Najstarsze hotele na świecie: Nishiyama Onsen Keiunkan

Najstarszy hotel na świecie zdążył już trafić do Księgi Rekordów Guinnessa. Wyróżnienie to przypadło w udziale japońskiemu obiektowi Nishiyama Onsen Keiunkan, znajdującemu się w  prefekturze Yamanashi, u podnóża południowych Alp Japońskich. Hotel został założony w roku 705, a zatem gości u siebie podróżnych nieprzerwanie od ponad 1300 lat.

Początkowo ośrodek zawdzięczał swoją popularność głównie lokalnym gorącym źródłom, z których czerpał (i nadal czerpie!) bieżącą wodę. Jego pierwszym właścicielem był niejaki Fujiwara Mahito, syn służącego cesarza Japonii. Choć wydaje się to nieprawdopodobne, przez wszystkie stulecia swego istnienia hotel pozostawał w rękach tej samej rodziny, zarządzającej nim zresztą do dzisiaj (w 52. pokoleniu!). Jak widać, pojęcie tradycji rodzinnej zdążyło nabrać w Japonii zupełnie niecodziennego charakteru.

W ciągu ostatniego ćwierćwiecza Nishiyama Onsen Keiunkan przechodził kilka poważnych renowacji, zachowując jednak swój niepowtarzalny styl architektoniczny. W 2005 roku zdecydowano się zaopatrzyć każdy pokój w prywatną łazienkę z wodą pochodzącą ze źródeł – od tego momentu goście mogą zatem samodzielnie decydować, czy chcą zażywać relaksującej kąpieli w samotności, czy w łaźni ogólnodostępnej.

Jak przystało na najstarszy hotel świata, japoński obiekt wyposażony jest w zabytkowe meble i artefakty, zaś personel obsługuje gości w tradycyjnych kimonach nibu-shiki. W trosce o odpowiednią atmosferę, długo wzbraniano się przed podłączeniem obiektu do internetu. Nastąpiło to ostatecznie dopiero w 2019 roku, na wyraźne życzenie klientów hotelu.