MAKARON RYŻOWY

Płaski makaron (Flat rise noodles)

Płaski makaron ryżowy jest jak luksusowa jedwabna pościel – śliski i delikatny. Jest jednym z najczęściej podawanych makaronów – od pad thai po smażoną wołowinę ho ho i zupę pho.

Aby zrobić płaski makaron ryżowy, ryż i wodę mieli się aby uzyskać mieszankę, która jest zwijana w cienki arkusz, a następnie gotowana na parze i krojona na różne rozmiary. W niektórych regionach po gotowaniu na parze, makaron dodatkowo smaruje się cienką warstwą oleju, aby nadać mu wyjątkowo gładką konsystencję i nie doprowadzić do sklejania się nitek.

Mifen (nitki ryżowe)

Nie jest przesadą stwierdzenie, że Hsinchu – stuletnia stolica tajwańskiego mifenu (czyli właśnie ryżowego wermiszelu poważnie podchodzi do swojego makaronu. W 2013 r., kiedy rozeszły się wieści, że 90 proc. mifenu produkowanego w Hsinchu było w większości wykonane ze skrobi kukurydzianej zamiast ryżu, miejscowi byli wściekli. Wówczas wprowadzono nowe przepisy i zmieniono nazwę produktu.

Jednak w Hsinchu są jeszcze producenci wierni tradycji, którzy produkują wermiszel wyłącznie z ryżu. Tworzenie wermiszelów ryżowych jest skomplikowanym procesem: po zrobieniu ciasta ryżowego jest ono lekko parowane przed ugniataniem i wytłaczane w bardzo cienkie pasma, które są następnie suszone. Przed gotowaniem trzeba namoczyć makaron.

Pałeczki ryżowe (rice stick)

Makaron nieco grubszy niż mifen – o gładkiej teksturze i łagodnym zapachu. Są wspaniałą bazą dla aromatycznych zup, takich jak Yunnan Guoqiaomixian i Nyonya laksa.

Makaron oryginalnie powinien być  wykonywany ze sfermentowanego ryżu, który nada mu subtelną nutę kwaskowatości. Aby zachować teksturę makaronu, podaje się go oddzielnie, a dodaje do gorącego wywaru tuż przed jedzeniem.  

Sevai

Wersja ryżowych nitek. Sevai wyróżnia się dzięki dodaniu odrobiny soli i oleju do ciasta ryżowego. Seviyan kheer (rodzaj puddingu mleczno-cukrowego podawany z makaronem) jest powszechnym deserem w Indiach i Pakistanie.

Idiyappam

Popularna m.in. na Sri Lance wersja makaronu ryżowego, który wytwarza się z użyciem mleka kokosowego zamiast wody. W przeciwieństwie do zwykłych makaronów ten jest wykonany z dużo grubszego ciasta, które jest wyciskane przez maszynę podobną do prasy do makaronu, tworząc cienkie pasma, które następnie są parzone.

Cao Lau

Cao Lau to wszechobecne w starożytnym mieście Wietnamu Hoi An, danie z zupą, składające się z pokrojonej w plasterki wieprzowiny z grilla, smażonych grzanek i specjalnego rodzaju makaronu ryżowego.

Do produkcji tych twardych makaronów używa się ryżu długoziarnistego. Wodę należy pobrać ze starożytnej studni w Hoi An, zwanej Ba Le Well. Minerały z wody zapewniają odpowiednie elementy do tekstury makaronu. Po ugnieceniu ciasto jest cienko krojone i parowane nad ogniem, aby nadać makaronowi unikalny żółtawy odcień i sprężystą konsystencję.