„Nigdy nie widziałam piękniejszych plaż, co potwierdzają międzynarodowe rankingi, w których przoduje Zanzibar” – napisała niegdyś o tym miejscu nasza redaktor naczelna Agnieszka Franus.

Turkusowa woda, błękitne niebo, złoto promieni słonecznych i zieleń palm to podstawowa paleta Zanzibaru. Nie brakuje tu jednak i innych odcieni. Żółtawy kwiat ylang-ylang, czyli jagodlin wonny (Cananga odorata) swoim zapachem natchnął twórców słynnych perfum Channel nr 5. Białe goździki to jeden z głównych produktów eksportowych wyspy, wraz z kilkoma odmianami pieprzu, cynamonem, kardamonem, imbirem, kurkumą i gałką muszkatołową. Bogactwo przypraw oczywiście przekłada się na setki smakowych odcieni lokalnej kuchni.

Co zjeść na Zanzibarze?

Kulinarny krajobraz Zanzibaru związany jest z jego historią. Wyspa była popularnym miejscem wśród kupców arabskich i perskich. Stacjonowali tu Portugalczycy, przegonieni następnie przez wojska sułtanatu Omanu. W XIX wyspę podzielili między siebie Brytyjczycy, Francuzi i Niemcy. Dzisiejsza kulinarna panorama wysypy jest pokłosiem tych zmian, znajdziecie w niej ślady grup, które zamieszkiwały wyspę. Tradycyjna afrykańska kuchnia? To na kontynencie. Ze względu na słońce warzywa i owoce mają tu wyjątkowy smak, a podróżnicy doradzają spróbować na przykład dojrzałej papai prosto z drzewa, podobnie jak mango czy bananów. Tego smaku nie da się porównać z konserwowanymi chemicznie produktami na naszych półkach sklepowych.

Podczas wieczornych marketów lokalni sprzedawcy oferują zanzibarskie przysmaki, w tym świeże owoce morza. Fot. Peter Unger / Getty Images

Kiedy jechać na Zanzibar?

Najlepszy czas, aby odwiedzić Zanzibar, przyda na sezon suchy, który przypada na cztery miesiące od czerwca do września. Zanzibar nadaje się jednak do wizyty właściwie przez cały rok. Temperatura w ciągu dnia raczej nie spada na wyspie do 28°C, a średnio sięga nawet 34°C. 

Szukający ciszy i spokoju powinni rezerwować bilety na listopad i grudzień. Na Zanzibarze jest wtedy stosunkowo mniej turystów, co przekłada się również na bardziej atrakcyjne ceny. Jest to sezon krótkich przelotnych deszczy, które nie są szczególnie uporczywe. Przeciwnie: dają miłe wytchnienie od codziennego upału. Pogoda jest wtedy i tak o wiele przyjemniejsza niż w Polsce. 

Największych opadów na Zanzibarze można spodziewać się w kwietniu i w maju. Najmniej pada w sierpniu i we wrześniu. 

Z dala od luksusowych resortów turystycznych toczy się codzienne spokojne życie. Fot. Volanthevist / Getty Images

Ile trwa lot na Zanzibar?

Port lotniczy Zanzibar to jeden z największych portów lotniczych w Tanzanii. Zlokalizowane na Wyspie Unguja lotnisko jest oddalone od centrum miasta Zanzibar jakieś 5 kilometrów. Z Polski najłatwiej dolecieć na Zanzibar bezpośrednio samolotami czarterowymi. Taki lot będzie trwał do 8 godzin. Połączenia rejsowe wymagają przynajmniej jednej przesiadki. Regularnie z Warszawy można polecieć na Zanzibar liniami Kenya Airways przez Amsterdam i Nairobi. Lufthansa lata przez Frankfurt i Mombasę. Niestety obydwa połączenia trwają przynajmniej 15 godzin. 

Ceny lotów w dwie strony wahają się od 4000 zł do 6000 zł. Przez cały rok warto jednak promować na specjalne promocje. Sezonowych ofert szczególnie warto wyglądać u operatorów linii czarterowych. 

Gdzie leży Zanzibar?

Zanzibar to archipelag 47 wysp na Oceanie Indyjskim u wybrzeży Tanzanii. Największa z wysp Unguja, na której zlokalizowane jest lotnisko, jest powszechnie nazywana Zanzibarem. Druga co do wielkości wyspa to Punba. Odwiedzając Zanzibar, warto skorzystać z okazji i wybrać się również na jedną z pobliskich wysp. Wyspa Changuu, zwana również Wyspą Więzienną, jest położona 6 km na zachód od Stone Town na Unguja. Dziś popularna atrakcja turystyczna, dawniej stanowiła więzienie dla zbuntowanych niewolników. 

Zanzibar – przydatne słówka w języku suahili

Na Zanzibarze raczej bez większych problemów porozumiemy się po angielsku. Językiem urzędowym jest tu również suahili. Mieszkańcy wysp docenią, jeśli do codziennej komunikacji z lokalsami wpleciemy kilka słów w tym języku. Oto kilka podstawowych zwrotów rekomendowanych przez Katedrę Języków i Kultur Afryki Uniwersytetu Warszawskiego:

Powitania i pozdrowienia:

 • Jambo – Cześć
 • Karibu – Zapraszam, proszę wejdź.
 • Hujambo?– Jak się masz?
 • Shikamoo – Przywitanie/pozdrowienie starszej osoby
 • Mambo– Jak sprawy?’(trochę żargonowe – jak polskie „siema”)

W suahili nie występuje klasyczne dzień dobry – zamiast tego można użyć:

 • Habari za leo – Co dzisiaj słychać?
 • Habari za asubuhi – Jak się masz z rana?
 • Habari za jioni – Jak się masz wieczorem?


Pożegnania:

 • Kwa heri – Do widzenia
 • Tutakutana kesho – Do jutra
 • Usiku mwema – Dobrej nocy