Największe parki rozrywki: Worlds of Adventure

Największy park rozrywki na świecie nie znajduje się w USA, jak myśli większość osób. Rzeczywiście przez lata tak było. Sytuacja ta zmieniła się jednak w roku 2016, kiedy to w Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie) otwarty został Worlds of Adventure. Ta strefa zabawy ulokowana jest na 140,000 m² i obecnie jest liderem w kategorii największych parków. Długo to jednak nie potrwa. Niedaleko Worlds of Adventure powstaje kolejny gigant, który ma być jeszcze większy. Jego otwarcie zaplanowano na 2020 r. 

Największą atrakcją tego obszaru jest możliwość spotkania się z bohaterami słynnych komiksów, kreskówek czy filmów. Park podzielony jest na strefy. Jedną z nich jest przygoda z postaciami Marvela w tym m.in. Spider Manem czy Kapitanem Ameryką. Kolejna to bohaterowie z Cartoon Network. 

Oczywiście na tym nie zamyka się lista ciekawych punktów tego obszaru. Worlds of Adventure to raj dla miłośników rozmaitych kolejek górskich. Jest ich aż 20. 

Największe parki rozrywki: Disney World

Disney World to amerykański park rozrywki, który długo zachowywał status największego na świecie. Powstał w 1971 r. Miejsca tego nie trzeba przedstawiać chyba nikomu. Wątpliwe, żeby była osoba, która nie słyszałaby o kreskówkach Walta Disneya. Park znajduje się na Florydzie w miejscowości Lake Buena Vista i mierzy ponad 120, 000 m². Właściciele parku zadbali o wygodny dojazd do niego. Miejsce to jest połączone z Orlando specjalnym pociągiem. 

Jego główną atrakcją jest pięć parków tematycznych. 

Pierwszym jest Magiczne Królestwo, które rocznie odwiedza 17 060 000 gości. Składa się ono z sześciu krain ulokowanych na planie koła. Należą do nich stylizowana na XX w. Ulica Główna, Kraina Przygody, Kraina Pogranicza, utrzymany w stylu kolonialnym Plac Wolności, Kraina Jutra i Fantazji. Centralny punkt okręgu to miejsce, w którym znajduje się Zamek Kopciuszka rozbłyskujący wieczorem różnobarwnymi światłami tysiąca fajerwerków. 
Epcot składa się z dwóch krain. Można w nich podziwiać Krainę Przyszłości pełną wynalazków i futurystycznych ozdób oraz miejsce nawiązujące do atrakcji różnych państw. 


Zwierzęce Królestwo Disneya to możliwość zwiedzania naturalnych krain pełnych rozmaitych gatunków. Goście mogą obserwować dzikie zwierzęta na Safari czy różnego rodzaju akwaria. 


Disney-MGM to z kolei wyprawa to świata filmowego. Można tu zaszaleć na wspaniałych tematycznych rollercoasterach, które nawiązują tematycznie np. do postaci Indiany Jonesa. Strefa stylizowana jest na słynne Hollywood. Można liczyć również na pokazy kaskaderów. 
Toy Story Land to najmłodsza część parku, którą otwarto 2018. Jest to oczywiście kraina nawiązująca do tematyki znanej na całym świecie kreskówki.
Oprócz tego w Disney World znajdują się parki wodne, niezliczone ilości kolejek, rollercoasterów, pola golfowe, atrakcyjnie rozplanowane tory wyścigowe, centra sportowe, liczne punkty gastronomiczne, hotele i wiele innych. 

Obszar tego parku jest naprawdę wielki. Na szczęście przemieszczanie się po jego terenie ułatwia gościom możliwość skorzystania z autobusu czy kolejek. 

Największe parki rozrywki: Six Flags Magic Mountain

Nieopodal Los Angeles znajduje się Six Flags Magic Mountain, który działa w miasteczku Valencia od 1971 r. To kalifornijski park rozrywki, który cieszy się olbrzymią popularnością. Swoją sławę zdobył tym, że jest to obszar, w którym swego czasu działało najwięcej rollercoasterów. Na terenie tego parku funkcjonuje ich aż 19. Obecnie więcej ich (o jedną) jest tylko w wymienionym powyżej Worlds of Adventure. Niektóre konstrukcje zostały przeniesione do innych punktów, a w ich miejscu stanęły bardziej nowoczesne.

Six Flags to koncern, który posiada wiele swoich punktów. Kolejny, o trzy lata młodszy, znajduje się w Jackson (New Jersey). To również obiekt, który zapisał się w księdze rekordów. W parku tym znajduje się najwyższa i najszybsza na świecie kolejka górska. Korzystanie z niej nie jest polecane osobom, które cierpią na lęk wysokości. Konstrukcja mierząca 139 m naprawdę może wywoływać gęsią skórkę. Jest to jednak wspaniały obiekt dla miłośników tego typu rozrywki, którzy dobrze czują się nad ziemią i uwielbiają adrenalinę. Drugim wyróżnikiem tego rollercoastera jest prędkość, z jaką przemierza się tor. Momentami wagony osiągają aż 206 km/h. To świetna frajda, ale nie dla każdego. Nie wszyscy poradzą sobie z takimi emocjami.

