Przygoda z kulturą i sztuką

Drezno całkowicie uwodzi swymi skarbami: zachwycającą architekturą Starego Miasta oraz światowej sławy zbiorami sztuki i eksponatów historycznych. Godna polecenia jest Galeria Obrazów Starych Mistrzów w barokowym kompleksie Zwinger, otwarta pod koniec zeszłego roku ponownie po długotrwałej renowacji. Mieści ona dzieła takich twórców jak Rafael, Rembrandt czy Rubens oraz okazałą kolekcję rzeźb.

Drezno, fot. (C) ddpix.de (DML-BY) 

Nieopodal Zwingeru znajduje się Zamek Rezydencyjny, niegdysiejsza siedziba dynastii Wettynów, dziś pełen imponujących zbiorów historycznych, takich jak: skarbiec Nowe Zielone Sklepienie czy  ponownie otwarte po przerwie Historyczne Zielone Sklepienie, które w 2019 r. padło ofiarą włamania. Pusta witryna, z której zrabowano bezcenne klejnoty, ma jeszcze przez kilka miesięcy przypominać o tym smutnym wydarzeniu.

Niewątpliwymi atrakcjami Zamku są także odtworzone apartamenty reprezentacyjne Augusta II Mocnego, Zbrojownia, Gabinet Miedziorytów, Komnata Turecka czy kolekcje historycznych strojów. 

Drezno, fot. Sebastian Weingart (DML-BY)

Historię Drezna możemy poznać dzięki zastosowaniu najnowszych technik audiowizualnych. Przykładem jest multimedialna wystawa Festung Xperience w zachowanych pozostałościach Twierdzy Drezno (Festung Dresden), które znajdują się pod popularnymi nadłabskimi Tarasami Brühla. Ekspozycja zabiera w podróż do historii twierdzy i miasta. Interesujące i popularne wśród turystów ekspozycje i programy zwiedzania mają też Muzeum Transportu, Szklana Manufaktura Volkswagena, Muzeum Higieny poświęcone człowiekowi czy Panometer Dresden, rotunda z wystawami panoramicznymi.

Kulturalną mapę Drezna, a i samą sylwetkę Starego Miasta, trudno wyobrazić sobie bez Opery Sempera, czołowej sceny operowej Europy. Do Opery Sempera można nie tylko udać się na przedstawienie, ale i zwiedzić sam gmach. Wieczór w operze to doskonałe zwieńczenie dnia. Nie mniej renomowana jest Filharmonia Drezdeńska, która zaprasza na koncerty do Pałacu Kultury (Kulturpalast), gdzie znajdziemy jedną z najlepszych sal koncertowych w Niemczech.

Spacerując po starówce, można również spotkać... dwa wrocławskie krasnale. Wystarczy się uważnie rozglądać. Skąd krasnale wzięły się w Dreźnie? Zostały podarowane przez Wrocław - miasto partnerskie. W zeszłym roku obchodzono 60. rocznicę tego partnerstwa.

Drezno, fot. Frank Exß (DML-BY)
 

Aktywny wypoczynek

Całkiem nową paletę wrażeń zapewnia natomiast wyprawa do Krainy Łaby otaczającej Drezno. To istny raj dla osób zainteresowanych wypoczynkiem aktywnym, na łonie przyrody, miłośników wycieczek rowerowych i pieszych wędrówek. W ich trakcie można nie tylko cieszyć się pięknem przyrody i podziwiać krajobraz z nadłabskimi wzgórzami, ale też zwiedzać okoliczne miejscowości, w których nie brakuje atrakcji.

Miśnia, fot. Martin Förster (DML-BY)

Prym wiedzie Miśnia - miasto z piękną starówką, zamkiem Albrechtsburg górującym nad Łabą oraz jedną z najbardziej znanych manufaktur porcelany. Nie mniej popularny wśród turystów jest Moritzburg z jego położonym na wodzie, niezwykle fotogenicznym, byłym pałacem myśliwskim Augusta Mocnego. Radebeul natomiast zaprasza fanów Winnetou i Old Shatterhanda do odwiedzenia Muzeum Karola Maya, który tu mieszkał i pisał.

Miśnia, fot. Kenny Scholz (DML-BY)

Miśnia i Radebeul to także główne punkty największej kulinarnej atrakcji regionu: Saksońskiego Szlaku Wina. Tradycja winiarska liczy sobie tutaj już ponad 800 lat. Przy trasach zwiedzania Krainy Łaby leży wiele winnic, które można odwiedzać, degustować i nabywać tam wino, a co roku we wrześniu, po winobraniu, odbywają się tu wielkie festyny winiarskie.

Miśnia, fot. Christoph Münch (DML-BY)

Dodatkowego uroku Krainie Łaby dodaje fakt, że podróżować można po niej nie tylko pieszo czy na rowerze, lecz również zabytkowymi kolejkami wąskotorowymi Lößnitzgrundbahn i Weißeritztalbahn czy na wodzie: parostatkami, ale także np. na tratwach Floss lub kajakami.

Więcej informacji o atrakcjach Drezna i Krainy Łaby znajdziecie na stronie: visit-dresden.travel/pl.

A już teraz do Drezna możemy się przenieść za sprawą podcastu „Rozmowa Travelera“, w którym jeszcze dokładniej odkrywamy to niezwykłe niemieckie miasto. Co warto zobaczyć? Gdzie się wybrać? Co zjeść? Posłuchaj: