Trentino to górski region północno-wschodnich Włoch, spokojne miasteczka i wsie w otoczeniu bajkowych krajobrazów Dolomitów.

Włoskie królestwo sportów zimowych
Trentino to włoskie królestwo sportów zimowych. Narciarstwo zjazdowe i biegowe, snowboard, skitouring (połączenie alpinizmu z narciarstwem zjazdowym), freeride (zjazdy po niewyznaczonych trasach), wędrówki na rakietach śnieżnych, funparki, nauka narciarstwa w przedszkolach śnieżnych dla dzieci – to tylko niektóre zalety tego regionu.

fot. Pietro Masturzo Do tego jeszcze świetnie przygotowane trasy narciarskie (ponad 800 km), do dyspozycji narciarzy ruchome chodniki przewożące do kolejnych wyciągów, nieskażona natura, przepiękne widoki, restauracje i bary ze znakomitymi lokalnymi przysmakami, SPA i miejsca noclegowe o wysokim standardzie. Krótko mówiąc: wysmakowany lifestyle. Tu się po prostu aktywnie wypoczywa i cieszy życiem.

Ośrodki narciarskie w regionie
W regionie Trentino funkcjonuje ponad 1200 ośrodków oferujących noclegi i posiłki. Są to komfortowe miejsca o zróżnicowanym standardzie, poczynając od gospodarstw agroturystycznych skrytych w zacisznych dolinach, poprzez pensjonaty i hotele. fot. Carlo Baroni

Trentino to bogactwo ekskluzywnych ośrodków narciarskich:
• Val di Fassa  (220 km tras, część oświetlona nocą, funparki, snowboard, narciarstwo biegowe i zjazdowe)
• San Martino di Castrozza (60 km tras do narciarstwa alpejskiego i 30 km tras narciarstwa biegowego, zjazdy saneczkowe)
• Val di Fiemme (narciarstwo biegowe i zjazdowe)
• Monte Bondone (narciarstwo zjazdowe i biegowe, snowboard, Snowpark Monte Bondone z infrastrukturą olimpijską)
• Paganella (50 km tras, 17 wyciągów, Park Adamello Brenta)
• Val di Sole (150 km tras do narciarstwa alpejskiego i 55 km do narciarstwa biegowego)
• Campiglio/Pinzolo (150 km tras zjazdowych i 22 km do narciarstwa biegowego)
W ośrodkach dostępne są ponadto baseny, lodowiska, przedszkola śnieżne, hale sportowe, siłownie, wypożyczalnie sprzętu sportowego. Są tutaj również warunki do uprawiania nordic walkingu czy fitnessu, warto też skorzystać ze SPA. Transport pomiędzy ośrodkami narciarskimi zapewniają skibusy.
Warunki do zimowego wypoczynku są idealne: dużo sportu na świeżym powietrzu wśród zapychających dech w piersiach widoków dostojnych Dolomitów, atrakcyjne rozrywki i pełen relaks. O takim zimowym urlopie marzy każdy.

Nie tylko na narty
W regionie popularną formą aktywności są spacery po wzgórzach i dolinach na rakietach śnieżnych.

fot. Luca Catalano Gonzaga Nie trzeba więc być sportowcem, by skorzystać z uroków zimy w Dolomitach. Spacery po górach, w grupie przyjaciół czy z przewodnikiem, to sposób na poznanie atrakcji turystycznych, podziwianie krajobrazów, poznawanie uroków przyrody. Na rakietach śnieżnych warto przemierzyć choć kilkanaście kilometrów przez Park Przyrody Adamello Brenta czy Park Paneveggio, można tam spotkać koziorożca czy zobaczyć orła. Trentino gwarantuje aktywny urlop, pełen niezapomnianych wrażeń. Każdy miłośnik białego szaleństwa znajdzie tu coś dla siebie i z pewnością liczyć może na jedne z lepszych zimowych wakacji we włoskim klimacie.