Częstochowa leży nad Wartą na północy województwa śląskiego. Kulturowo i historycznie miasto nie jest jednak częścią Śląska, a sąsiedniej MałopolskiCzęstochowa jest całkiem dużym miastem, liczącym ok. ponad 220 tysięcy mieszkańców. Miasto położone jest w północnej części województwa – przepływa przez nie rzeka Warta. Dzięki lokalizacji na pograniczu Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej i Wyżyny Woźnicko-Wieluńskiej Częstochowa i okolice to bardzo atrakcyjny turystycznie region. To właśnie tu zaczyna się słynny Szlak Orlich Gniazd. Oto atrakcje Częstochowy.

Co zobaczyć w Częstochowie? Po pierwsze Jasna Góra

Oczywiście najbardziej znanym miejscem w Częstochowie jest bazylika jasnogórska oraz klasztor na Jasnej Górze. Znajduje się tam szczególnie czczony przez Polaków wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej. Największa pielgrzymka wiernych na Jasną Górę odbywa się co roku w sierpniu. Grupy zawodowe i społeczne wspólnie odwiedzają bazylikę przez cały rok.

Bazylika jasnogórska została wybudowana w latach 20. XV w. Wówczas była kościołem jednonawowym. Na przestrzeni wieków świątynia rozrosła się i była kilkukrotnie remontowana oraz przebudowywana. Obecnie bazylika składa się z:

  • kruchty,
  • kaplicy św. Antoniego Padewskiego,
  • naw,
  • ołtarza głównego i prezbiterium,
  • kaplicy św. Pawła Pierwszego Pustelnika,
  • kaplicy Najświętszego Serca Pana Jezusa,
  • kaplicy Świętych Relikwii,
  • zakrystii i krypt grobowych.

To główny ośrodek kultu maryjnego w Polsce z bogatą historią. Zwiedzanie zainteresuje nie tylko katolików. Wierni, którzy chcą jak najpełniej przeżyć ten czas, mogą zostać na Apel Jasnogórski – uroczyste nabożeństwo sprawowane od 1953 r. codziennie o godzinie 21:00.

Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej to nie jedyny chrześcijański akcent w mieście. Zwiedzających mogą zainteresować również Muzeum Monet i Medali św. Jana Pawła II czy Bazylika Archikatedralna Sanktuarium Świętej Rodziny.

Atrakcje Częstochowy. Najciekawsze muzea

Miłośnicy sztuki na pewno będą zadowoleni z wizyty w częstochowskiej Miejskiej Galerii Sztuki. Jak czytamy na stronie internetowej: to miejsce indywidualnej refleksji i zachwytu w obcowaniu z różnymi formami […] malarstwem, rzeźbą, grafiką, ceramiką, fotografią i in. Od lat 70. ubiegłego wieku odbyło się tu ponad 600 wystaw, na których można było podziwiać prace między innymi Zdzisława Beksińskiego. MSG wybiera nie tylko znane nazwiska, ale też nowe talenty. Młodzi artyści mogą dać się odkryć w konkursach plastycznych.

Aby jak najlepiej poznać miasto, warto zajrzeć też do Muzeum Częstochowskiego, które jest najstarszą instytucją kultury w regionie. Placówka podtrzymuje tradycje i pamięć o historii. Wpływa również na życie społeczne i kulturalne zarówno mieszkańców, jak i turystów. Poza wystawami stałymi i czasowymi ciekawą inicjatywą są Gabinety Wybitnych Częstochowian.

Muzeum Częstochowskie ma kilka oddziałów. Jeden z najpopularniejszych to Dom Poezji. Muzeum Haliny Poświatowskiej. Wystawę poświęconą poetce można oglądać w domu, w którym po wojnie zamieszkała rodzina Mygów (panieńskie nazwisko Poświatowskiej). Istnieje też Ławeczka Haliny Poświatowskiej, znajdująca się przy alei Najświętszej Maryi Panny. Ta słynna ławeczka stanowi pomnik poetki, odsłonięty w 2007 roku w Częstochowie. Pomnik to kobieta na ławeczce, u której stóp znajduje się kot. Na chodniku widzimy zaś tablicę informacyjną.

Zwolennicy podróży pociągiem powinni zajrzeć też do Muzeum Historii Kolei w Częstochowie.

Atrakcje w Częstochowie – Muzeum Zapałek

Doskonałym miejscem do odwiedzenia jest Muzeum Zapałek, które zostało założone w 1882 roku. Właśnie w owym czasie powstała pierwsza fabryka zapałek na ziemiach polskich. Ciekawostką jest fakt, że zabytkowa linia produkcyjna działa po dziś dzień i do teraz są tam produkowane zapałki. Mamy okazję na żywo, na własne oczy zobaczyć jak produkowano zapałki, co z pewnością zaciekawi nasze pociechy i przyciągnie ich uwagę na dłużej. 

Atrakcje w Częstochowie – Promenada Czesława Miłosza

Kolejną intrygującą atrakcją jest Promenada Czesława Niemena. Jest to prawie 2-kilometrowa aleja w dzielnicy Północ. W znajdującej się tam szerokiej alei wydzielono również dróżkę rowerową. Po bokach promenady spotkamy takie atrakcje jak boiska, amfiteatry, bary, place zabaw. Jeżeli zatem szukamy miejsca na spacer w Częstochowie, to promenada będzie do tego idealna. Znajdziemy tutaj atrakcje w Częstochowie dla nastolatków oraz atrakcje w Częstochowie dla dzieci. 

