Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19, międzynarodowe podróże znów są możliwe. Co prawda nie wszystkie kraje zamknęły swoje granice dla przyjezdnych zza granicy, ale większość podróży jeszcze do niedawna wiązała się z wypełnieniem szczegółowej dokumentacji o stanie zdrowie, miejscu pobytu.

Jak wyglądają podróże po pandemii?

Od kilku miesięcy kolejne kraje w Europie rezygnują z obowiązku okazywania tzw. paszportów covidowych. Podróżowanie właściwie wróciło do stanu sprzed pandemii. Przynajmniej jeśli chodzi o możliwości logistyczne.

Zmianom uległy koszty wyjazdów i ceny w kurortach. To nie zniechęciło jednak Europejczyków przed zagranicznymi wakacjami. Tego lata po raz kolejny w czołówce najpopularniejszych kierunków odwiedzanych przez Polaków znalazła się Turcja. Z rządowych danych wynika, że turyści chętnie odwiedzają Stambuł nie tylko ze względu na jego kulturę i historię, ale też na stosunkowo niskie ceny zabiegów medycyny estetycznej.

Czarnogóra czarnym koniem europejskiej turystyki

W samej Europie turystyka najsilniej rozwija się w kraju, który dość niedawno został dostrzeżony przez wczasowiczów. Mowa o Czarnogórze. Dane pochodzą z raportu Światowej Rady Podróży i Turystyki. Znalazły się w nim informacje o tym, w których krajach europejskich gospodarka najbardziej opiera się właśnie na turystyce.

Trzy lata temu przemysł turystyczny odpowiadał za prawie jedną trzecią (30,8%) PKB w Czarnogórze. W 2020 r., a więc w czasie lockdownów, wartość spadła do nieco ponad siedmiu procent. Obecnie udział turystyki w gospodarce kraju jest na poziomie 25,5%. To ścisła czołówka w Europie.

Przed pandemią turystyka odpowiadała za ponad jedną piątą PKB w Grecji, Islandii i Albanii. W każdym z tych krajów stanowi obecnie mniej niż jedną szóstą.

Która kraje w Europie najbardziej opierają się na turystyce?

Większość turystów zagranicznych podróżuje do Hiszpanii, Francji, Włoch, Grecji i Turcji. To jednak niekoniecznie oznacza, że sektor turystyczny ma duży wpływ na poziom PKB w tych krajach. Przed pandemią Francję odwiedzało rocznie około 90 milionów turystów. Według danych Światowej Rady podróży i Turystyki wówczas sektor turystyczny stanowił mniej niż jedną dziesiątą PKB Francuzów. W 2021 r. wynosił 6,5%.

Według Analizy Landgeist – organizacji śledzącej trendy statystyczne za pomocą map – w 2019 r. sektor turystyczny najbardziej wspierał rozwój gospodarki w:

  • Czarnogórze – 30,8%,
  • Chorwacji – 24,8%,
  • Islandii – 21,4%.

Trzy ostatnie miejsca zajęły:

  • Irlandia – 4,2%,
  • Polska – 4,8%,
  • Rosja – 5%.

Czarnogóra to nowy turystyczny hit w Europie. / fot. Iryna Veklich/Getty Images

Dane obejmują zarówno turystów zagranicznych, jak i krajowych. W 2022 r. poza ścisłą czołówką mogą pojawić się pewne zmiany. W ostatnich miesiącach turystyka w Rosji i Ukrainie odnotowała gwałtowny spadek. Rosnące ceny zachęciły też miliony Europejczyków do wypoczynku w ojczyźnie. Trend widać także nad polskim morzem czy w Tatrach.

Źródło: Landgeist.