Ile jest wsi w Polsce?

Zgodnie z ustawą o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych z 2003 roku, wieś to jednostka osadnicza o zwartej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych nieposiadającą praw miejskich lub statusu miasta. Aktualnie w Polsce istnieje ponad 43 tys. wsi. Najwięcej wiosek zlokalizowanych jest w województwie mazowieckim (blisko osiem tysięcy), łódzkim oraz w Wielkopolsce (niespełna 4,5 tys.). Z kolei województwa, w których znajduje się najmniejsza liczba wsi, to śląskie, lubuskie i opolskie (niewiele ponad tysiąc). 

Liczba wsi w poszczególnych województwach: 

 1. woj. mazowieckie – 7843;
 2. woj. łódzkie – 4472;
 3. woj. wielkopolskie – 4356;
 4. woj. lubelskie – 3333;
 5. woj. podlaskie – 3278;
 6. woj. kujawsko-pomorskie – 2812;
 7. woj. warmińsko-mazurskie – 2399; 
 8. woj. dolnośląskie – 2359;
 9. woj. świętokrzyskie – 2272;
 10. woj. małopolskie – 1835;
 11. woj. zachodniopomorskie – 1738;
 12. woj. pomorskie – 1710;
 13. woj. podkarpackie – 1548;
 14. woj. śląskie – 1097;
 15. woj. lubuskie – 1053;
 16. woj. opolskie – 1017. 

Warto podkreślić, że liczba wsi w Polsce ulega ciągłej zmianie. 1 stycznia 2022 roku, na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów, prawa miejskie otrzymały: Pruszcz (woj. kujawsko-pomorskie), Izbica (woj. lubuskie), Lutomiersk (woj. łódzkie), Bolimów (woj. łódzkie), Cegłów (woj. mazowieckie), Nowe Miasto (woj. mazowieckie), Kaczory (woj. wielkopolskie), Jedlnia-Letnisko (woj. mazowieckie), Olsztyn (woj. śląskie) oraz Iwaniska (woj. świętokrzyskie).

W 2023 r. na mapie Polski przybędzie aż 15 nowych miast: Jeżów (woj. łódzkie), Dąbrowice (woj. łódzkie), Rozprza (woj. łódzkie), Ujazd (woj. mazowieckie), Latowicz (woj. mazowieckie), Bodzanów (woj. mazowieckie), Jastrząb (woj. mazowieckie), Jadów (woj. mazowieckie), Książ Wielki (woj. małopolskie), Czarny Dunajec (woj. małopolskie), Łopuszno (woj. świętokrzyskie), Piekoszów (woj. świętokrzyskie), Miękinia (woj. dolnośląskie), Włodowice (woj. śląskie) oraz Miasteczko Krajeńskie (woj. wielkopolskie). 

Największa wioska w Polsce

Największa wieś w Polsce pod względem powierzchni to Zawoja. Położona w województwie małopolskim, w powiecie suskim, przy granicy ze Słowacją wioska zajmuje powierzchnię ponad 100 kilometrów kwadratowych i 18 km długości, co czyni ją także najdłuższą polską wsią. Co ciekawe, ta licząca niespełna 6,5 tys. mieszkańców wieś – mimo że nie posiada praw miejskich – cieszy się dużą popularnością wśród turystów.

Czy warto jechać do Zawoi? Zdecydowanie tak! Na odwiedzających czeka tu wiele atrakcji, m.in. Ośrodek Edukacyjny Babiogórskiego Parku Narodowego, Skansen im. Józefa Żaka, Klasztor Karmelitów Bosych czy Ścieżki edukacyjne Babiogórskiego Parku Narodowego. 

Z kolei największą wsią w Polsce pod względem liczby ludności są Kozy w województwie śląskim. Według dostępnych danych w bazie GUS, w 2022 roku wioska odnotowała 12 271 mieszkańców. Dla porównania – w Opatowicach, czyli najmniej zaludnionym polskim mieście, mieszka zaledwie 338 osób. 

Ranking największych wsi w Polsce

Największą liczbę osób zamieszkujących wsie notuje województwo podkarpackie. Prawie 6 na 10 osób w tym regionie żyje w gospodarstwach wiejskich. Natomiast najbardziej zurbanizowanym województwem jest śląskie, gdzie nieco ponad 20% populacji to mieszkańcy wsi.  

Największe wsie w Polsce pod względem liczby mieszkańców – ranking: 

 1. Kozy (woj. śląskie) – 12 271 mieszkańców;
 2. Koziegłowy (woj. wielkopolskie) – 11 878;
 3. Pawłowice (woj. śląskie) – 9771;
 4. Wola (woj. śląskie) – 8657;
 5. Jabłonna (woj. mazowieckie) – 8176;
 6. Świerklany (woj. śląskie) – 7652;
 7. Raszyn (woj. mazowieckie) – 7477;
 8. Sierakowice (woj. pomorskie) – 7373;
 9. Luzino (woj. pomorskie) – 7264;
 10. Józefosław (woj. mazowieckie) – 7130.

Dane ze strony polskawliczbach.pl

Jak się nazywa najmniejsza wieś w Polsce?

Położona w województwie lubelskim, w powiecie hrubieszowskim, Dąbrowa uchodzi za najmniejszą wieś w Polsce. W 2018 roku wioskę zamieszkiwały tylko dwie osoby – pan Marian Kołtunicki, który od ponad dekady piastuje funkcję sołtysa, oraz jego żona Zofia. – Mieszkamy tu sami już z pięć lat. Córki były, ale wyjechały do Zamościa. Jedna do pracy, druga się tam uczy. Nie chciały mieszkać na odludziu. Kto tu będzie siedział. Nawet większe wioski się wyludniają – zdradził Kołtunicki w rozmowie z Wirtualną Polską. 

Nie zawsze jednak tak było. W przeszłości wioska tętniła życiem, a liczba mieszkańców wynosiła 50 osób. Niestety z upływem czasu, opuszczone domy wyrastały tutaj jak grzyby po deszczu, co spowodowało, że dzisiaj Dąbrowa uważana jest za najmniejszą wieś w Polsce. – Linie energetyczne już u nas likwidują. Mi na razie prądu nie odcinają, ale na drugim końcu wsi słupy pozabierali. Dużo domów zostało, ale w domach nikogo nie ma – mówił sołtys dla WP. 

Źródła: Ustawa o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych, polskawliczbach.pl, Wirtualna Polska, własne.