Noc Muzeów 2023 zbliża się wielkim krokami. Dowiedz się, kiedy dokładnie wypada to wydarzenie oraz jakie miasta i instytucje kultury wezmą udział w tegorocznej edycji imprezy.

Co to jest Noc Muzeów?

Noc Muzeów to jedna z najpopularniejszych imprez kulturalnych organizowanych w ponad 120 miastach na Starym Kontynencie, w tym także polskich. Raz do roku muzea, galerie sztuki, domy kultury i wiele innych instytucji udostępniają swoje zbiory dla zwiedzających w godzinach nocnych, zupełnie za darmo lub za niewielką opłatą.

Wszystko rozpoczęło się w Berlinie w 1997 roku. Wieczorne zwiedzanie cieszyło się tak dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Berlina, że w ślady Niemców poszli Francuzi i Holendrzy.

Do Polski Noc Muzeów przywędrowała w 2003 roku, a zorganizowało ją poznańskie Muzeum Narodowe. Rok później do wydarzenia dołączyły też Kraków i Warszawa. Od tego czasu liczba miast, ale również placówek o charakterze kulturalnym biorących udział w imprezie stale rośnie. 

W 2020 r. Noc Muzeów na terenie całego kraju została odwołana z powodu panującej na całym świecie pandemii koronawirusa. Muzea udostępniały wówczas swoje zbiory online, co zapoczątkowało modę na wirtualne zwiedzanie

Kiedy jest Noc Muzeów 2023? 

Informacji na temat tego, kiedy jest Noc Muzeów 2023, w internecie szuka coraz więcej osób. I nic w tym dziwnego, bowiem do jej rozpoczęcia zostało niewiele czasu. W tym roku Noc Muzeów, czyli jedyna okazja w ciągu roku, kiedy możemy odwiedzić popularne instytucje kultury pod osłoną nocy, odbędzie się w sobotę, 20 maja, w dniu Europejskiej Nocy Muzeów 2023. Wyjątkiem jest Warszawa, gdzie Noc Muzeów 2023 zaplanowano na 13 maja

Większość placówek będzie działać między godz. 18:00 a 03:00. Warto jednak pamiętać, że niektóre z nich prowadzą zapisy na warsztaty i grupowe zwiedzania, a liczba miejsc jest ograniczona. 

Noc Muzeów 2023 w Warszawie

Noc Muzeów 2023 to jedno z najciekawszych imprez kulturalnych w stolicy. Tegoroczna edycja wydarzenia zapowiada się niezwykle obiecująco, dlatego już teraz należy zaplanować sobie ten dzień, a właściwie noc. Od lat w trakcie trwania Nocy Muzeów największym zainteresowaniem wśród mieszkańców cieszyć się będą przede wszystkim atrakcje Muzeum Narodowego, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Polin, Zamku Królewskiego czy mury Uniwersytetu Warszawskiego. 

Warszawska Noc Muzeów jest także idealną okazją do odwiedzenia mniej popularnych, ale niemniej ciekawych miejsc. Muzeum Azji i Pacyfiku, Muzeum Jazzu, Muzeum Drukarstwa, Galeria Officyna – to tylko niektóre z nich. Przypomnijmy, że w ubiegłorocznej edycji Nocy Muzeów w Warszawie udział wzięło rekordowe 230 tysięcy osób. 

Noc Muzeów 2023 w Krakowie 

Noc Muzeów jest organizowana w stolicy województwa małopolskiego od 2004 roku przy wsparciu lokalnego ratusza. Kraków to jedyne polskie miasto, w którym nocne zwiedzanie muzeów i galerii rozpoczyna się w piątek, a nie w sobotę. Nie inaczej będzie i tym razem. Drzwi większości instytucji otworzą się w nocy z 19 na 20 maja. 

Jakie miejsca powinny znaleźć się na liście „must see”? Oprócz Zamku Królewskiego na Wawelu czy Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, warto zajrzeć także do Muzeum Lotnictwa Polskiego, Muzeum Farmacji, Muzeum Etnograficznego i/lub Centrum Szkła i Ceramiki. 

Noc Muzeów 2023 we Wrocławiu

Noc Muzeów 2023 zawita także na Dolny Śląsk. W tegorocznej edycji wydarzenia udział weźmie ponad 80 wrocławskich instytucji. Wśród nich znajdziemy m.in. zeszłorocznych debiutantów – Ogród Botaniczny, budynek NOT-u, Odra Centrum czy Vistor Centre.

Wrocławianie i turyści z pewnością chętnie odwiedzą także Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, Muzeum Książąt Lubomirskich i Muzeum Pana Tadeusza. 

Artykuł będzie na bieżąco aktualizowany o nowe informacje.