Najstarsze parki narodowe świata: Yellowstone

Najstarszy park narodowy świata to mieszczący się w USA Yellowstone. Znajduje się on na terytoriach należących do trzech stanów: Idaho, Wyoming i Montana. Nie trudno się zatem domyślić, że jego powierzchnia jest duża. Obszerność tej enklawy przyrody szacowana jest na 8980 km². Yellowstone został założony 01.03.1982 r. Nazwa pochodzi od koloru (żółtego) skał, które w dużej części zajmują ten obszar. Leży on bowiem w górach skalistych.

To, co wyróżnia ten naturalny park, to fakt, że został on utworzony na podłożu wulkanicznym. Specjaliści dowiedli, że pod jego powierzchnią znajdują się potężne komory magmowe. Prowadzone badania pozwalają przypuszczać, że gdyby wulkan stał się aktywny i doszłoby do jego wybuchu, siła eksplozji i pokłady znajdującej się magmy mogłyby doprowadzić do całkowitego zniszczenia Stanów Zjednoczonych. Na szczęście stale prowadzony monitoring nie wskazuje, że jest to scenariusz, który miałby się spełnić. Ostatnia erupcja najprawdopodobniej miała miejsce 640 tys. lat temu.

Yellowstone przyciąga turystów różnorodnymi atrakcjami. Znajdują się tu piękne kaniony, w tym ten najbardziej znany na świecie – Wielki Kanion, jeziora, rzeki, czy gorące gejzery zachwycające rozmaitymi barwami. Wystrzeliwana z nich ciepła woda zasila okoliczne rzeki, co sprawia, że nie zamarzają one nawet w trakcie zimy, a w wielu miejscach można się w nich kąpać. Temperatura wyrzucanych wód sięga nawet wartości 95 st. C. Ciekawostką jest fakt, że w wielu miejscach parku wysokość sprawia, że wrze ona już w 93 st. C. Najbardziej znanym gejzerem jest Old Faithful. Swoją sławę zdobył aktywnością. Wybucha on średnio 17 razy na dobę. 

To także teren, na którym znajduje się blisko 290 wodospadów. Największy z nich mierzy 94 metry wysokości. Oczywiście można tam podziwiać olbrzymie bogactwo roślinności. Na terenie parku schronienie znajdują m.in. niedźwiedzie brunatne i grizzly, bizony, wilki czy jelenie wapiti. 

Trzęsienia ziemi to stałe zjawisko występujące na tym obszarze. W ciągu roku występuje ich między 1-3 tys.