Warszawa, jak przystało na stolicę, oferuje wiele atrakcji i ciekawych miejsc, ciesząc się tym samym dużym zainteresowaniem turystów. Nic więc dziwnego, że w lutym największe miasto Polski (1,86 mln mieszkańców) nagrodzono prestiżowym tytułem Najlepszego Europejskiego Kierunku Turystycznego 2023 roku z rekordową liczbą ponad 142 tys. otrzymanych głosów.

Polska metropolia w finałowym zestawieniu wyprzedziła drugie w rankingu Ateny, zamykający podium Maribor czy Wiedeń, który uplasował się tuż za pierwszą trójką. W czołowej dziesiątce znalazł się również m.in. Londyn

Niemcy zachwyceni Warszawą

W ostatnich dniach o Warszawie znowu zrobiło się głośno na świecie. Wszystko za sprawą najnowszego artykułu poświęconego polskiej stolicy, który ukazał się na stronie niemieckiego tygodnika „Der Spiegel”. Autorzy publikacji docenili przede wszystkim zmiany, jakie zaszły w metropolii na przestrzeni ostatnich dekad. Jak czytamy, jeszcze kilka lat temu mało kto wybierał to miasto jako cel turystyczny

– Wycieczka do Warszawy? Jeszcze dobre dziesięć lat temu taka trasa spotkałaby się z niezrozumieniem. Turyści w Polsce zwiedzali Kraków, Wrocław i Gdańsk. Ale Warszawa? Moloch, który wciąż oddycha socjalistycznym zaduchem i nie oferuje nic ciekawego – pisze portal. 

Nasi zachodni sąsiedzi nie mogli nie wspomnieć o wyróżnieniu European Best Destination 2023. Przypomnijmy, że największe miasto Polski nagrodzono w trzech kategoriach – Best Destination for Food Lovers (stolica dobrego smaku), Safest Destinations in Europe (stolica bezpieczeństwa) oraz Best Destinations for a city break (najlepsze miejsce na krótki wypad).

– Dziś ten dawny obraz nie mógłby być bardziej błędny. To nie przypadek, że stolica Polski została wybrana na najlepszy cel podróży w Europie w 2023 r. w głosowaniu platformy marketingowej European Best Destinations. (...) Można uznać takie rankingi za niereprezentatywne. Faktem jest jednak, że w ostatnim czasie w Warszawie wydarzyło się wyjątkowo dużo – zaznacza redakcja. 

Stare Miasto w Warszawie (fot. Lukasz Szwaj/Shutterstock)

Niemieccy dziennikarze nie zapomnieli o trudnych dla Warszawy czasach, jakim był okres II wojny światowej. Ważnym punktem na mapie stolicy – co podkreślają autorzy publikacji – jest całkowicie zniszczone przez nazistów Stare Miasto. Po zakończeniu największego w historii świata zbrojnego konfliktu udało się je odbudować.

 Nie można wyobrazić sobie wizyty w Warszawie bez wspomnienia zbrodni popełnionych przez niemieckich okupantów podczas II wojny światowej. (...) W jednym z wielu aktów barbarzyństwa naziści spalili i wysadzili w powietrze prawie wszystko w odwecie za Powstanie Warszawskie w 1944 r. Zniszczyli dziedzictwo kulturowe sięgające wieków wstecz – zaznaczają.

Wśród miejsc wartych odwiedzenia wymieniono także Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Polin i Pragę, gdzie można poczuć atmosferę przedwojennej Warszawy. – Stolica Polski stała się jednym z najbardziej ekscytujących miast w Europie. (...) Warszawa jest praktycznie za rogiem. To tylko pięć i pół godziny pociągiem z Berlina – dodają autorzy artykułu. 

Ilu turystów przyjeżdża do Warszawy?

Uroki Warszawy docenia coraz więcej osób. W rekordowym 2019 r. stolicę Polski odwiedziło ok. 10 milionów turystów, zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Ze względu na pandemię COVID-19 liczba podróżnych drastycznie spadła. Na szczęście sytuacja powoli wraca do normy i obserwujemy ponowny wzrost zainteresowania. 

Stołeczne władze na każdy możliwy próbują zachęcić do odwiedzin miasta i poznania jego historii. W ścisłym centrum Warszawy powstaje Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Trwa modernizacja Sali Kongresowej, a niebawem ma rozpocząć się odbudowa Pałacu Saskiego.

W sezonie letnim mieszkańcy i przyjezdni mogą uczestniczyć całkowicie za darmo w Koncertach Chopinowskich w Łazienkach Królewskich. Z kolei jesienią, jak co roku, Zamek Królewski w Warszawie całkowicie bezpłatnie udostępnia część swoich zbiorów w ramach akcji „Darmowy Listopad”

Źródło: „Der Spiegel”.