości w Europie), błękitną jaskinię z lodu, dodaj do tego aktywność wulkanów, a wszystko okras erozja rzek oraz geotermalnych źródeł. Wyjdzie ci księżycowy krajobraz Parku Narodowego Vatnajökull.

Może dlatego w latach 60. XX w. właśnie tu trenowano amerykańskich kosmonautów przygotowujących się do lotu na księżyc. Obszary te są ważnym siedliskiem reniferów, słyną tez z interesujących zajęć edukacyjnych.

Park Narodowy Galapagos

Rozsławione przez Karola Darwina, twórcę teorii ewolucji, dziś przechodzą rewolucje – ekologiczna. Przepisy dotyczące zwiedzania Parku Narodowego Galapagos (także rezerwatu wodnego)sa coraz bardziej restrykcyjne. Oczywiście tak jak w innych parkach nie wolno dotykać zwierząt (tyle ze czasem same podchodzą lub podpływają do człowieka).

Wskazane jest także, by wszędzie poruszać się z przewodnikiem. Wszystko, by przez nieuwagę nie zakłócić delikatnego ekosystemu wysp. Największą atrakcją są podwodne wyprawy, w czasie których można zobaczyć m.in. rekiny młoty. Symbolem parku pozostały jednak żółwie słoniowe oraz legwany.

Park Narodowy Yellowstone

Gdy pierwszy Europejczyk opisał cuda parku Yellowstone, zarzucono mu, ze zmyśla. Bo jak tu uwierzyć w żółte góry, kolorowe jeziora i gejzery wybuchające z dokładnością szwajcarskiego zegarka.

Park Narodowy Sagarmatha

Mount Everest i siedem innych himalajskich kolosów o wysokości przekraczającej 7 tys. m – to główne magnesy przyciągające do Parku Narodowego Sagarmatha.

Obejmuje on ośnieżone górskie szczyty (ich wysokość waha się od 2800 do 8848 m), lodowce, głębokie doliny zamieszkane przez rzadkie zwierzęta takie jak pantera śnieżna czy panda mała. Przez park przechodzi każdy, kto wybiera się na trekking, np. do obozu bazowego.

Park Narodowy Kruger

Safari? To miejsce kultowe! Występuje tu cała Wielka Piątka, w tym około 1300 białych i 200 czarnych nosorożców. No i całe mnóstwo innych zwierzaków. Ze względu na asfaltowe drogi można jeździć po nim własnym, niekoniecznie terenowym samochodem.

Jego nazwa upamiętnia południowoafrykańskiego polityka uznawanego za bohatera historii RPA, Paula Krugera. To on właśnie w 1898 r. proklamował powstanie państwowego obszaru chronionego, w 1926 r. przekształconego w Park Narodowy Krugera.

Park Narodowy Sipadan

Niezwykłe bogactwo rafy koralowej, do tego gwarancja spotkania oko w oko z rekinem czy żółwiem. Park morski Sipadan w Malezji jest miejscem naprawdę wyjątkowym.

Niezwykłe formy i kształty, Tysiące gatunków ryb, koralowców i ukwiałów – Morze Celebes otaczające Sipadan jest jednym z najbogatszych na świecie morskich ekosystemów – to wszystko czeka nurków u brzegów Sipadanu. Marzy o tym każdy, kto połknął bakcyla nurkowania.

Park Narodowy Denali

Można poczuć się jak na szkolnej wycieczce, jeździ się bowiem po nim żółtym schoolbusem. (Pozostałe samochody nie maja tu wstępu). Gości przyciągają tu m.in. niedźwiedzie grizli, szare wilki, łosie oraz pływające w górskich rzekach łososie. Te ostatnie można zjeść w każdej parkowej restauracji.

Najlepiej smakują w tych z widokiem na najwyższy szczyt Ameryki Północnej McKinley (6194 m n.p.m.). Wiecznie ośnieżony sześciotysięcznik w jeżyku Indian nazywa się właśnie Denali. Warunki na Alasce są surowe: przez dziewięć miesięcy panuje zima, wieja silne wiatry, drogi są nieprzejezdne. Za to można tu wtedy oglądać spektakularne zorze polarne.