Atrakcje w Częstochowie dla dorosłych – Lasek Aniołowski

Jest to sztuczny kompleks leśny, doskonały na spacery. Dawniej był to poligon wojskowy, ale z powodu zalesienia doszło do powstania pięknego pięknego oraz kolorowego lasku, w którym dzisiaj znajduje się park z utwierdzonymi ścieżkami, ławkami, a także miejscami do rozpalenia ogniska czy innych podobnych atrakcji. Taki romantyczny wieczór na łonie przyrody na pewno przypadnie do gustu wszystkim parom. Lasek Aniołowski jest parkiem miejskim o charakterze lasu, który znajduje się na pograniczu dzielnic Północ i Wyczerpy-Aniołów. Do lasu od strony centrum prowadzi Promenada Czesława Miłosza, zaś od północnego wschodu sąsiaduje pasmo wzgórz Góry Kawie

Na terenie aktualnego lasu przed I wojną światową utworzono poligon wojskowy. W czasie II wojny światowej poligon był używany przez wojska niemieckie, a po 1945 r. przez stacjonujące w Częstochowie oddziały Ludowego Wojska Polskiego. 

Atrakcje w Częstochowie dla nastolatków – Park Lisiniec

W parku tym znajdują się trzy duże zbiorniki wodne z ciekawymi nazwami: Adriatyk, Bałtyk i Pacyfik. To właśnie tutaj mieszkańcy spędzają czas w okresie upałów, ponieważ mogą się ochronić w chłodnej wodzie w parku i przy okazji skorzystać z zabaw na świeżym powietrzu. Park Lisiniec stanowi ponad 40 ha terenów zieleni położonych w zachodniej części miasta, Znajdziemy tu ścieżkę rekreacyjną o długości 2,5 km, wypożyczalnię sprzętu pływającego (kajaki, rowery wodne, deski SUP), skate park, a także 2 korty tenisowe i park linowy. Nie ma zatem możliwości, żeby nastolatek nudził się w Lisińcu. Przykładowo atrakcje w Mikołajkach czy atrakcje w Wiśle są równie interesujące jak te, których możemy doświadczyć, przebywając w Częstochowie

Atrakcje w Częstochowie dla dzieci – Ratusz

Znajduje się on w Śródmieściu. Stanowi klasyczny obiekt, którego budowa odbyła się w latach 1829–1836, po połączeniu dwóch miast. Obecnie znajduje się tutaj Muzeum Częstochowskie, ale to ratusz stanowi ten najbardziej reprezentatywny. Znajdziemy w nim stałą wystawę historyczną „Dzieje Miasta Częstochowy”. Dzieci odczuwają radość i ekscytację z powodu tego, że odkrywają coś nowego. A już wejście na szczyt ratusza i spojrzenie z góry to spełnienie ich największych marzeń. Warto zafundować dziecku taką wycieczkę i tym samym taką przyjemność.

Częstochowa rekreacyjnie

Częstochowa to świetny kierunek na wiosenne i wakacyjne wycieczki. W okolicy jest wiele miejsc, w których można aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu. Przede wszystkim wspomniany już Szlak Orlich Gniazd, na którym znajduje się między innymi zamek Ogrodzieniec (ok. 65 km od Częstochowy) i zamek w Olsztynie (18 km).

Niedaleko miasta położony jest też malowniczy rezerwat przyrody Sokole Góry, z typowym dla Jury Krakowsko-Częstochowskiej krasowym krajobrazem. Nie musimy też wyjeżdżać z Częstochowy. Czas na łonie natury warto zaplanować w Parku im. Stanisława Staszica. Na słabszą pogodę poleca się Park Wodny.

Pozostałe atrakcje w Częstochowie

Bez wątpienia, będąc w Częstochowie, nie sposób pominąć wioski oddalonej od centrum miasta o kilka kilometrów – wioski Mstów. Jest ona niesamowicie malowniczą wsią, w której znajdziemy mnóstwo zabytków, takich jak Zespół Klasztorny, który pozwala poczuć się jak w twierdzy. Jest on dość dużym obiektem jak na wielkość wsi.

Innym ciekawym miejscem w Częstochowie jest oczywiście Stary Rynek. Ten skromny plac o wymiarach 100 x 66 m stanowił miejsce krzyżowania się szlaków handlowych. Przez lata było ono centrum handlowym, a jego znaczenie zaznaczył Ratusz. Stary Rynek nie wydaje się szczególnie fascynującym miejscem, ale to tutaj kończy się Szlak Orlich Gniazd. Istnieją nawet doniesienia, że w karczmie przy rynku nocował Napoleon Bonaparte przed atakiem na Moskwę.

Jak widać, Częstochowa jest miejscem niezwykle bogatym w różnego rodzaju zabytki i wiążące się z nimi historie. Aby zwiedzić wszystko w sposób dokładny, potrzebowalibyśmy co najmniej kilku dni intensywnego zwiedzania. Nie da się jednak ukryć, że miasto to posiada niepowtarzalny urok, któremu nie sposób się oprzeć. Kto choć raz odwiedził Częstochowę, z pewnością jeszcze do niej wróci.