Największe parki rozrywki: Disneyland Resort Paris

Największy park rozrywki w Europie to paryski Disneyland. Jest to jednocześnie pierwszy tego typu obiekt na Starym Kontynencie. Tematycznie nawiązuje on do kultury Disneya. Park został otwarty w roku 1992. Pierwotnie działał jednak pod inną nazwą. Znany był ówcześnie jako Euro Disney Resort. 

Miejsce to składa się z dwóch głównych parków tematycznych. Pierwszy z nich to Disneyland Park, który działa od początku powstania tego miejsca. Obszar ten został stworzony z pięciu różnych krain. Są to podobne strefy do tych, które można zwiedzać we florydzkim odpowiedniku. Goście mogą zatem bawić się w obszarach nawiązujących architekturą do XX w., eksplorować futurystyczne tereny, zatopić się w przygodę znaną z filmów (Indiana Jones, Piraci z Karaibów itp.), przenieść się w bajkową fantazję czy poczuć atmosferę Dzikiego Zachodu w Pograniczach. 

Drugi obszar tematyczny zdecydowanie bardziej przypadnie do gustu dorosłym zwiedzającym. Jest to Walt Disney Studios. Ta część parku została otwarta w 2002 r. Składa się ona z czterech krain. Wszystkie związane są ze światem filmowym. Można w nich podziwiać motywy i tajniki powstawania różnych hitów kinowych. 

Noclegi można spędzać w uroczej wiosce Disney Village, która jest profesjonalnym campingiem zapewniającym komfortowe warunki. Do dyspozycji są oczywiście również hotele. Klienci mogą korzystać także z pól golfowych. 

Największe parki rozrywki: Europa-Park

Europa-Park nie jest drugim co do wielkości obiektem w Europie po paryskim Disneylandzie. Zajmuje dopiero czwarte miejsce. W rankingu stworzonym na podstawie powierzchni ustępuje miejsca wiedeńskiemu Praterowi i holenderskiemu Duinrellowi. Jest on jednak tak atrakcyjny, że warto przytoczyć go w tym zestawieniu. 

Park został założony w roku 1975 w niemieckiej miejscowości Rust. To największe tego typu miejsce zabawy u naszych zachodnich sąsiadów. Pod względem ilości odwiedzających go ludzi, zajmuje drugie miejsce w Europie, zaraz po paryskim Disneylandzie. Goście mogą zwiedzać aż 18 krain tematycznych. Odzwierciedlają one kulturę i architekturę rozmaitych państw Starego Kontynentu i najbardziej znanych ich regionów. Największym zainteresowaniem cieszy się las wzorowany na ten, który znany jest z baśni Braci Grimm. 

Oczywiście nie mogło w nim zabraknąć kolejek górskich. Znajduje się ich 13. Na terenie parku zlokalizowany jest także kemping oraz kilka hoteli, z czego jeden jest wyjątkowo uroczy z wyglądu. Został on zaprojektowany na wzór rzymskiego Koloseum. Każdy, kto odwiedza największe parki rozrywki w Europie, powinien na swojej mapie umieścić ten punkt, jako konieczny do zaliczenia. 

Największe parki rozrywki: Legoland

Pisząc o największych i najciekawszych zarazem parkach rozrywki, grzechem byłoby nie wspomnieć o duńskim Legolandzie, którego powierzchnia wynosi 123 000 m². Obiekt powstał w 1968 r. Jest on swoistym hołdem złożonym uwielbianym na całym świecie klockom LEGO. Niemal wszystko jest tu z nich zbudowane. 

Goście mogą zwiedzać różne miasteczka, w których znajdują się znane budowle pochodzące z rozmaitych państw. W błędzie są ci, którzy myślą, że w parku można oglądać jedynie atrakcje związane z klockami. Znajdują się w nim również karuzele, kolejki górskie, kina czy teatry.

Największe parki rozrywki: Ferrari World

Największe parki rozrywki zazwyczaj kojarzą się z olbrzymimi terenami zabawy, które znajdują się pod gołym niebem. Można jednak znaleźć również i takie, które są zadaszone. Największa konstrukcja tego typu znajduje się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jest nią Ferrari World, który ulokowany jest w stolicy kraju, czyli Abu Dhabi.

Park zajmuje teren o powierzchni 86 000 m². Jest to idealne miejsce dla miłośników Formuły 1 i sportowych samochodów. Największą jego atrakcją jest kolejka górska, która ma kształt superszybkiego Ferrari F430 Spider. Porusza się ona po torze stylizowanym na słynną włoską Monzę, na której rozgrywane są wyścigi z cyklu Grand Prix. Rollercoaster rozpędza się do prędkości 100 km/h. Trasa jest dość kręta, co sprawia, że osoby przebywające w kolejce odczuwają znacznie większą szybkość. 

Dodatkowymi atrakcjami są także kolejki wodne, symulatory F1 i nowoczesne kina 4-d.