Coroczna akcja „Darmowy Listopad”, organizowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, powraca już po raz 12. W wydarzeniu udział wezmą najbardziej znane polskie rezydencje królewskie, które bezpłatnie udostępnią zwiedzającym część swoich zbiorów. Oprócz podziwiania stałych i czasowych wystaw, odwiedzający będą mogli wziąć udział także w wielu inspirujących spotkaniach edukacyjnych, konferencjach czy warsztatach. 

Darmowy listopad w rezydencjach królewskich

Pierwsza edycja akcji „Darmowy Listopad”, której organizatorem jest MKiDN, odbyła się w 2012 roku. Jej główny celem było zwiększenie dostępności do narodowych instytucji kultury oraz zachęcenie – przede wszystkim młodszego pokolenia – do odwiedzenia miejsc o szczególnym znaczeniu dla historii Polski.

Od samego początku w wydarzeniu udział biorą najsłynniejsze polskie rezydencje królewskie, takie jak Zamek Królewski na Wawelu, Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie czy Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Z każdym rokiem grono placówek powiększało się, a zainteresowanie całą akcją stale rosło. 

W ostatnich latach do akcji dołączyły m.in. muzea w Sandomierzu, Lublinie i Malborku, które również mają zamkowe siedziby, oraz Zamek Żupny w Wieliczce. Z kolei w 2022 r. swoje zbiory udostępnił Zamek Królewski w Poznaniu, ale i oddziały Muzeum Zamkowego w Malborku – w Kwidzynie i Sztumie. Przypomnijmy, że w 2020 r. ze względu na pandemię COVID-19 akcja „Darmowy Listopad” w całości zorganizowana była w formie online. 

„Darmowy Listopad 2023” – lista obiektów

Pełna lista obiektów biorących udział w tegorocznej edycji prezentuje się następująco: 

 1. Zamek Królewski na Wawelu
 2. Zamek Lubelski  
 3. Łazienki Królewskie w Warszawie
 4. Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
 5. Zamek Królewski w Poznaniu
 6. Zamek w Malborku
 7. Zamek w Sztumie (Oddział Muzeum Zamkowego w Malborku)
 8. Zamek w Kwidzynie (Oddział Muzeum Zamkowego w Malborku)
 9. Zamek Królewski w Sandomierzu
 10. Zamek Żupny w Wieliczce
 11. Zamek Królewski w Warszawie

Co warto zobaczyć podczas „Darmowego Listopada”?

 • Zamek Królewski na Wawelu udostępnia wystawę czasową „Obraz Złotego Wieku” oraz wystawę stałą „Reprezentacyjne Komnaty Królewskie”. Ponadto odwiedzający mogą skorzystać ze 100 bezpłatnych lekcji muzealnych prowadzonych przez wawelskich edukatorów.
 • Zamek Lubelski przygotował bezpłatne pokazy filmu „Druga strona plakatu” w reż. Marcina Latałło oraz spotkania i warsztaty dla rodzin z dziećmi. 
 • Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie obowiązuje bezpłatny wstęp na wszystkie wystawy stałe i czasowe. Placówka zachęca także do wzięcia udziału w 100 darmowych lekcjach muzealnych i 50 darmowych zajęciach edukacyjnych o tematyce przyrodniczej i hippicznej. 
 • Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zaprasza do bezpłatnego zwiedzania:  Apartamentów Królewskich, Apartamentów Marszałkowej Lubomirskiej, Pokoi Chińskich i Myśliwskich, Galerii Magazynowej, wystawy stałej „Kolekcjonerstwo Potockich”,  wystawy czasowej pt. „Oto Światłość Wielka i Klucz Rajski. Hymny z tatarskich zaścianków króla Sobieskiego”. 
 • Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu oferuje bezpłatny wstęp na wszystkie wydarzenia zaplanowane na listopad. Obiekt udostępnia również bezpłatnie wystawę czasową „Silva rerum” z największą ekspozycją sreber z FON. 
 • Bezpłatne bilety wstępu do zamku w Malborku obejmują m.in. dwie wystawy czasowe – „Nigra crux mala crux. Czarna i biała legenda zakonu krzyżackiego” i „Wazowie na Zamku”. Uczniowie mogą również skorzystać z darmowych lekcji muzealnych. Na podobne zajęcia zapraszają również oddziały Muzeum Zamkowego w Malborku – w Kwidzynie i Sztumie
 • Zamek Królewski w Sandomierzu umożliwi bezpłatne wejścia na wystawy stałe i czasowe oraz udział w warsztatach towarzyszącym najnowszym ekspozycjom czasowym. 
 • Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka oferuje bezpłatne zwiedzanie Zamku Żupnego i prezentowanej w nim wystawy stałej pt. „Solniczki – małe arcydzieła sztuki”. 
 • W listopadzie Zamek Królewski w Warszawie oferuje w wybranych godzinach bezpłatne wejście na wystawy stałe. To m.in. „Galeria Arcydzieł”, „Galeria Wettynów”, „Pokoje Matejkowskie”, czy „Pokoje Prezydentów II RP i Władz na Uchodźstwie”.

Bilety w ramach akcji „Darmowy Listopad” można nabyć bezpośrednio w kasach lub za pośrednictwem strony internetowej poszczególnej placówki. Szczegółowe informacje na temat tegorocznej edycji wydarzenia znajdziecie również w mediach społecznościowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Źródło: gov.pl