W sobotę 7 maja, Kami Rita Sherpa ustanowił kolejny rekord światowego himalaizmu. Po raz 26 zdobył Mount Everest, 8848-metrowy, najwyższy szczyt naszej planety. Wraz z 10-osobową grupą wspinaczy, pokonali tradycyjną trasę na wierzchołek ośmiotysięcznika.

Kami Rita Sherpa pobił swój rekord, pokonując tę samą trasę, co pierwszy zdobywca Everestu

Himalaiści pokonali tę samą drogę na „Górę Gór”, którą 29 maja 1953 roku po raz pierwszy w historii przeszedł Nowozelandczyk sir Edmund Hillary wraz Szerpą Tenzingiem Norgayem.

– Kami Rita pobił swoje własne osiągnięcia i ustanowił nowy rekord świata we wspinaczce wysokogórskiej – powiedział Taranath Adhikari, szef Departamentu Turystyki Nepalu, dzień po 26. zdobyciu Mount Everest. Być może ta liczba byłaby dziś większa o jedno wejście. W trakcie pandemii koronawirusa jedna z wypraw przewodnika musiała zostać odwołana.

Kim jest Kami Rita Sherpa?

Kami Rita Sherpa jest jednym z przewodników na najwyższy szczyt świata. Nepalczyk po raz pierwszy zdobył ten ośmiotysięcznik w 1994 roku. Natomiast dopiero w 2018 roku ustanowił rekord w liczbie wejść na Mount Everest. W wieku 48 lat został pierwszym człowiekiem na świecie, który zdobył ten szczyt 22 razy.

Kami Rita twierdzi, że ustanowienie takiego rekordu jest ważne nie tylko dla niego. – To nie jest tylko mój sukces ani mojej rodziny. To sukces wszystkich Szerpów i całego Nepalu – mówił.

Co ciekawe, Kami Rita może się również pochwalić innym osiągnięciem. Zdobywał on bowiem większość ośmiotysięczników łącznie 38 razy. Oprócz Everestu Nepalczyk wszedł na szczyt Cho-Oyu osiem razy, trzy razy na Manaslu. Tylko jeden raz był na Lhotse i K2.

Mount Everest zdobyło do tej pory ponad 10 tysięcy himalaistów

Sukcesy himalaistyczne są bardzo bezwzględne i zero-jedynkowe. W tym sporcie, jak w każdym innym, liczy się wynik. Samo podejście i próba trafiają do oficjalnych statystyk, ale nie są zdobyciem szczytu. Biorąc pod uwagę, że do tej pory Mount Everest zdobyto 10 657 razy, 52-letni Kami Rita odpowiada za 0,24% wszystkich wejść.

Być może ten procent wydaje się niewielki. Jednak zważywszy na to, ile czynników wpływa na powodzenie wyprawy, oraz ile czasu trzeba włożyć w przygotowanie, to rekord Kamiego Rity jest naprawdę imponujący.

W obecnym sezonie ministerstwo turystyki Nepalu wydało w sumie 316 pozwoleń na wejście na Mount Everest. To prawie o 100 mniej niż w roku ubiegłym. Wówczas resort był krytykowany za zbyt dużą liczbę podejść. Według oficjalnych statystyk podczas wszystkich prób zdobycia tego ośmiotysięcznika zginęło łącznie 311 himalaistów.

Polski akcent na Mount Everest

16 października 1978 roku Wanda Rutkiewicz jako pierwsza osoba z Polski zdobyła Mount Everest. Była również trzecią kobietą w historii oraz pierwszą Europejką, która dokonała wejścia na ten szczyt.

17 lutego 1980 roku Polacy po raz pierwszy w historii zdobyła ten najwyższy na Ziemi ośmiotysięcznik zimą. Był to pierwszy raz, kiedy o tej porze roku zdobyto jakikolwiek ośmiotysięcznik. W skład wyprawy wchodzili Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki. Kierownikiem był wówczas Andrzej Zawada.

19 maja tego samego roku Jerzy Kukuczka wraz z Andrzejem Czokiem wytyczyli nową drogę południowym filarem.

Źródło: The Guardian.