Jako jedyne miasto Skandynawii do zestawienia trafiła stolica Norwegii. W rankingu brano pod uwagę oprócz znanych atrakcji także to, jak wybrane miasta rozwijają się pod względem architektonicznym, kulturalnym, rekreacyjnym oraz kulinarnym.

Jakie atuty Oslo wskazali Amerykanie?
Wśród atutów Oslo Amerykanie dostrzegli nową, designerską dzielnicę Tjuvholmen (w dosł. tłumaczeniu „wyspa złodziei”), która jest przedłużeniem nabrzeża w samym centrum miasta, tuż przy słynnej Aker Brygge. We wrześniu 2012 roku w Tjuvholmen otwarto nowe Muzeum Sztuki Współczesnej Astrup Fearnley Museum. Usytuowane przy Oslofiordzie jest podzielone na dwie części oddzielone od siebie wodą. Budowla to gigantyczny i nowoczesny kompleks wykonany ze szkła, drewna i stali. Bryła budynku przypomina żagiel, mieści się w niej stała ekspozycja sztuki współczesnej. Obiekt został zaprojektowany włoskiego architekta Renzo Piano.

Wśród innych atrakcji, które wskazał The New York Times jest słynny budynek Opery oraz  skocznia Holmenkollen. Nowojorczycy docenili Oslo jako prężny ośrodek kulturalny organizujący festiwale muzyczne, filmowe, teatralne. W Oslo znajdują się trzy restauracje, które otrzymały gwiazdki Michelina, w tym słynna restauracja Maaemo, która ma dwie gwiazdki i słynie z kuchni organicznej.

Natura w mieście
Stolica Norwegii jest miejscem niezwykle przyjaznym zarówno dla mieszkańców, jak i dla turystów, nie posiada cech charakterystycznych dla światowych metropolii. Nie ma tu hałasu, tłumu ludzi spieszących się i wpadających na siebie, miasto ma zwartą zabudowę, bez niekończących się przedmieść tak charakterystycznych dla wielu europejskich stolic. Otoczone wodą: to nie tylko Oslofjord ale także kilkaset jezior znajdujących się w obrębie miasta, zielenią, z licznymi parkami i deptakami. Turysta samoistnie zwalnia i napawa się przyrodą, co jest rzadkim doznaniem w dużym mieście.

Zestaw obowiązkowy
Oslo jest najstarszą skandynawską stolicą, do 1925 roku nosiło nazwę Christiania (od imienia króla Chrystiana IV). W czasie zwiedzania nie należy pominąć głównej ulicy Karl Johans Gate, katedry Domkirke, pałacu królewskiego na wzgórzu, muzeum na półwyspie Bydgøy z zachowanymi łodziami wikingów z IX wieku, twierdzy Akershus i słynnego parku Vigelanda z rzeźbami jego autorstwa.

Więcej o atrakcjach turystycznych Oslo: www.visitoslo.com, www.visitnorway.pl