Jak głosi stare powiedzenie, prawdziwego podróżnika poznaje się po tym, bez czego może się obejść, a nie po tym, co ze sobą dźwiga w plecaku. Ta zasada nie dotyczy jednak apteczki podróżnej. To od niej zaczyna się bezpieczne podróżowanie.

Choćbyśmy byli okazem zdrowia, w podróży trzeba być przygotowanym na nieoczekiwane. Ekspozycja na słońce, kontakt ze zwierzętami, obecność owadów: zwłaszcza komarów i kleszczy – mogą stanowić zagrożenie. W związku z tym sensacje żołądkowe, ugryzienia czy oparzenia – również te słoneczne – to bardzo prawdopodobny scenariusz w czasie naszego wyjazdu. Trzeba się z nimi liczyć i odpowiednio na nie przygotować.

Oczywiście trudno stworzyć uniwersalną listę obejmującej wszystkie środki i leki, niezbędne w czasie podróży. Za każdym razem trzeba wziąć pod uwagę specyfikę regionu świata, w który się wybieramy, dostępność pomocy medycznej oraz rodzaj aktywności, jaką planujemy podejmować.

Jeśli szykujesz się na letnią wyprawę za miasto, możesz skorzystać z naszej listy środków, które powinny znaleźć się w podstawowej apteczce podróżnej.  

 

Podstawowe wyposażenie apteczki podróżnej


Apteczka podróżna, fot. Getty Images

Opatrunki

W każdej apteczce powinny znaleźć się: gaza opatrunkowa jałowa, opaska dziana, chusta trójkątna i bandaż elastyczny. Nie zapomnij o zestawie plastrów w różnych rozmiarach. Mogą przydać się stripy do zamykania ran.

 

Leki

W podróży zawsze warto mieć zapas leków przeciwbólowych (np. ibuprofen), przeciwgorączkowych, przeciwbiegunkowych (węgiel aktywowany - podawany wyłącznie powyżej 2 r.ż,  nifuroksazyd na tzw. biegunkę podróżników - konieczna konsultacja z lekarzem, czy laremid - od 6 r.ż., na objawy biegunki - uwaga, nie usuwa jej przyczyn). Przydadzą się krople żołądkowe. Warto zapakować elektrolity i witaminy wzmacniające organizm, jeśli odwodnimy go i nadwyrężymy. „Na wszelki wypadek” można mieć ze sobą antybiotyk – tu należy skonsultować się z internistą lub lekarzem medycyny podróży. Nie zapomnij o spakowaniu do apteczki leków przyjmowanych regularnie z powodu chorób przewlekłych.

 

Środki do użytku zewnętrznego

Dezynfekcja

Po pierwsze: zapas środków do dezynfekcji. Dobrze mieć żel/płyn na bazie alkoholu do oczyszczenia rąk i coś delikatniejszego do przemywania chorobowo zmienionej błony – np. płyn zawierający dichlorowodorek oktenidyny oraz fenoksyetanol lub wodę utlenioną.

Ochrona przed UV i ukąszeniami

Podstawa to oczywiście krem z filtrem oraz po balsam/spray opalaniu z panthenolem i repelenty. Warto mieć pod ręką maść, która przyniesie ulgę po ukąszeniu.

Oparzenia

W przypadku poparzeń skuteczna pierwsza pomoc to produkty Burnshield. Do dyspozycji mamy m.in. hydrożel na oparzenia, który chłodzi rany, zapobiega rozwojowi infekcji oraz zwiększa nawilżenie skóry czy kojące plastry hydrożelowe w różnych rozmiarach. Warto wiedzieć, że w przypadku poważniejszych, rozległych oparzeń dostępne są hydrożelowe kamizelki, a nawet koce.

Jak to działa? Opatrunki pooparzeniowe Burnshield chłodzą i tworzą optymalne środowisko przyspieszające gojenie się rany. Wykorzystują kojące i przeciwbakteryjne właściwości naturalnych olejków z drzewa herbacianego łącząc je z lepkim hydrożelem, który chłodzi i chroni ranę przed infekcją.

Półpłynna forma żelu, sprawia, że mogą być stosowane także na oparzenia, na których pozostają części odzieży, ponieważ poprzez przesączanie docierają bezpośrednio do skóry. Dzięki zastosowanej formule nie przywierają do ran oparzeniowych, więc ich wymiana nie podrażnia i nie powoduje bólu. Są bezpieczne do stosowania u dzieci i na oparzenia twarzy.

Z żelów i opatrunków hydrożelowych Burnshield korzystają m.in. służby medyczne, wojsko czy producenci apteczek pierwszej pomocy.

Stłuczenia

Przyda się krem na stłuczenia i obrzęki oraz na bóle stawowo-mięśniowe.

Inne

Nie zaszkodzi zasypka/talk, NaCl czyli sól fizjologiczna i wapń np. w tabletkach musujących (przyda się na odczyny alergiczne na skórze).


fot. Getty Images

Apteczka „sprzętowa”

Koc ratunkowy (NRC), rękawiczki nitrylowe, przylepiec tkaninowy, agrafka. pęseta, nożyczki, pisak, igła i nitka, sznurek, długopis, latarka/czołówka, termometr, ciśnieniomierz.

 

Dodatkowe

Środki do odkażania wody, aparat do płukania oka, maseczka do sztucznego oddychania.

 

Skompletowane? Pamiętaj, że apteczkę należy aktualizować przed każdym wyjazdem. O ile bandaże i opatrunki są „długowieczne”,  o tyle leki „po terminie” mogą być naprawdę niebezpieczne. Przypominamy też, że tekst nie zastępuje wizyty lekarskiej. Przed podróżą warto skonsultować się z lekarzem internistą lub udać się do poradni medycyny podróży.

 


Materiał powstał we współpracy z Burnshield.