Skytrax to brytyjska firma konsultingowa, która zajmuje się prowadzeniem badań pasażerskich linii lotniczych. Co roku publikuje ranking, w którym wyróżnia najlepsze lotniska oraz przedsiębiorstwa lotnicze. Ocena opiera się badaniach ilościowych, jak również jakościowych, w tym m.in. na opiniach międzynarodowych podróżników dotyczących ich doświadczeń, obsługi lotów oraz odprawy i całego przebiegu podróży.

Lotnisko w Singapurze wybrane najlepszym lotniskiem na świecie

Firma przedstawiła tegoroczne zestawienie najlepszych portów lotniczych na świecie. Na pierwszym miejscu znalazło się międzynarodowe lotnisko Singapur-Changi, znajdujące się we wschodniej części wyspy. To jedno z najważniejszych lotnisk Azji, które zostało otwarte 29 grudnia 1981 roku. Jest stale rozbudowywane, a obecnie posiada cztery terminale. Ostatni został otwarty w 2017 roku.

W 2022 roku lotnisko obsłużyło ok. 32 mln pasażerów. To i tak liczba znacznie mniejsza, niż w 2019 roku, czyli przed początkiem pandemii koronawirusa. Wówczas liczba turystów wyniosła ok. 68 mln. W 2020 r. było to już 11,8 mln, a rok później zaledwie 3,05 mln.

To już 12. wyróżnienie dla portu lotniczego Singapur-Changi

Singapur-Changi od 2013 roku aż 8 razy z rzędu znajdował się na pierwszym miejscu na liście najlepszych lotnisk na świecie według Skytrax. Do zmiany doszło w 2021, gdy pozycję lidera zajął port lotniczy Hamad. W kolejnym roku lotnisko znajdujące się w katarskim mieście Doha również było zwycięzcą tego zestawienia.

– Jesteśmy zaszczyceni, że już 12. raz otrzymaliśmy nagrodę World's Best Airport od firmy Skytrax! Nie moglibyśmy tego zrobić bez waszego wsparcia i poświęcenia całej społeczności. Dziękujemy i czekamy na Państwa na lotnisku Changi – napisali przedstawiciele lotniska Singapur-Changi na Twitterze.

singapur lotniskoPrzestrzeń dla pasażerów Singapore Airlines. Fot. Bryan van der Beek/Bloomberg via Getty Images

– Singapurskie lotnisko Changi zawsze było ulubionym miejscem podróżnych z całego świata. Nasza pozycja obniżyła się głównie ze względu na pandemię Covid-19, kiedy ruch turystyczny został drastycznie ograniczony – powiedział w rozmowie z CNN Peter Miller, przedstawiciel Skytrax.

Na lotnisku w Singapurze znajdują się m.in. basen i kino

Lotnisko w Singapurze jest naprawdę wyjątkowe. Wielu turystów twierdzi, że oczekiwanie na przesiadkę w tym miejscu to czysta przyjemność. Dominuje tu wszechobecna zieleń i roślinność, a na każdym kroku można zauważyć architektoniczną staranność i piękno. Jednak nie tylko kwestie estetyczne wzbudzają zachwyt.

Na terenie portu lotniczego znajduje się wiele atrakcji, które sprawiają, że chce się tam wracać. To między innymi basen, specjalne pokoje do gier, a nawet kino. Na lotnisku znajduje się również oranżeria, w której można podziwiać wiele gatunków roślin i motyli. To nie wszystko. Wybudowano tam również zjawiskowy 40-metrowy wodospad.

– Singapur-Changi jest przede wszystkim lotniskiem tranzytowym. Pasażerowie doceniają to lotnisko, ponieważ oferuje tak szeroką gamę udogodnień, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych – dodaje Miller. W tym roku na drugim miejscu znalazło się lotnisko Hamad, a trzecie miejsce podium należy do międzynarodowego portu lotniczego w Tokio. Oto najlepsza dziesiątka według Skytrax:

 1. Port lotniczy Singapur-Changi
 2. Port lotniczy Hamad
 3. Port lotniczy Tokio-Haneda
 4. Port lotniczy Seul-Inczon
 5. Port lotniczy Paryż-Roissy-Charles de Gaulle
 6. Port lotniczy Stambuł
 7. Port lotniczy Monachium
 8. Port lotniczy Zurych-Kloten
 9. Port lotniczy Narita w Japonii
 10. Port lotniczy Madryt-Barajas

Największe lotniska na świecie

Chociaż Singapur-Changi wielokrotnie był uznawany za najlepsze lotnisko na świecie, nie jest ono największe. W tym zestawieniu wygrywają inne porty lotnicze, a wiele z nich znajduje się w Stanach Zjednoczonych. Wielkość lotniska mierzona jest na podstawie całkowitej liczby pasażerów, w której skład wchodzą podróżni odlatujący z lotniska, ci, którzy przylatują na lotnisko oraz turyści, dla których dany port stanowi przystanek na trasie. Oto pięć największych lotnisk na świecie:

 1. Port lotniczy Atlanta – Hartsfield-Jackson
 2. Port lotniczy Pekin
 3. Port lotniczy Dubaj
 4. Port lotniczy Tokio-Haneda
 5. Port lotniczy Los Angeles

Źródło: Skytrax, CNN