25 kwietnia 2015 roku potężne trzęsienie ziemi uderzyło w Nepal, jeden z najbiedniejszych krajów świata. Wolontariusze Stowarzyszenia "Lepszy Świat" z Poznania postanowili odbudować jedną ze zniszczonych szkół w wiosce Bakrang-6 w dystrykcie Gorkha, do której uczęszczało 300 uczniów. On sprzedał mieszkanie i uzyskane pieniądze przekazał na charytatywny cel. Ona zrezygnowała z doktoratu i kariery naukowej.

 

Budujemy szkołę!

Maciej Pastwa, podróżnik i filantrop, który zwiedził ponad 90 państw na 6 kontynentach, w czasie trzęsienia ziemi przebywał na granicy nepalsko-indyjskiej. Przeżył. Gdy wszyscy w pośpiechu opuszczali tereny objęte wstrząsami sejsmicznymi, on docierał do wioski Bakrang-6 w dystrykcie Gorkha. Tamtejsza szkoła po trzęsieniu ziemi nie nadawała się już do użytku. Od tej pory 300 nepalskich uczniów nie miało miejsca do nauki.

Maciej wrócił do Polski i skontaktował się ze Stowarzyszeniem „Lepszy Świat”. Razem postanowili zebrać fundusze i odbudować szkołę. I właśnie w taki sposób powstał projekt „Budujemy szkołę w Nepalu” – ogromna, charytatywna inicjatywa, przy której pracowały zaledwie cztery osoby.

Pastwa sprzedał mieszkanie po swojej babci, a pieniądze uzyskane ze sprzedaży przekazał na cel odbudowy szkoły. Ponadto w lipcu 2015 roku Stowarzyszenie "Lepszy Świat" rozpoczęło publiczną zbiórkę funduszy. Dzięki wsparciu darczyńców i darowizny Macieja w sumie udało zebrać się ponad 360 tys. złotych.

Do akcji dołączyła wolontariuszka stowarzyszenia, Sylwia Jędernalik. By pomagać innym, zrezygnowała z kariery naukowej. Razem z Pastwą, pełni energii i zapału do pracy, 13 listopada 2015 roku wyruszyli do Nepalu, by koordynować odbudowę szkoły.

 

Pod górkę

Mimo wielu starań na miejscu zderzyli się z murem nepalskiej biurokracji. By otrzymać pozwolenie na budowę szkoły, czekali aż 169 dni! Gdy już je uzyskali, szybko rozpoczęli prace w wiosce Bakrang-6. Niestety kilkumiesięczne opóźnienie, brak materiałów budowlanych w dystrykcie Gorkha oraz ulewne deszcze uniemożliwiły im realizację projektu. Jego wznowienie planują na listopad 2016 roku, tuż po zakończeniu pory deszczowej w Nepalu.

Szkoła dla 300 uczniów o powierzchni 600m2 będzie składać się z dwóch poziomów, tarasu i 8 sal lekcyjnych.

Ze względu na znaczny wzrost cen transportu i materiałów budowlanych w Nepalu (wynikający z kilkumiesięcznej blokady ekonomicznej nałożonej na Nepal przez Indie a także geograficznego usytuowania Nepalu) oraz nowe przepisy budowlane podnoszące koszty projektu wolontariuszom, wciąż brakuje funduszy na odbudowę szkoły w wiosce Bakrang-6, której nepalskie dzieci  tak bardzo potrzebują. Brakuje około 150 tys. zł. Obecnie na terenie Polski stowarzyszenie będzie prowadzić kolejną zbiórkę funduszy. Wolontariusze wiedzą jednak, że będzie to zadanie trudniejsze niż jeszcze kilka miesięcy temu. Dzisiaj, rok po trzęsieniu ziemi, świat coraz mniej mówi o problemach Nepalu.

Sylwia i Maciej wciąż widzą realną potrzebę wybudowania szkoły w wiosce Bakrang-6. Dzieci uczą się w niekomfortowych warunkach, w schronieniach wykonanych z desek i blachy falistej, która latem nagrzewa się do 50 stopni Celsjusza, zimą nie zatrzymuje chłodnego powietrza, a w trakcie kilkumiesięcznych, ulewnych deszczy wydaje dźwięki uniemożliwiające kontakt z nauczycielem. Sylwia z Maciejem pragną spełnić marzenie dzieci o bezpiecznym i spokojnym miejscu do nauki. Marzenie tak prostolinijne i niewyszukane. W najbliższym czasie dołożą zatem wszelkich starań, aby uzyskać brakujące fundusze i podarować dzieciom wspaniały prezent – szkołę odporną na wstrząsy sejsmiczne.

Poznaj nepalskich uczniów z wioski Bakrang-6 >>>

 

Pomóżmy

Każdy z nas może wesprzeć projekt „Budujemy szkołę w Nepalu”. Wpłacając dowolną kwotę na subkonto:
Stowarzyszenie Lepszy Świat
26 1030 0019 0109 8503 3000 6755

Zebrane fundusze trafią bezpośrednio na odbudowę szkoły w Bakrang-6 w Nepalu, ponieważ wszystkie osoby zaangażowane w akcję pracują nieodpłatnie, a wolontariusze w Nepalu utrzymują się za prywatne środki finansowe. Pomóżmy nepalskim dzieciom spełnić ich marzenie o nowej, bezpiecznej szkole i dobrych warunkach do nauki. Uczniowie czekają na naszą pomoc!

Sylwia Jędernalik

 

 

Stowarzyszenie "Lepszy Świat"  od 10 lat zajmuje się w Polsce pomocą społeczną i edukacją. Promuje międzynarodową i społeczną solidarność, prawa człowieka i zrównoważony rozwój.Więcej informacji na: www.lepszyswiat.org.pl oraz blogu www.uprowadzonadonepalu.pl O 7 miesiącach spędzonych w Nepalu można przeczytać na blogu Sylwii Jędernalik www.uprowadzonadonepalu.plwww.pastwa.eu