Tanie linie lotnicze, jak Wizz Air czy Ryanair – ze względu na atrakcyjne ceny biletów – cieszą się dużą popularnością wśród podróżujących samolotem. Turyści znad Wisły mogą zacierać ręce, bo już niedługo na polski rynek wkroczy kolejny niskobudżetowy przewoźnik, a mianowicie Pegasus Airlines. 

Loty z Polski do Antalyi

Kilka dni temu media informowały o tym, że już 3 maja z lotniska Kraków-Balice wystartuje pierwszy samolot linii SunExpress do Antalyi. Loty ze stolicy Małopolski do Turcji będą się odbywały trzy razy w tygodniu. Jak przyznaje prezes krakowskiego portu, nowe połączenie z pewnością ucieszy tych, którzy planowali spędzić tegoroczne wakacje nad Turkusowym Wybrzeżem. 

– Do bogatej siatki połączeń #PROSTOzKRAKOWA dołączyły także tureckie linie SunExpress z połączeniem do portu lotniczego w Antalyi. Dzięki niemu będziemy mieć możliwość spędzenia urlopu w popularnych kurortach Riwiery Tureckiej. Mamy nadzieję, że połączenie to pozwoli także na odkrywanie przez tureckich turystów magii Krakowa i Małopolski – podkreśla Radosław Włoszek, prezes Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice. 

Do skorzystania z oferty i odwiedzenia tej części Turcji zachęcają także przedstawiciele SunExpress. – Kto nie chciałby polecieć do Antalyi, korzystając z najlepszych linii lotniczych na świecie? Nasze tętniące życiem i różnorodne miasto rodzinne oferuje wszystko, co składa się na udane wakacje: wspaniałą gościnność, krystalicznie czystą wodę, piękne plaże, doskonałą kuchnię i bezkonkurencyjny stosunek jakości do ceny – zaznacza Peter Glade, dyrektor handlowy SunExpress.

Pegasus Airlines poleci z Polski

Jak się okazuje, loty z Polski do Antalyi planuje realizować także inna turecka tania linia lotnicza – Pegasus Airlines. Po raz pierwszy z warszawskiego Okęcia do Turcji polecimy 4 czerwca. Połączenia dostępne będą raz w tygodniu, w niedziele. Wylot ze stołecznego lotniska o godz 13:05 (godzinę wcześniej samolot ląduje z pasażerami lecącymi z Turcji), planowany przylot do Antalyi o godz 16:30 czasu lokalnego. Choć pasażerowie już mogą rezerwować bilety za pośrednictwem oficjalnej strony przewoźnika, ani strona turecka, ani przedstawiciele lotniska Chopina na razie nie poinformowali o rozpoczęciu współpracy. 

Tureckie linie lotnicze Pegasus Airlines zostały założone w 1989 roku. Dysponują 95 samolotami i realizują loty na 120 trasach. Główną bazą przewoźnika jest port lotniczy Stambuł-Sabiha Gökçen. W zeszłym roku Pegasus przewiózł 26,9 mln pasażerów i odnotował zysk netto w kwocie 431 mln euro.

– W wyniku naszych skrupulatnych i strategicznych działań pomyślnie zakończyliśmy rok 2022. Nasze przychody wzrosły o 41 proc. w porównaniu do 2019 r., który był ostatnim pełnym rokiem przed pandemią. Nasza marża EBITDA na koniec roku wyniosła 34,1 proc., co jest najwyższym wynikiem, jeśli chodzi o ten wskaźnik, na świecie – mówi Güliz Öztürk, dyrektor generalny Pegasus Airlines. 

Ilu Polaków spędza wakacje w Turcji? 

Turcja to jeden z najchętniej wybieranych przez Polaków kierunków wakacyjnych. Według danych tureckiego ministerstwa turystyki, od stycznia do listopada 2022 kraj odwiedziło ponad 1 milion 200 tysięcy naszych rodaków, czyli o 300 tys. więcej niż w rekordowym 2019 roku. Pod tym względem ustępujemy jedynie naszych zachodnim sąsiadom, Rosjanom i Brytyjczykom. 

Przypomnijmy, że od ubiegłego roku polscy turyści mogą podróżować do Antalyi, Stambułu i innych tureckich kurortów na podstawie ważnego dowodu osobistego, bez paszportu