Dwa lata po wybuchu pandemii koronawirusa można już mówić o pewnych podsumowaniach. Nie jest tajemnicą, że obostrzenia utrudniły funkcjonowanie wielu branżom, zwłaszcza podczas pierwszego lockdownu w 2020 r. Szczególnie odczuli to pracownicy gastronomii i usług związanych z turystyką.

Podróże w pandemii

Międzynarodowa turystyka powoli wraca do normalności. Coraz więcej krajów otwiera się na przyjezdnych zza granicy. Podróże nadal regulują jednak restrykcje. W wielu przypadkach bycie w pełni zaszczepionym ułatwia przemieszczanie się, ale nie zawsze zwalnia z wykonania testu PCR. Przez takie ograniczenia część turystów rezygnuje z dalekich wyjazdów. Popularne kierunki turystyczne tracą więc potencjalnych gości. Przykładowo w 2021 r. Bali odwiedziło rekordowo mało turystów. Przypomnijmy, że przed wybuchem pandemii wyspa była wręcz oblegana przez podróżnych.

Jak się okazuje, nie wszystkie państwa i regiony świecą pustkami. W ostatnich miesiącach Kaszmir odwiedziła rekordowa liczba turystów. Tylko w listopadzie 2021 r. podróżnych było ponad 127. tys. Władze Dżammu i Kaszmiru podkreślają, że to najlepszy miesięczny wynik od 7 lat. Dla porównania w listopadzie 2020 r. Kaszmir zwiedzało zaledwie 6327 przyjezdnych. Zadowalający wynik przyniósł również ostatni październik – prawie 93 tys. gości.

Kaszmir zyskał tysiące turystów

Jak wytłumaczyć fenomen Kaszmiru? Lokalne władze i organizacje turystyczne od kilku lat podejmują działania na rzecz promowania regionu. Kampanie reklamowe to oczywiście nie wszystko. Po drugiej fali pandemii przewodnicy górscy i inni pracownicy usług związanych z turystyką zostali zaszczepieni w pierwszej kolejności. Dzięki temu podróżni mogli czuć się bezpieczniej.

Srinagar / fot. Getty Images

Udany turystycznie rok również zakończył się w licznym gronie. 11 grudnia w Kaszmirze hucznie obchodzono Międzynarodowy Dzień Gór. Część turystów została również na Boże Narodzenie i powitanie Nowego Roku.

Gdzie leży Kaszmir?

Kaszmir to kraina geograficzna położona w Dżammu i Kaszmirze, regionie położonym na pograniczu Indii, Pakistanu oraz Chin. Przeważają tam tereny górskie. Szczególnie malowniczym miejscem jest zyskująca na popularności Kotlina Kaszmirska. Idylliczny krajobraz porośnięty lasami liściastymi przecinają charakterystyczne tarasowe uprawy ryżu i uzdrowiska klimatyczne. Główne miasto regionu to Śrinagar.

Do największych atrakcji turystycznych Kaszmiru należą między innymi jezioro Dal, jaskinie Amarnath czy ruiny zespołu świątyń Martand. Lista powodów, żeby odwiedzić ten region stale się wydłuża. Niewykluczone, że w kolejnych latach będzie to nowy turystyczny hit Azji.

Źródło: Times of India