Wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Wielka Wyspa Piaszczysta – znana też jako Wyspa Fraser – ma nową nazwę. Po wielu latach odzyskała oficjalny tytuł nadany jej przez rdzennych mieszkańców.

Wyspa Fraser ma nową/starą nazwę

Na początku tego tygodnia władze australijskiego stanu Queensland ogłosiły, że największa na świecie piaskowa wyspa będzie teraz nazywała się K’gari, co w języku pierwotnych mieszkańców wyspy – ludu Butchulla – oznacza „raj”. Z tej okazji w niedzielę odbyła się oficjalna uroczystość, w której wzięli udział rdzenni mieszkańcy K’gari oraz minister środowiska Meaghan Scanlon. Jak zauważyła, określenia „Wyspa Fraser” lub „Wielka Wyspa Piaszczysta” były obraźliwe dla ludu Butchulla.

Zmianę nazwy poparł również dyrektor generalny miejscowej agencji turystycznej Fraser Coast Tourism and Events.

– Powrót do korzeni podkreśla kulturowe znaczenie tego miejsca – komentuje w rozmowie z serwisem Honey Travel.

Jak dodaje, określenie „raj” ideale opisuje wyspę. Największa na świecie wyspa piaskowa jest jednocześnie jednym z najbardziej dziewiczych regionów.

Zmiany na mapie Australii

Pierwsze próby przywrócenia pierwotnej nazwy wyspie K’gari podjęto jeszcze w ubiegłym wieku. W sumie cały proces trwał prawie 30 lat. Członkom ludu Butchulla chodziło nie tylko o powrót do tradycji. Nazwanie wyspy na cześć Elizy Fraser było dla nich bolesne. Statek kobiety rozbił się u brzegu K’gari  1836 r. Ona sama należała do kolonizatorów, którzy doprowadzili do masakry i wywłaszczenia rdzennych ludów.

Butchulla cieszą się ze swojego sukcesu, ale wiedzą, że miejscowi i turyści nie od razu przestawią się na nowe nazewnictwo. Podobnie było w przypadku Uluru (dawniej Ayers Rock).

Część miejscowych firm, tak jak wspomniana agencja turystyczna Fraser Coast Tourism and Events, również planuje zmienić swoje nazwy tak, aby odpowiadały faktycznemu stanu rzeczy.