Nakrycia głowy muzułmańskich kobiet podlegają podobnym zmianom mód jak kolekcje w zachodnich stolicach. Choć dla zachodniego oka panie mogą mieć na głowie zwykłe omotane chusty, one same doskonale wiedzą, która nosi się modnie, a która staroświecko. I aby ukryć włosy, potrafią wydać nieprzyzwoicie duże pieniądze. O różnicach między hidżabem, nikabem, burką a także chimarem, czadorem i abają rozmawiamy z pochodzącą z Egiptu Dalią Nazmi i Syryjczykiem Abdelem Kaderem Mouslehem, pracownikami naukowymi UW.
 

Rodzaje muzułmańskich zasłon
 HIDŻAB po arabsku oznacza „zasłonę”,  „okrycie” i wywodzi się od czasownika „chronić”. Dziś ma dwa znaczenia. Po pierwsze jest to najpopularniejszy i najmniej restrykcyjny sposób zasłonienia włosów przy pozostawieniu odkrytej twarzy. – Zwykle to długi piękny szal, który kobiety zmyślnie owijają wokół włosów. Jak to robią? Proszę mnie nie pytać – uśmiecha się Abdel Kader. (Aby nie pozostawiać czytelników w niewiedzy, prezentujemy jeden z najprostszych i najwygodniejszych wiązań chusty. Przy okazji dziękujemy Amal, studentce arabistyki na UW, za pozowanie w naszej sesji). – Rodzajów hidżabów jest mnóstwo – ciągnie wątek Dalia. – Mody dotyczące ich upięć, frapowań, barw i motywów zmieniają się co sezon i muzułmanki polują na nowinki jak wszystkie kobiety – mówi Dalia.
 
Niedawno modne było łączenie dwóch kontrastujących ze sobą kolorów chust. – Na Bliskim Wschodzie najnowszym hitem mody są „wysokie głowy” – efekt uzyskiwany poprzez zamocowanie na włosach pod chustą czegoś w rodzaju pudełka po jogurcie. Ta moda przyszła znad Zatoki Perskiej – dorzuca.

Drugie, szersze znaczenie słowa hidżab to po prostu strój spełniający określone kryteria – ma okrywać całe ciało z wyjątkiem twarzy i dłoni, ma być nieprzezroczysty i niezbyt obcisły.CZADOR to wielki płat czarnego materiału, który przytrzymywany jest rękami lub ustami. Narzucają go na siebie przede wszystkim kobiety w Iranie.

CHIMAR to rodzaj kapturka  zasłaniającego włosy, szyję, ramiona i tułów do talii. Zazwyczaj kolorowy lub biały. Popularny w Malezji, Indonezji oraz w Afryce Zachod niej.