Norymberga: gdzie leży?


Norymberga to miasto w Niemczech, leżące w kraju związkowym Bawaria. To duży ośrodek na prawach powiatu - zamieszkuje je stale około 501 000 osób. Zajmuje powierzchnię 186,40 km², a największą przepływającą przez nie rzeką jest Pegnitz. Najbliższe Norymbergi duże miasta to Monachium (stolica kraju związkowego) oraz Stuttgart. Charakteryzuje ją pewna odrębność na tle innych bawarskich miast - mimo, że od czasów średniowiecznych minęły całe stulecia, Norymberga zachowuje swój dawny charakter.

Dziś Norymberga to 14. miasto Niemiec pod względem ludności. Jej bogata historia pozostawiła po sobie liczne zabytki, które chętnie zwiedzają turyści. Odwiedzając to wyjątkowe miasto warto z pewnością uwzględnić sporo czasu na spacery ulicami, jedzenie lokalnych pyszności i odwiedzanie muzeów. Warszawę i Norymbergę dzieli niemal 1000 km, jednak od zachodnich granic Polski droga jest o wiele krótsza. Norymberga to bardzo ciekawy kierunek krótkich podróży, przystanek w dłuższej trasie lub cel na tak zwane city tour.

Polacy często kojarzą Norymbergę z historią II wojny światowej i nie traktują jej jako ciekawy cel podróży. Zdecydowanie warto dać jej szansę - często okazuje się, że weekend to za mało, by poznać wszystkie atrakcje miasta.

 

Norymberga: atrakcje

Norymberga to miasto oferujące wiele atrakcji dla turystów. Nie brakuje tutaj tras spacerowych oraz obiektów, które przyjemnie jest zwiedzić o każdej porze roku. Gdy celem krótkiej podróży jest Norymberga, co warto zobaczyć, oprócz mnóstwa pięknych zabytków?

 

Tiergarten Nuernberg

Ogród zoologiczny w Norymberdze odwiedza rocznie ponad milion osób. To jeden z największych ogrodów w Europie, zarówno pod względem powierzchni, jak i żyjących w nim gatunków zwierząt. Można tu podziwiać około 300 gatunków i 3000 osobników. Od lat ogród zoologiczny w Norymberdze angażuje się czynnie w ochronę gatunków zagrożonych. Dodatkowym atutem tego miejsca jest malownicze położenie i wyjątkowo zaaranżowane wybiegi.

 

Germanisches Nationalmuseum

Wśród ciekawych kulturalnych atrakcji Norymbergi warto zauważyć także Germańskie Muzeum Narodowe z niezwykle bogatym zbiorem dzieł. Zbiór ten liczy ponad  1 300 000 obiektów i ukazuje historię kultury germańskiej od czasów protohistorii aż do dziś. Można tu podziwiać między innymi dzieła  Dürera, obu Cranachów, Wita Stwosza. Z pewnością warto poświęcić na to miejsce nawet cały dzień.  To gratka dla osób, które uwielbiają obcowanie ze sztuką.

 

BD Museum

BD Museum to wyjątkowe muzeum komunikacji i kolei. Na czym polega jego wyjątkowość? Ukazuje technologię w sposób niezwykle interaktywny i nowoczesny. Nie tylko inżynierowie bawią się tu doskonale. To miejsce dla każdego, także dla rodzin z dziećmi.

W mieście takim jak Norymberga atrakcje dla dzieci są dość powszechne. Jedną z nich jest Muzeum Zabawek. Powstało ono na bazie bogatej kolekcji małżeństwa Bayerów. W zbiorach znajduje się około 65 tysięcy zabawek - zabytkowe lalki, misie pluszowe, gry, modele, klocki, a także kukiełki. wizyta w norymberskim Muzeum Zabawek jest niezapomnianym przeżyciem dla najmłodszych podróżników.

 

Norymberga: zabytki

Norymberga jest przede wszystkim rajem dla miłośników zwiedzania i zabytków. Warto wybrać się tu przy dobrej pogodzie i zarezerwować długie godziny na przemierzanie ulic miasta i zatrzymywanie się przy kolejnych perełkach. W mieście takim jak Norymberga zwiedzanie jest jedną z głównych atrakcji. Oto kilka propozycji, wybranych spośród wielu godnych polecenia.

 

Norymberga - Stare Miasto

Do czasu II wojny światowej Norymberga mogła poszczycić się doskonale zachowanym średniowiecznym założeniem. Po wojnie odbudowano stare miasto, zachowując średniowieczny układ ulic. Na miejscu domów z muru pruskiego zbudowane zostały domy z cegieł. to tutaj zaczynają się pozostałości średniowiecznych fortyfikacji obronnych. Zdecydowanie warto wybrać się na spacer po norymberskim starym mieście i spędzić tutaj trochę czasu, wyobrażając sobie jego dawny wygląd.

 

Handwerkerhof

To miejsce handlowe, które istniało już w średniowieczu. Znajduje się tutaj wiele małych sklepików z rękodziełem, niezwykle klimatycznych. Znajdują się tutaj także historyczne karczmy.

 

Zamek Kaiserburg

Zamek norymberski to właściwie ogromny kompleks trzech budowli - w jego skład wchodzi zamek cesarski, zamek burgrabiego oraz zamek miejski. Element całego założenia stanowią zachowane obwarowania, pochodzące z XIV–XV w. Zamek odbudowano po II wojnie światowej i dziś stanowi jeden z najbardziej atrakcyjnych zabytków miasta.

Charakterystyczne dla Norymbergi zabytki znajdują się niemal na każdym kroku. Należą do nich między innymi piękne fontanny - "Statek głupców", "Karuzela małżeńska" i inne ekspresyjne rzeźby rozmieszczone na ulicach miasta. Spacerując uliczkami Norymbergi warto też zatrzymywać się przy malowniczych mostkach nad rzeką Pegnitz. W mieście nie brakuje też zabytków sakralnych - do najciekawszych należy romańsko - gotycki Kościół św. Sebalda.

Norymberga: co trzeba wiedzieć przed podróżą?
Norymberga to miasto warte zwiedzenia. Po przyjeździe do miasta warto skorzystać z wyjątkowej oferty dla turystów i kupić NÜRNBERG CARD + FÜRTH. To karta ważna przez 2 dni, uprawniająca do korzystania z komunikacji publicznej oraz zapewniająca wejście do większości muzeów, obiektów zabytkowych i atrakcji. Cena karty to  28€, można ją kupić na lotnisku, w informacji turystycznej, a także w recepcjach niektórych hoteli.

 

Norymberga: historia

Norymberga to państwo o bardzo bogatej i daleko sięgającej historii - w okresie wczesnego średniowiecza przebiegała przez nie granica germańsko - słowiańska. Pierwsza znana wzmianka o Norymbergii pochodzi z roku 1050. Od wieku XII miasto pełniło rolę stolicy Burgrabstwa Norymbergi, zaś w roku 1219 stało się wolnym miastem Rzeszy. Obok Legnicy i Wiednia Norymberga była w tych czasach jednym z największych miast środkowej Europy i zarazem ważnym centrum handlu w drodze z Rzymu do północnej części Europy. Norymberga utrzymywała rozwinięte kontakty polityczne i handlowe z Polską oraz Czechami.

Co ciekawe, Norymberga była też jednym z ważniejszych ośrodków drukarskich. Mikołaj Kopernik wydał tu swoje dzieło "O obrotach sfer niebieskich". W historii miasta pojawiło się wiele słynnych osób, w tym istotnych dla historii Polski - to tutaj zmarł Wit Stwosz, autor ołtarza w Kościele Mariackim w Krakowie. W mieście żył i tworzył Albrecht Dürer.

W roku 1806 Norymberga została wcielona przez Napoleona Bonaparte do Królestwa Bawarii. Wprawdzie straciła polityczną odrębność, jednak odrodziła się gospodarczo i finansowo po przetaczających się przez nią w ubiegłych latach wojnach. W roku 1912 otwarto tu jeden z największych ogrodów zoologicznych w Europie.

W mieście Norymberga historia toczyła się dość burzliwie. Czasy III Rzeszy zapisały się na kartach historii miasta wyraźnie, choć mrocznie - mieściła się tutaj ważna siedziba władz nazistowskich. Ogłoszono tutaj między innymi ustawy norymberskie, które w czasie wojny stały się podstawą prześladowania Żydów i innych mniejszości. Z kolei po II wojnie światowej w Norymberdze odbył się proces, w trakcie którego sądzono zbrodniarzy wojennych. W czasie II wojny światowej miasto uległo dużym zniszczeniom, jednak zostało odbudowane.

Dziś ślady historii widać w Norymberdze na każdym kroku - jedną z popularniejszych atrakcji w mieście są spacery i zwiedzanie.